لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۷

مراسم رسمی یادبود جرج بوش پدر برگزار شد


نمایی از مراسم یادبود جرج بوش پدر در کلیسای جامع ملی شهر واشینگتن

مراسم یادبود جورج هربرت واکر بوش، رئیس جمهور سابق آمریکا در سال‌های ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳، روز چهارشنبه در کلیسای جامع ملی واشینگتن برگزار شد، مراسمی که همه روسای جمهور در قید حیات آمریکا را گرد هم آورد.

جیمی کارتر، جورج دبلیو بوش، بیل کلینتون و باراک اوباما، روسای جمهور سابق آمریکا، همراه دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا همگی در این مراسم حضور داشتند که البته این امر با حاشیه‌هایی نیز همراه بود. از جمله دست ندادن آقای ترامپ با بیل کلینتون و همسر او، هیلاری کلینتون، که در ردیف اول نشسته بودند توجه رسانه‌ها را جلب کرد.

در نقطه مقابل، احوالپرسی دونالد ترامپ و ملانیا ترامپ با باراک اوباما و میشل اوباما مورد دیگری بود که این رسانه‌ها به آن پرداختند. خانواده آقای اوباما کنار خانواده ترامپ نشستند و در انتهای همان ردیف نیز جیمی کارتر بر صندلی نشست.

ترامپ صبح چهارشنبه در توییتر نوشته بود که منتظر است تا در این مراسم کنار خانواده بوش باشد. در این توییت آمده: «این یک آیین سوگواری نیست، بلکه روز تجلیل از مرد بزرگی است که در زندگی طولانی خود طراز اول بود. جای او خالی خواهد بود.»

چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا روز جمعه ۹ آذرماه در خانه خود در شهر هیوستون تگزاس درگذشت. آقای بوش ۹۴ سال داشت و آخرین جمله‌ای که از او نقل شده در بستر مرگ بیان کرده خطاب به پسر خود جورج دبلیو بوش، دیگر رئیس جمهور سابق آمریکا، بوده که گفته: «من هم شما را دوست دارم.»

تابوت جورج هربرت واکر بوش روز دوشنبه به واشینگتن آورده شد. روز سه‌شنبه نیز مراسم سوگواری در کنگره آمریکا برگزار شد که دونالد ترامپ در آن حضور یافت و به پیکر وی ادای احترام کرد.

پیکر آقای بوش در نهایت پس از مراسم در کلیسای جامع ملی واشینگتن به تگزاس برده می‌شود تا در آنجا به خاک سپرده شود.

دونالد ترامپ روز چهارشنبه را روز ملی اعلام کرده بود که به معنای تعطیلی ادارات دولتی و بازار بورس است.

بوش پدر و همین طور بوش پسر علی‌رغم آن که هم حزبی آقای ترامپ به شمار می‌آیند، منتقد او نیز محسوب می‌شوند. با این حال خانواده آقای بوش تاکید کرده بود که نباید مراسم سوگواری وی به زمینه‌ای برای اعتراضات علیه رئیس جمهور کنونی تبدیل شود.

منبع: شبکه تلویزیونی فاکس‌ نیوز؛ س.ن/خ

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG