لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۲:۵۰

انتخابات سنای آمریکا؛ یک کرسی در ایالت جورجیا به دموکرات‌ها رسید


رافائل وارناک نخستین سناتور سیاه‌پوست از ایالت جورجیاست

انتخابات میان‌دوره‌ای جورجیا برای برگزیدن دو سناتور جدید مجلس سنای آمریکا روز سه‌شنبه، ۱۶ دی‌ماه، برگزار شد و ساعاتی پس از آن نام رافائل وارناک از حزب دموکرات به عنوان اولین برنده اعلام شد.

نتیجه دور دوم انتخابات در ایالت جورجیا می‌تواند ترکیب اکثریت این مجلس را تغییر دهد،‌ از همین رو اکنون همه نگاه‌ها متوجه کرسی دوم است که به دیوید پردو از حزب جمهوری‌خواه خواهد رسید یا به جان اوساف از حزب دموکرات.

هم‌اکنون جمهوری‌خواهان ۵۰ کرسی و دموکرات‌ها ۴۸ کرسی از ۱۰۰ کرسی سنا را در اختیار دارند. نتیجه این انتخابات تاثیر مهمی بر سیاست‌های دولت آینده آمریکا خواهد داشت.

در انتخابات روز سه‌شنبه، دیوید پِردو و کلی لوفلر، دو سناتور جمهوری‌خواه، تلاش کردند کرسی خود را در مجلس سنا حفظ کنند. در مقابل جان اوساف، کارگردان فیلم‌های مستند، و رافائل وارناک، کشیش یکی از کلیساهای تاریخی سیاه‌پوستان در شهر آتلانتا، از سوی حزب دموکرات نامزد شده بودند.

حال چندین رسانه در ایالات متحده نام رافائل وارناک را به عنوان اولین برنده در این دوره از انتخابات آمریکا اعلام کرده‌اند.

آقای وارناک نخستین سیاه‌پوستی است که از ایالت جورجیا وارد سنای آمریکا خواهد شد.

ساعتی پیشتر اعلام شده بود که با شمارش ۹۷ درصد آرا در ایالت جورجیا نامزدهای حزب جمهوری‌خواه و دموکرات رقابت بسیار نزدیکی دارند. اما پس از آن‌که ۹۸ درصد آرا شمرده شد،‌ سی‌ان‌ان و آسوشیتدپرس نام رافائل وارناک را به عنوان برنده قطعی اعلام کردند.

اما دموکرات‌ها برای به دست گرفتن اکثریت آرا در سنای آمریکا به برنده شدن جان اوساف ۳۳ ساله نیز نیاز دارند.

تازه‌ترین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آقای اوساف نیز با حداقل ۱۲ هزار رای از رقیب خود جلوتر است.

پیشتر دیوید پردو با اختلاف کمتر از دو هزار رای از جان اوساف جلوتر بود. جمهوری‌خواهان تنها با یک برنده اکثریت سنا را در دست خواهند داشت.

به گزارش شبکه ان‌بی‌سی، میزان مشارکت رای‌دهندگان جمهوری‌خواه در این انتخابات ایالت جورجیا نسبت به انتخابات سراسری ماه نوامبر کمی کاهش داشته است.

با این حال در یکی از حوزه‌های انتخاباتی در شهر آتلانتا که دموکرات در آن از حمایت گسترده‌ای برخوردارند، هنوز ۵ درصد آرا پستی شمرده نشده است.

چون نامزدها در دور اول رای‌گيری که در نوامبر برگزار شد حداقل ۵۰ درصد از آرا را به دست نیاورند، طبق قوانین انتخاباتی ایالت جورجیا انتخابات به دور دوم موکول شد.

با توجه به پیروزی جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا در انتخابات ماه نوامبر هم اکنون او برای پیشبرد برنامه‌های خود نیازمند حمایت اکثریت سنا است.

در صورتی که جمهوری‌خواهان بتوانند هردو کرسی جورجیا را حفظ کنند، این قدرت را خواهند داشت بر سیاست‌های جو بایدن طی دو سال آینده تاثیر بگذارند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با توجه به این که ابتدا آرای پستی در انتخابات روز سه‌شنبه شمرده خواهد شد، احتمال دارد با شمارش آرای حضوری نتیجه نهایی این انتخابات تغییر کند.

با این حال گفته می‌شود احتمالا نتیجه نهایی انتخابات تا ظهر چهارشنبه مشخص خواهد شد.

دونالد ترامپ روز دوشنبه برای حمایت از دو نامزد جمهوری‌خواه به ایالت جورجیا سفر کرد و در تجمع انتخاباتی در این ایالت شرکت کرد.

با استفاده از رویترز و رادیوفردا/ خ/ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG