لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۹:۴۳

آلمان استفاده از واکسن ضد کرونای روسیه و چین را بررسی می‌کند


صف شهروندان آلمانی برای تزریق واکسن فایزر در برلین

مقامات آلمانی می‌گویند قصد دارند که برای سرعت بخشیدن به روند واکسیناسیون و مقابله با بحران شیوع بیماری کووید ۱۹، استفاده از واکسن‌های ضد کرونای ساخت روسیه و چین را در دستور کار قرار بدهند.

وزیر بهداشت آلمان روز دوشنبه ۱۳ بهمن اعلام کرد که در صورت جلب موافقت اتحادیه اروپا، آلمان مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی و چینی را صادر خواهد کرد.

همزمان، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه، نیز بر تسریع روند واکسیناسیون در اروپا تاکید کرده است و شماری از کشورهای اروپایی کاهش محدودیت‌های کرونایی را آغاز کرده‌اند.

ینس اشپان، وزیر بهداشت آلمان، در آستانه نشست فوری تولیدکنندگان واکسن با هدف حل معضل توزیع کند واکسن کرونا اظهار داشت که اگر «بی‌خطری و اثربخشی واکسنی» به اثبات برسد، فارغ از آن‌که محصول کدام کشور است، در مقابله با بیماری کووید ۱۹ موثر خواهد بود.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، که ریاست این نشست را برعهده دارد، به‌شدت تحت فشار است تا برنامه واکسیناسیون شهروندان آلمانی با سرعت بیشتری انجام شود.

تاکنون دو میلیون شهروند در آلمان واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند و این در حالی است که در بریتانیا، تعداد شهروندانی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند به بیش از ده میلیون نفر می‌رسد.

اگرچه در مقایسه با بریتانیا، آلمان در زمینه تزریق دوز دوم واکسن به شهروندانش موفق‌تر و سریع‌تر عمل کرده است.

اتحادیه اروپا پس از آن که شرکت فایزر از اخلال در تولیدش در کارخانه این شرکت در بلژیک خبر داد، با کمبود واکسن کرونا روبه‌رو شده است.

از سوی دیگر، شرکت آسترازنکا نیز به‌تازگی به کمیسیون اروپایی خبر داد که تنها قادر خواهد بود ۲۵ درصد از صد میلیون دوزی را که قرار بود در چهار ماهه نخست امسال به کشورهای اتحادیه اروپا برساند، تحویل بدهد.

در روزهای اخیر، خبرهایی منتشر شد مبنی بر این‌که دوزهای تولیدی واکسن آسترازنکا از کارخانه‌های واقع در بلژیک و آلمان، به‌جای رسیدن به دست شهروندان اتحادیه اروپا، به بریتانیا فرستاده شده است.

کلمان بون، وزیر امور اروپایی فرانسه، به خبرنگاران گفت که اگر معلوم شود این شرکت در تحویل سفارش‌های خود به بریتانیا اولویت داده است با «تنبیه و تحریم» روبرو خواهد شد.

فرانسه و آلمان شرکت دارویی انگلیسی-سوئدی آسترازِنِکا را به پیگرد قضایی تهدید کرده‌اند.

بر اساس گزارش گاردین و رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG