لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۷

استقبال وزیر خارجه آلمان از رهایی شهروند این کشور از زندان ترکیه


وزیر امور خارجه آلمان روز پنج‌شنبه چهارم آبان در مصاحبه‌ای با استقبال از خبر آزادی یک شهروند این کشور از زندانی در ترکیه، آن را نشانه آغاز بهبود روابط بین آنکارا و برلین دانست.

این مقام عالی‌رتبه آلمانی در ادامه تاکید کرد که کشورش هم‌چنان منتظر آزادی تمامی شهروندان خود در ترکیه است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، هنوز ۱۱ شهروند آلمانی دیگر در ترکیه محبوسند که از این میان چهار نفر آلمانی‌ـ‌ترکیه‌ای هستند.

پتر اشتوتنر، یکی از چند شهروند آلمانی یا آلمانی‌ـ‌ترکیه‌ای که در ماه‌های اخیر در ترکیه دستگیر شده‌اند، چهارشنبه شب گذشته از حبس آزاد شد.

بازداشت این شهروندان آلمان در ترکیه به دنبال کودتای نافرجام تابستان سال ۹۵ و انتقادات شدیداللحن برلین از این بازداشت‌ها در ماه‌های اخیر روابط دو کشور را به شدت تیره و تار کرده است.

در واکنش به خبر آزادی این فعال حقوق بشر از زندان، زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، روز پنج‌شنبه این اقدام دولت ترکیه را نشانه‌ای مثبت ارزیابی کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از نشریه اشپیگل، آقای گابریل گفت: «این اولین نشانه باز شدن یخ روابط است، چرا که ترکیه [در این زمینه] به تمام تعهداتش عمل کرد.»

آقای گابریل همچنین اشاره کرد که پتر اشتوتنر با وساطت و پادرمیانی گرهارد شرودر، صدراعظم سابق آلمان، آزاد شده است.

پیشتر نشریه اشپیگل گزارش داده بود که آقای شرودر ماه گذشته برای گفت‌وگو درباره مسئله حبس شهروندان آلمانی به آنکارا سفر کرده است.

تداوم بازداشت‌ها و اخراج‌ها در ترکیه با حکم رجب طیب اردوغان، به‌ویژه با هدف روزنامه‌نگاران و اهالی رسانه، باعث نگرانی شدید سازمان‌های مدافع حقوق رسانه‌ای‌ها و برخی از متحدان غربی ترکیه از جمله آلمان شده است.

در شهریورماه گذشته به دنبال بازداشت دو شهروند آلمانی در ترکیه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، هشدار داد که برلین نسبت به این اقدام آنکارا واکنش «قاطعانه» نشان خواهد داد.

در پی این موضع‌گیری، خانم مرکل در برابر پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا نیز موضع گرفت و اعلام کرد که اساسا این امر را هرگز شدنی نمی‌دانسته است.

سخنگوی رئیس‌ جمهوری ترکیه در واکنش به این موضع‌گيری آنگلا مرکل برای پایان دادن به مذاکرات مربوط به عضویت این کشور در اتحادیه اروپا، سیاستمداران آلمان را به تسلیم شدن به پوپولیسم متهم کرد.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG