لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۴

تاکید رئیس جمهور اسرائیل در برلین بر لزوم مقابله با «تجاوزگری» ایران


رئوون ریولین

رئیس جمهوری اسرائیل که همراه با رئیس ستاد ارتش کشورش برای لابی‌گری علیه ایران، حزب‌الله لبنان و دیوان کیفری لاهه به اروپا سفر کرده، به رئیس جمهوری آلمان گفت که «جهان باید با صدای واحد علیه تجاوزگری ایران موضع‌گیری کند».

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، رئوون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، شامگاه سه‌شنبه، ۲۶ اسفند، در دیدار با فرانک والتر اشتاینمایر، رئیس جمهوری آلمان، افزود که موضع اروپا علیه برنامه‌ هسته‌ای ایران نیز باید «قاطع و سازش‌ناپذیر» باشد.

آقای ریولین در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی‌اش در برلین اظهار داشت، ایران «در صف مقدم نیروهای افراطی قرار دارد، نیروهایی که می‌خواهند ثبات در خاورمیانه را از بین ببرند».

رئیس جمهوری اسرائیل با تمجید از «پیمان‌های صلح ابراهیم» میان کشورش با چند کشور عربی، که در ماه‌های اخیر به دست آمد، گفت: «خاورمیانه در آستانه یک نقطه عطف بالقوه در توازن منطقه‌ای قرار دارد... اما ایران خطری برای صلح و ثبات است.»

رئوون ریولین این را نیز گفته است که در نتیجه عادی‌سازی روابط اسرائیل با چند کشور عربی، «دریچه‌های امید» برای «تقویت نیروهای میانه‌رو در منطقه گشوده شده و چشم‌انداز تشکیل اتحاد در برابر تقویت هسته‌ای ایران روشن شده است».

فرانک والتر اشتاینمایر در نشست خبری مشترک با همتای اسرائیلی‌اش پاسخ داده که آلمان «نگرانی‌های اسرائیل در مورد ایران و حزب‌الله لبنان را بسیار جدی تلقی کرده و در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای، با اسرائیل هدف مشترک دارد».

با این حال، رسانه‌های آلمان گزارش دادند که آقای اشتاینمایر از سیاست‌های دولت پیشین آمریکا علیه خاورمیانه انتقاد شدید کرده و گفت این سیاست‌ها نه تنها به صلح کمک نکرد بلکه خود باعث تشدید نگرانی‌ها شد.

انتقاد رئیس جمهوری آلمان از عملکرد دونالد ترامپ در ارتباط با خاورمیانه در حالی است که مقامات اسرائیل او را بزرگ‌ترین دوست کشور خود می‌دانستند و تاکید داشتند که آقای ترامپ «آرزوهای اسرائیل» را عملی کرد.

ژنرال آویو کوخاوی، رئیس ستاد ارتش اسرائیل که همراه با رئیس جمهوری کشورش به سفر اروپایی رفته، به آقای اشتاینمایر گفته است آلمان نباید بگذارد که دیوان کیفری بین‌المللی لاهه علیه نظامیان اسرائیلی تحقیق کند، زیرا این امر ممکن است روزی دامنگیر نظامیان آلمان نیز بشود.

معلوم نیست که رئیس جمهوری آلمان در زمینه درخواست اسرائیل برای مقابله با دیوان کیفری لاهه چه موضعی بیان کرده است.

فاتو بن‌سوده، دادستان ارشد دیوان لاهه، دو هفته پیش دستور داد که علیه «جنایات جنگی» در اراضی فلسطینی تحقیق شود.

آغاز این تحقیقات احتمال پیگرد نظامیان و نیز شمار زیادی از مقامات سیاسی اسرائیل را به دلیل اعمال سیاست‌های اسرائیل در قبال اراضی فلسطینی، تقویت کرده و این امر باعث نگرانی اسرائیل و خشنودی فلسطینیان شده است.

رئیس جمهوری و رئیس ستاد ارتش اسرائیل روز چهارشنبه، ۲۷ اسفند، نیز برای دیدار با رئیس جمهوری اتریش وارد وین شدند؛ آن ‌دو همچنین روز پنج‌شنبه، ۲۸ اسفند، در پاریس با امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در خصوص سه موضوع ایران، حزب‌الله و دیوان لاهه گفت‌وگو خواهند کرد.

اسرائیل از ادامه تلاش‌های اروپا برای بازگشت آمریکا به برجام عملا ناخشنود است، هرچند که این کوشش‌ها هنوز ناکام مانده است.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، سه‌شنبه شب گفت که «به دلایل فنی» و «انتخابات پیش‌ روی ایران»، بازگشت آمریکا به برجام هنوز عملی نشده است.

آویو کوخاوی که به گزارش رسانه‌های اسرائیل، با هدف تمرکز بر عواقب بازگشت آمریکا به برجام در دیدار با مقامات ارشد سه کشور اروپایی راهی این سفر شده، ماه گذشته گفت که به ارتش اسرائیل فرمان داده تا برنامه‌های حمله به سایت‌های اتمی ایران را بازنگری و به‌روز کنند.

آمریکا به هشدارهای اسرائیل نسبت به احتمال حمله به ایران واکنش نشان نداده اما در همین حال، هنوز گام عملی نیز برای بازگشت به برجام، برنداشته است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه در آخرین نشست دولتش پیش از نوروز گفت که دولت او هنوز «منتظر عمل آمریکا است، و تاخیر در برداشتن تحریم‌ها علیه ایران، خیانت است».

رسانه‌های اسرائیل به نقل از بنیامین نتانیاهو نوشته‌اند که دولت او «امیدوار» است که سرسختیِ خود ایران، سرانجام به شکست کوشش‌های جهانی برای بازگشت آمریکا به برجام منجر شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG