لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۰

سفیر آمریکا از نپیوستن آلمان به ماموریت در تنگه هرمز انتقاد کرد


ریچارد گرنل می‌گوید واشینگتن هفته‌ها برای جلب حمایت برلین از ماموریت نظامی و دریایی در تنگه هرمز تلاش کرده، و در حالی‌که یکی از وزیران گفته بود این درخواست تحت بررسی قرار دارد، وزارت خارجه آن را رد کرده‌است.

سفیر آمریکا در برلین از این‌که دولت آنگلا مرکل اعلام کرده به ماموریت دریایی آمریکا و بریتانیا در تنگه هرمز نمی‌پیوندد، انتقاد کرده‌است.

ریچار گرنل، سفیر ایالات متحده در برلین، دهـم مرداد ماه ضمن ابراز ناخرسندی از تصمیم آلمان، می‌گوید بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا باید مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده بگیرد.

آقای گرنل گفته «آلمان بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی اروپا است. چنین موفقیتی یک مسئولیت جهانی را همراه می‌آورد».

این سخنان سفیر آمریکا در مصاحبه‌ای با روزنامه آلگماینه مطرح شده که خبرگزاری رویترز آن را بازتاب داده‌است.

سفارت ایالات متحده در برلین هشتم مرداد ماه به‌طور رسمی اعلام کرده بود واشینگتن از آلمان خواسته که برای مقابله با «تهاجم نیروهای ایرانی و تضمین آزادی کشتیرانی در تنگه هرمز» به «فرانسه و بریتانیا» بپیوندد.

جریان ایجاد یک ائتلاف یا ناوگان دریایی غربی یا منطقه‌ای در آب‌های جنوبی ایران با بالا گرفتن تنش‌ها در منطقه، مدتی‌ست که مطرح شده است. اما به‌دنبال توقیف نفتکش حامل پرچم بریتانیا، توسط نیروهای سپاه پاسداران، لندن خواستار تشکیل یک ناوگانی اروپایی در خلیج فارس شد.

پس از آن بریتانیا نمایندگان نظامی ایالات متحده، فرانسه و شماری دیگر از کشورهای اروپایی را برای نشستی در این مورد در بحرین دعوت کرد؛ نشستی که ۹ مرداد برگزار شد.

پیشتر گزارش شده بود که فرانسه، دانمارک و ایتالیا موافقت اولیه خود را با طرح ناوگان دریایی اعلام کرده‌اند اما آلمان عنوان کرده که باید جزئیات بیشتری از این طرح مشخص شود تا درباره آن تصمیم‌گیری کند.

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داده بود لندن امیدوار است پلی میان آمریکا و اتحادیه اروپا باشد، به‌ویژه که آلمان برای ملحق شدن به ائتلاف نظامی مردد است.

در نهایت هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز ۹ مرداد اعلام کرد که کشورش به ائتلاف بین‌المللی پیشنهادی آمریکا برای ماموریت تامین امنیت تنگه هرمز نمی‌پیوندد.

آقای ماس در ورشو گفته برلین خواستار جلوگیری از افزایش تنش‌ها در منطقه است و برای این مسئله هم راه‌حل نظامی وجود ندارد.

البته پیش‌تر وزیر دفاع آلمان، گفته بود کشورش در حال «بررسی» درخواست مطرح شده‌است. این موضع نرم‌تر، در برابر گفته‌های هایکو ماس، در مصاحبه سفیر آمریکا با آلگماینه نیز مطرح شده‌است.

گرنل می‌گوید واشینگتن هفته‌ها برای جلب حمایت برلین از ماموریت نظامی و دریایی در تنگه هرمز تلاش کرده، و در حالی‌که یکی از وزیران گفته بود این درخواست تحت بررسی قرار دارد، وزارت خارجه آن را رد کرده‌است.

رویترز، گاردین، رادیو فردا/ت

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG