لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۱۷

خبرخوان

اینستاگرام پست رئیس مجلس ایران را حذف کرد

محمدباقر قالیباف، رئیس یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

شبکه اجتماعی اینستاگرام روز پنج‌شنبه، ۲۲ آبان‌ماه، پست رئیس مجلس ایران درباره حمله اخیر داعش به دانشگاه کابل در افغانستان را حذف کرد.

محمدباقر قالیباف، ‌رئیس مجلس، در پستی که در این شبکه نوشت آمریکا و اسرائیل را به عنوان «بنیانگذار» گروه حکومت اسلامی، داعش، و حامی مالی آن معرفی می‌کند.

به نظر می‌رسد دلیل حذف این پست هم همین باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، در این پست محمدباقر قالیباف آمده بود: «جنایت داعش علیه فرزندان نازنین افغانستان، دل همه ما را به درد آورد. مسئول مستقیم تمامی جنایت‌های داعش، بنیانگذاران آدم‌کش آمریکایی و صهیونیست، تأمین‌کنندگان مالی آنها در منطقه و حامیان آنها هستند.»

در جریان حمله اخیر داعش در روز ۱۲ آبان‌ماه امسال به دانشگاه کابل، ۲۲ نفر از جمله دانشجویان این دانشگاه کشته شدند.

اینستاگرام پیش از این نیز در فروردین سال ۱۳۹۸، صفحه اینستاگرام محمد باقر قالیباف را مسدود کرد. اقدام اینستاگرام در آن تاریخ پس از آن انجام گرفت که دولت آمریکا، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست گروه‌های تروریستی وزارت خارجه آن کشور قرار داد.

محمدباقر قالیباف از فرماندهان سپاه پاسداران در جنگ ایران و عراق است. او سال‌ها فرماندهی نیروی انتظامی را برعهده داشت و از اواسط دهه هشتاد به مدت ۱۲ سال عهده‌دار کرسی شهرداری تهران شد. او هم اکنون رئیس دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

دبیرکل سازمان ملل: ۴۰ میلیون نفر در جهان قربانی برده‌داری مدرن هستند

دبیرکل سازمان ملل از کودکان کار به عنوان یک نمونه از قربانیان برده‌دداری مدرن نام برده است.

دبیرکل سازمان ملل می‌گوید نباید تصور کرد که برده‌داری مربوط به دوران گذشته است بلکه در حال حاضر ۴۰ میلیون نفر در جهان قربانی برده‌داری مدرن هستند.

آنتونیو گوترش روز چهارشنبه ۱۲ آذر با انتشار پیامی توئیتری گفت برده‌داری مدرن واقعیتی است که نباید جهان نسبت به آن بی‌تفاوت باشد.

او افزود: بیش از ۴۰ میلیون نفر، شامل ۲۵ میلیون انسانی که وادار به کار اجباری شده‌اند و ۱۵ میلیون نفری که به زور ازدواج کرده‌اند، قربانی برده‌داری معاصر هستند.

دبیرکل سازمان ملل تصریح کرد: ۷۱ درصد قربانیان برده‌داری معاصر زنان و دختران هستند.

آقای گوترش می‌گوید عمده این افراد از طبقه فقیر، مخصوصا اقلیت‌ها و پناهجویان هستند که در میان آن‌ها کودکان کار، بدهکارانی که گرو گرفته شده‌اند، روسپی‌ها و کسانی که قربانی قاچاق انسان هستند، وجود دارند.

وی همچنین از به‌کارگیری کودکان در جنگ‌ها اظهار نگرانی کرد و از جامعه جهانی خواست که برای حمایت از این افراد تلاش کنند.

سازمان ملل «ماری‌جوانا» را از لیست مواد مخدر «بسیار خطرناک» خارج کرد

کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل روز چهارشنبه ۱۲ آذر ماری‌جوانا را از لیست مواد مخدر «بسیار خطرناک» برای مصارف پزشکی خارج کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ماری‌جوانا تاکنون در ردیف مواد مخدری مانند هروئین طبقه‌بندی می‌شد اما کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل با توجه به پیشنهاداتی که از سازمان بهداشت جهانی دریافت کرده است، این ماده مخدر را از لیست مواد «بسیار خطرناک» خارج کرد.

این کمیسیون ۵۳ عضو از کشورهای مختلف دارد و ۲۷ کشور عضو در نشست روز چهارشنبه آن به خارج کردن ماری‌جوانا از لیست مواد مخدر بسیار خطرناک ذیل ماده چهار کنوانسیون ۱۹۶۱ وین رای دادند.

۲۵ عضو خواستار باقی‌ماندن این ماده مخدر در لیست مواد بسیار خطرناک بودند.

البته تصمیم کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل به معنی آزاد کردن تجارت این ماده مخدر نیست و اصولا در این زمینه تصمیمی گرفته نشده است.

با این‌حال، آسوشیتدپرس می‌نویسد کارشناسان بر این عقیده‌اند که خروج ماری‌جوانا از لیست مواد مخدر بسیار خطرناک می‌تواند منجر به کاهش نظارت بر تجارت جهانی آن شود.

امیدواری هند به از سرگیری خرید نفت از ایران در دوران جو بایدن

هند به‌دلیل تحریم‌های آمریکا واردات نفت از ایران را از پارسال متوقف کرده است.

وزیر نفت هند می‌گوید امیدوار است با آغاز به کار جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، این کشور بتواند واردات نفت از ایران و ونزوئلا را از سر بگیرد.

هند به‌دلیل تحریم‌های آمریکا واردات نفت از ایران را از پارسال متوقف کرده است.

دارمندرا پرادان وزیر نفت هند روز چهارشنبه ۱۲ آذرماه گفت هند امیدوار است با روی کار آمدن دولت جو بایدن (در ژانویه سال آینده) خرید نفت از ایران و ونزوئلا را از سر بگیرد، چرا که نیازمند تنوع در واردات انرژی از کشورهای مختلف است.

به گزارش روزنامه اکونومیک تایمز هند، او همچنین گفت این کشور در نظر دارد ظرفیت پالایشگاهی خود را از سالانه ۲۵۰ میلیون تن به ۴۵۰ میلیون تن در سال ۲۰۴۰ برساند.

آمارهای وزارت اقتصاد هند نشان می‌دهد که کل واردات این کشور از ایران در ۱۰ ماهه سال جاری میلادی به ۲۲۸ میلیون دلار رسیده است، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال ۳.۳۴ میلیارد دلار و سال ۲۰۱۸ بیش از ۱۳.۵ میلیارد دلار بود.

قطع خرید نفت ایران، بر صادرات هند به ایران نیز تاثیر منفی گذاشته است.

کل صادرات هند به ایران در ۱۰ ماهه امسال با افتی ۴۱ درصدی نسبت به دور مشابه پارسال به زیر دو میلیارد دلار رسیده است.

هند بعد از چین، دومین مشتری بزرگ نفت ایران در دوران قبل از تحریم‌ها بود.

هند ۸۵ درصد از کل نیاز داخلی خود به نفت را با واردات تامین می‌کند که نیمی از آن از خاورمیانه، خصوصا عربستان و عراق وارد می‌شود.

اتیوپی به سازمان ملل اجازه داد به کمک نیازمندان تیگرای بشتابد

یک ماه پس از انزوای کامل منطقه تیگرای اتیوپی به خاطر بروز درگیری‌های مرگبار، سازمان ملل متحد روز چهارشنبه از تغییر این وضعیت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل اعلام کرد که این سازمان و دولت اتیوپی اکنون توافق‌نامه‌ای را امضا کرده‌اند که اجازه دسترسی بشردوستانه «بدون مانع» را به مناطق تحت کنترل دولت فدرال می‌دهد.

آبی احمد، نخست ‌وزیر اتیوپی، آخر هفته گذشته در تازه‌ترین مرحله از درگیری نیروهایش با «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» اعلام پیروزی کرد و اکنون قرار است سازمان ملل به نیازمندان در این نواحی یاری برساند.

بر اساس این توافق، اکنون امکان رساندن غذا، دارو و سایر کمک‌ها به جمعیت شش میلیون نفری این منطقه که بسیاری‌شان در جریان نبردهای طرفین گرسنگی دیده‌اند، فراهم می‌شود.

میلیون‌ها نفر در این منطقه با کمبود شدید مایحتاج اولیه مواجه‌اند و سازمان ملل و دیگران هفته‌هاست که درخواست اجازه کمک‌رسانی به ساکنان تیگرای را دارند.

ساویانو آبرئو، سخنگوی امور بشردوستانه سازمان ملل، گفت که اولین مأموریت برای ارزیابی نیازهای مردم منطقه از روز چهارشنبه آغاز می‌شود.

نمکی به قالیباف: دستورات ستاد کرونا در برگزاری جلسات را رعایت کنید

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز چهارشنبه، ۱۲ آذر ۱۳۹۹

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، در نامه‌ای رسمی از محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس، خواست در برگزاری جلسات این نهاد، مصوبه ستاد مقابله با کرونا مبنی بر ممنوعیت برگزاری جلسات بالای ۱۵ نفر را لحاظ کند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، در روز چهارشنبه، ۱۲ آذر، آقای نمکی در نامه‌‌ای به رئیس‌ مجلس شورای اسلامی نوشت: «برگزاری جلسات بیش از ۱۵ نفره در شهرهای با وضعیت قرمز مانند تهران ممنوع است و این مصوبه در برگزاری جلسات مجلس لحاظ شود.»

وی اضافه کرد: «کلان‌شهر تهران مبتنی بر شاخص موجود تا دو هفته آینده از وضعیت قرمز برخوردار است.»

درخواست آقای نمکی در شرایطی بیان شده که دست‌کم بر اساس عکس‌هایی که از جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس در وب‌سایت خانه ملت، ارگان رسمی مجلس شورای اسلامی منتشر شده، شمار زیادی از نمایندگان در جلسه حضور دارند.

محدودیت‌های جدید مقابله با کرونا از شنبه اول آذر در ۴۴۸ شهر شامل ۱۶۰ شهر با وضعیت قرمز، ۲۰۸ شهر با وضعیت نارنجی و ۸۰ شهر با وضعیت زرد به مدت دو هفته اجرا می‌شود.

بر اساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا، برگزاری جلسات بالای ۱۵ نفر در شهرهای قرمز و جلسات بالای ۲۰ نفر در شهرهای نارنجی ممنوع است.

دولت نیوزیلند «وضعیت اضطراری اقلیمی» اعلام کرد

جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند

جاسیندا آردرن، نخست ‌وزیر نیوزیلند، روز چهارشنبه در این کشور «وضعیت اضطراری اقلیمی» اعلام کرد و به پارلمان گفت که برای دچار نکردن نسل‌های آینده به رنجی عظیم، «اقدام فوری» لازم است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، خانم آردرن گفت که شواهد علمی تغییرات اقلیمی کاملاً واضح است و نیوزیلند مجبور است وجود این تهدید را بپذیرد.

نخست ‌وزیر نیوزیلند به نمایندگان پارلمان کشورش گفت که وضعیت اضطراری را ما «اغلب در مواردی صادر می‌کنیم که تهدیدی برای زندگی، تهدیدی برای اموال و موارد اضطراری دفاع مدنی وجود داشته باشد و اگر ما به تغییرات آب‌ و هوایی پاسخ ندهیم، بروز همین موارد اضطراری در سواحل ما ادامه می‌یابد.»

حزب اپوزیسیون راست میانه نیوزیلند با تصویب این طرح مخالفت می‌کند، اما روز چهارشنبه قانون‌گذاران این کشور «اعلامیه اضطراری آب‌ و هوایی» را با ۷۶ رأی موافق در برابر ۴۳ رأی تصویب کردند.

جاسیندا آردرن سال گذشته نیوزیلند را متعهد کرد که تا سال ۲۰۵۰ انتشار کربن خود را متوازن کند و تا سال ۲۰۳۵ تمام انرژی خود را از منابع تجدیدپذیر تولید کند.

بریتانیا اولین کشوری بود که در ماه مه سال گذشته با تصویب طرحی وضعیت اضطراری آب‌وهوایی اعلام کرد. از آن تاریخ، بیش از ده کشور به همراه ۱۸۰۰ مقام محلی شهرهای جهان از این الگو پیروی کرده‌اند.

وزارت دادگستری آمریکا در مورد «رشوه در برابر عفو» در کاخ سفید تحقیق می‌کند

وزارت دادگستری ایالات متحده پرونده‌ای برای بررسی دسیسه احتمالی مربوط به دادن رشوه‌های سیاسی در ازای دریافت عفو از دونالد ترامپ تشکیل داده است.

بریل هاول، دادستان منطقه واشینگتن، روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، با ذکر این خبر، اسنادی را علنی کرد که بررسی‌های مربوط به «رشوه در ازای عفو» بر اساس آنها انجام می‌شود.

این دادستان روز سه‌شنبه خبر داد که افرادی در این اسناد دست برده‌اند و نام اشخاص و برخی تاریخ‌ها در آن قلم خورده و وزارت دادگستری از ماه اوت تحقیقات مربوط به این پرونده را آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، در این پرونده هیچ اشاره‌ای به رئیس‌جمهور کنونی، دونالد ترامپ، یا مبارزات انتخاباتی او نشده است، اما در آن ذکر شده که دو شخص با یک «طرح لابی‌گری پنهانی» به سراغ «مقامات ارشد کاخ سفید» رفته‌اند تا بتوانند برای شخصی که نامش فاش نشده‌ عفو ریاست جمهوری بگیرند.

در این اسناد آمده است که دست‌کم یکی از دو شخص مظنون به این لابی‌گری، خود وکیل دادگستری است.

بنابر این گزارش، این وکیل با ذکر «مشارکت‌های قابل توجه قبلی در مبارزات انتخاباتی» و «مشارکت‌های سیاسی قابل توجه آینده» به منظور دریافت عفو برای فرد ناشناس به مقام‌های کاخ سفید رجوع کرده است.

مشخص نیست که مقامات کاخ سفید چگونه به این پیشنهاد رشوه‌خواری واکنش نشان داده‌اند.

در ایالات متحده، رؤسای جمهور از نظر قانون اساسی اختیارات گسترده‌ای برای اعطای عفو دارند و این امری مرسوم است.

در رسانه‌ها آمده است که تنها چند هفته مانده به پایان دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ، انتظار می‌رود او بخشش‌هایی را، از جمله به متحدان سیاسی خود، اعطا کند.

در همین زمینه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، هفته گذشته مایکل فلین، مشاور سابق امنیت ملی کاخ سفید، را عفو کرد.

این ژنرال بازنشسته در دسامبر ۲۰۱۷ به اتهام دروغ گفتن به اف‌بی‌آی درباره مذاکرات خود با سفیر روسیه در دوران انتقال قدرت از دولت باراک اوباما به دولت دونالد ترامپ مجرم شناخته شده بود.

وزارت دادگستری آمریکا اکنون سرگرم بررسی داده‌های تلفن‌ها، رایانه‌ها و ایمیل‌های مربوط به پرونده «رشوه در ازای عفو» است که پلیس این کشور از ماه اوت از برخی افراد مرتبط ضبط و توقیف کرده است.

محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران پس از ۵۷، درگذشت

دکتر محمد ملکی

دکتر محمد ملکی، اولین رئیس دانشگاه تهران پس از انقلاب سال ۵۷ و از چهره‌های مخالف حکومت جمهوری اسلامی، روز سه‌شنبه، ۱۱ آذرماه، درگذشت.

محمد ملکی ۸۷ سال داشت و سال‌ها با بیماری‌های سرطان و دیابت دست و پنجه نرم کرد.

آقای ملکی در سال‌های گذشته و به‌ویژه از سال ۱۳۸۸ که انتخابات جنجالی ریاست جمهوری به اعتراضات گسترده منتهی شد بارها بازداشت و روانه زندان شد.

او در سال‌های گذشته ممنوع‌الخروج بود و بارها به ممانعت از سفرش به خارج برای دیدار با فرزندانش در کانادا و هلند اعتراض کرد.

زندگی سیاسی و فعالیت‌های محمد ملکی؛ گفت‌وگو با عبدالکریم لاهیجی
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:38 0:00
لینک مستقیم

دفتر محمدتقی مصباح یزدی از «وخامت حال» او خبر داد

دیدار محمدتقی مصباح یزدی با علی خامنه‌ای (عکس از آرشیو)

دفتر محمدتقی مصباح یزدی، از روحانیون با نفوذ قم و عضو مجلس خبرگان رهبری، روز سه‌شنبه از وخامت حال او خبر داده است.

دفتر محمدتقی مصباح یزدی توضیح بیشتری در خصوص وضعیت بیماری این روحانی بنیادگرا ارائه نکرده اما گفته است: «با توجه به شدت یافتن بیماری» محمد تقی مصباح یزدی از « شاگردان، دوستان و عموم ولایتمداران و علاقمندان به ایشان تقاضا داریم» برای «شفای» او دعا کنند.

در همین زمینه، خبرگزاری حوزه می‌گوید، علت بیماری محمدتقی مصباح یزدی «کرونا نیست و چند وقتی است که از مشکل گوارشی رنج می‌برند و ایشان فعلا در منزل بستری هستند.»

محمد تقی مصباح یزدی متولد ۱۳۱۳ شهر یزد است. او در دوران ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد از حامیان رئیس دولت نهم محسوب می‌شد.

محمد تقی مصباح یزدی در انتخابات مجلس خبرگان در تهران در سال ۱۳۹۴ از راهیابی به این مجلس بازماند و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی فقدان حضور او در مجلس خبرگان را «خسارت» دانست.

ولی محمد تقی مصباح یزدی در انتخابات میاندوره‌ای سال ۱۳۹۸ از حوزه انتخابیه خراسان رضوی کاندید شد و به این مجلس راه یافت.

واکنش‌ها به ترور فخری‌زاده؛ عربستان از اظهارات ظریف انتقاد کرد

عادل الجبیر

عادل الجبیر٬ وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی روز سه‌شنبه ۱۱ آذرماه از اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در خصوص نقش این کشور در «توطئه» برای ترور محسن فخری‌زاده ، معاون وزیر دفاع ایران انتقاد کرده است.

محسن فخری‌زاده مهابادی، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع، در روز جمعه ۷ آذر در آبسرد دماوند مورد سوء قصد قرار گرفت و کشته شد.

محمد جواد ظریف در واکنش به این ترور این مقام هسته‌ای ایران در اینستاگرام خود نوشته بود، «سفرهای سراسیمه» مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا به منطقه، ملاقات‌ سه جانبه در عربستان و بیانیه‌های بنیامین نتانیاهو «همگی نشانگر این توطئه است که متاسفانه در روز جمعه در اقدام بزدلانه تروریستی و شهادت یکی از مدیران برجسته کشور متبلور شد.»

به گزارش العربیه، عادل الجبیر نیز در واکنش به نوشته محمد جواد ظریف در توییتی گفته است، ایران هر چه در این کشور رخ می‌دهد را به عربستان نسبت می‌دهد و اگر «در ایران زلزله هم بیاید حتما سعودی مقصر است.»

وزیر مشاور در امور خارجه عربستان سعودی در ادامه گفته است: «بر خلاف حکومت ایران که از زمان انقلاب ۱۹۷۹ -که خمینی آن را ربود- بر اساس ترور بنا شده، سعودی هیچ‌گاه هیچ شکلی از ترورها را تایید نکرده و [این اقدامات] جایی در سیاست‌های سعودی ندارد.»

رسانه‌های اسرائیل پیشتر گزارش داده بودند که بنیامین نتانیاهو دوم آذر، در ساعاتی که مایک پومپئو نیز برای دیدار با محمد بن‌ سلمان به سعودی رفته بود، با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در خاک سعودی ملاقات کرد.

طبق این گزارش‌ها٬ بنیامین نتانیاهو همراه با یوسی کوهن، رئیس موساد، سازمان جاسوسی و ماموریت‌های ویژه اسرائیل، با یک پرواز مستقیم از تل‌آویو به شهر سعودی نئوم رفت و با محمد بن‌سلمان دیداری چهار ساعته انجام داد. وزیر خارجه عربستان وقوع چنین دیداری را تکذیب کرد.

مقامات ایران درباره ترور محسن فخری‌زاده انگشت اتهام را به سوی اسرائیل گرفته‌اند و از جمله نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی روز دوشنبه با ارسال نامه‌ای به دفتر سازمان ملل این اتهام را تکرار کرد.

نیویورک تایمز هم روز شنبه، هشتم آذر، تنها ساعاتی پس از مرگ محسن فخری‌زاده به نقل از سه منبع اطلاعاتی نوشته بود که اسرائیل پشت این ترور بوده است.

اسرائیل که مظنون به ترور شماری از دانشمندان هسته‌ای ایران در دهه گذشته است، تاکنون در مورد ترور محسن فخری‌زاده سکوت کرده است.

رصدخانه «آرسیبو» پس از نیم قرن اکتشافات نجومی تعطیل شد

رصدخانه آرسیبو در سواحل شمالی پورتو ریکو

رصدخانه آرسیبو در سواحل شمالی پورتو ریکو پس از ۵۷ سال اکتشافات نجومی روز سه‌شنبه در پی سقوط تلسکوپ رادیویی خود برای همیشه تعطیل شد.

بنیاد ملی علوم آمریکا گزارش داد سکوی ۹۰۰ تنی تلسکوپ این رصدخانه که به کمک کابل‌های ۱۳۷ متری بر فراز بشقاب بازتابنده‌ای به عرض ۳۰۵ متر معلق بود، صبح سه‌شنبه به وقت محلی، فرو ریخت.

این گزارش می‌افزاید که خوشبختانه، از کارکنان رصدخانه و مردم محلی هیچ‌کس در این حادثه آسیب ندیده‌اند.

تلسکوپ رادیویی رصدخانه آرسیبو یکی از عظیم‌ترین تلسکوپ‌های اکتشافی جهان بود که نزدیک به شش دهه، دانشمندان سراسر دنیا در پژوهش‌ها و مطالعات نجومی خود از آن بهره گرفتند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دو کابل حامل بشقاب بازتابنده که از ماه اوت (اواسط تابستان امسال) شکسته بودند، علت سقوط نامنتظره تلسکوپ رادیویی و تعطیلی اجباری آرسیبو عنوان شدند.

بنیاد ملی علوم آمریکا در ماه نوامبر گزارش داد که تلاش برای بازسازی و تعمیر این سازه به قدری خطرناک خواهد بود که جز تخریب آن چاره دیگری نمانده است.

این تلسکوپ در دهه ۱۹۶۰ میلادی ساخته شد و وزارت دفاع آمریکا تامین بودجه آن را بر عهده داشته است.

توافق روسیه و ترکیه در مورد «مرکز مشترک» نظارت بر آتش‌بس در ناگورنو- قره‌باغ

ارتش آذربایجان در منطقه قره‌باغ

وزیر دفاع ترکیه روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، گفت آنکارا و مسکو در مورد ايجاد یک مرکز مشترک برای نظارت بر اجرای آتش‌بس در ناحیه مورد اختلاف ناگورنو- قره‌باغ توافق کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این توافق در پی چند روز مذاکره بین مقامات روسیه و ترکیه در مورد نحوه نظارت بر اجرای آتش‌بس حاصل شد.

این آتش‌بس که اواخر آبان با میانجی‌گری روسیه در مسکو به دست آمد به حدود شش هفته درگیری نظامی بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان پایان داد.

وزارت دفاع ترکیه در بیانیه‌ای گفت دو طرف در مورد جزئیات فنی و اجرایی ایجاد یک مرکز مشترک برای نظارت بر آتش‌بس توافقی را امضا کرده و اقدامات عملی در این زمینه به زودی آغاز خواهد شد.

ترکیه حامی سرسخت جمهوری آذربایجان است و با ارسال کمک‌های نظامی در طول نبردهای اخیر در ناحیه ناگورنو- قره‌باغ از اقدامات باکو برای بازپس گرفتن این ناحیه حمایت کرده است.

درگیری‌های اخیر در ناگورنو- قره‌باغ که بر اثر آن حداقل ۱۴۰۰ نفر کشته شدند شدیدترین نبرد در این منطقه از پایان جنگ‌های شدید دو طرف در سال ۱۹۹۴ بود.

در توافق آتش‌بسی که بین دو طرف امضا شد ارمنستان پذیرفت تمامی نقاطی را که به تصرف نیروهای جمهوری آذربایجان درآمده از جمله شهر شوشی و دو منطقه کلبجر و لاچین را که در جوار ناگورنو- قره‌باغ قرار دارند به باکو واگذار کند.

پارلمان ترکیه دو هفته پیش با تصویب لایحه‌ای به دولت این کشور اجازه داد که «برای نظارت مشترک بر آتش‌بس همراه با روسیه به ناحیه ناگورنو- قره باغ نیرو اعزام کند».

طبق مصوبه پارلمان، اعزام نیروهای ترکیه به منطقه به مدت یک سال خواهد بود و تعداد نیروهای اعزامی را رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور تعیین خواهد کرد.

با این حال دولت روسیه بارها تاکید کرده که طبق توافق آتش‌بس ناگورنو- قره‌باغ اعزام نیروهای ترکیه به منطقه را نخواهد پذیرفت.

آلمان فعالیت گروه افراطی موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» را ممنوع کرد

هورست سیهوفر،‌ وزیر کشور آلمان

دولت آلمان روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، فعالیت یک گروه راست افراطی موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» را ممنوع کرد. دولت می‌گوید هدف این گروه برقراری یک حکومت نازی است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ماموران پلیس آلمان بامداد روز سه‌شنبه در یورش به محل سکونت ۱۱ نفر از اعضای این گروه در نقاط مختلف کشور تعدادی اسلحه سرد از جمله تیرو کمان، قمه، چاقو و نمادهای حزب نازی از جمله صلیب شکسته کشف کردند.

هورست سیهوفر، وزیر کشور آلمان، گفت: «گروهی که مروج نفرت و برقراری مجدد یک رژیم نازی است در کشور ما جایی ندارد.»

وزارت کشور آلمان در توضیحات خود افزود اعضای گروه موسوم به «تیپ گرگ ۴۴» علنا به آدولف هیتلر، رهبر آلمان نازی اعلام وفاداری کرده و با ترویج نژادپرستی و یهودستیزی خواستار سرنگون کردن نظام دموکراتیک آلمان هستند.

دولت آلمان نمادهای این گروه از جمله جمجمه با دو نارنجک که عدد ۴۴ روی آن نقش بسته است را ممنوع کرده است.

در مرام نازی‌ها عدد چهار نماد «د» حرف چهارم الفبای آلمانی و عدد ۴۴ حروف اختصاری نام یکی از لشگرهای اس‌اس در دوران حکومت نازی‌ها به نام لشگر «دیرلِه‌وانگر» است.

این لشگر اس‌اس در طول جنگ جهانی دوم به بی‌رحمی و قساوت شهرت داشت و عنوان آن از نام «اسکار دیرله‌وانگر» الهام گرفته شده که مسئول صدور دستور قتل عام تعداد زیادی از غیرنظامیان در بلاروس شناخته می‌شود.

سازمان ملل: صد هزار پناهجو در اتیوپی با بحران کمبود غذا مواجهند

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه، ۱۱ آذر، اعلام کرد ذخیره غذایی حدود صد هزار پناهجویی که از اریتره به اردوگاه‌های منطقه تیگرای در شمال اتیوپی گریخته‌اند، به پایان رسیده است.

بابر بلوچ، سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران در ژنو گفت: «نگرانی‌ها هر ساعت رو به افزایش است.»

او افزود: «در حال حاضر، ذخیره غذایی اردوگاه‌ها ته کشیده و گرسنگی و سوء تغذیه را به خطری بزرگ تبدیل کرده است.»

این سخنگو تاکید کرد که از آغاز درگیری‌ها از حدود یک ماه پیش، بارها نسبت به وضعیت وخیم آوارگان و پناهجویان در منطقه هشدار داده‌اند.

او ادامه داد: «ما همچنین در مورد گزارش‌های تاییدنشده درباره حملات، آدم‌ربایی و سربازگیری اجباری در اردوگاه‌های پناهجویان هشدار داده‌ایم.»

حدود دو هفته پیش، آقای بلوچ در نشستی در ژنو از آواره شدن ده‌ها هزار کودک و زن و مرد خبر داده بود.

نزدیک به یک ماه است که به دلیل قطعی خطوط اینترنت و تلفن و دشواری در خبررسانی، ارتباط تیگرای با دنیا عملا قطع شده است؛ از زمانی‌ که درگیری اخیر میان نیروهای «جبهه آزادی‌بخش خلق تیگرای» و ارتش دولت آبی احمد در این منطقه آغاز شد، ده‌ها هزار تن آواره و صدها نفر کشته شده‌اند.

رهبران قوم تیگرای، دولت اریتره را به مداخله در درگیری‌های این منطقه و همکاری با دولت آبی احمد متهم کرده‌اند.

این در حالی است که مقام‌های اریتره تاکنون در برابر این اتهام‌ها سکوت کرده و دولت اتیوپی نیز این ادعاها را به کلی رد کرده است.

سرقت پنج کیلومتر از خط لوله نفت در گچساران «به ارزش ۵۰ میلیارد تومان»

عکس از بایگانی

سارقان در منطقه گچساران استان کهگیلویه و بویراحمد حدود پنج کیلومتر از خط لوله انتقال نفت از بی‌بی حکیمه به گوره را دزدیدند.

خبرگزاری فارس روز سه‌شنبه خبر داد که میزان خسارت وارد شده بیش از ۵۰ میلیارد تومان است.

فارس اشاره کرد که خط لوله هشت اینچی بی‌بی حکیمه به گوره، به دلیل آنچه کاهش تکلیفی تولید نفت در میادین نفتی عنوان شده به مدت دو سال خالی بود و در همین مدت، پنج کیلومتر از این خط لوله به سرقت رفته است.

این خبرگزاری افزود که این سرقت، به مرور زمان، در یک دوره زمانی دو ساله انجام شده و این در شرایطی بود که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب، بازرسی دوره‌ای از خط لوله را متوقف کرده بود.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب دو هفته قبل متوجه این سرقت شده است.

بیشتر

XS
SM
MD
LG