لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۴۰

پلیس یونان ۴۱ مهاجر را در یک کامیون یخچال‌دار پیدا کرد


یخچال این کامیون خاموش بوده و هیچ یک از مهاجران آسیبی ندیده‌اند

پلیس یونان ۴۱ مهاجر را که اکثر آنها اهل افغانستان هستند در یک کامیون یخچال‌دار در بزرگراهی در شمال این کشور پیدا کرد.

یک مقام پلیس یونان روز دوشنبه ۱۳ آبان گفت که یخچال این کامیون خاموش بوده و هیچ یک از مهاجران آسیبی ندیده‌اند هر چند برخی از آنها کمک‌های پزشکی دریافت کرده‌اند.

پلیس یونان این کامیون را در یک بازرسی معمولی در حومه شهر زانتی متوقف و راننده آن و مهاجران را برای تشخیص هویت به پاسگاه پلیس منتقل کرد.

۱۰ روز پیش نیز پلیس بریتانیا اجساد ۳۹ مهاجر را که حدس زده می‌شود اکثر آنها شهروند ویتنام بودند در کامیونی در حومه شرقی لندن پیدا کرد. در رابطه با این حادثه تاکنون دو نفر در بریتانیا و هشت نفر در ویتنام تفهیم اتهام شده‌اند.

یونان به شدت تحت فشار موج مهاجرتی است که از سال ۲۰۱۵ آغاز شده است. از آن زمان تاکنون بیش از یک میلیون نفر از ترکیه به یونان رفته‌اند.

بسیاری از این مهاجران با قایق به جزایر یونان در دریای اژه می‌روند که با سواحل ترکیه فاصله چندانی ندارد. برخی دیگر نیز از طریق مرز زمینی و عبور از رودخانه‌ای در مرز ترکیه وارد یونان می‌شوند.

جاده‌های شمالی یونان که مسیر اصلی عبور مهاجران برای سفر به سایر کشورهای اروپایی است در سال‌های اخیر به شکل چشمگیری شاهد حوادث بسیاری بوده است. از آغاز سال ۲۰۱۹ تاکنون پلیس یونان ده‌ها نفر را به جرم مشارکت در قاچاق انسان بازداشت کرده است.

در حال حاضر بیش از ۳۴ هزار پناهجو و مهاجر در اردوگاه‌های پر ازدحام در جزایر یونان نگهداری می‌شوند. گروه‌های مدافع حقوق بشر از شرایط بد زندگی مهاجران در این اردوگاهها به شدت انتقاد کرده‌اند.

دولت محافظه‌کار یونان که در ژوئیه امسال به قدرت رسید وعده داده که تا سال ۲۰۲۰ حدود ۲۰ هزار مهاجر و پناهجو را از این جزایر به نقطه دیگری منتقل خواهد کرد و حدود ۱۰ هزار نفر که فاقد شرایط لازم برای پناهندگی هستند را دیپورت می‌کند.

ورود کودکان مهاجر بدون والدین یا سرپرست نیز رو به افزایش است. وزارت کار یونان اعلام کرد که از ماه ژوئیه تاکنون، یعنی حدود چهار ماه، حدود هزار کودک مهاجر وارد این کشور شده و اکنون تعداد آنها به بالاتر از پنج هزار نفر رسيده است.

بر اساس این گزارش، حدود ۲۰ درصد از این کودکان در حال حاضر مفقود هستند. وزارت کار یونان وعده داده که برای نگهداری از کودکان مهاجر و پناهجو اقامتگاه‌های بیشتری احداث خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ش.ر/ ک.ر
XS
SM
MD
LG