لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۲۳:۱۱

شورای نگهبان صلاحیت «۵۶ درصد» نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم را رد کرده است


تبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم
تبت‌نام نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم

صلاحیت حدود ۵۶ درصد نامزدهای انتخابات مجلس یازدهم از جمله تعدادی از چهره‌های شاخص سیاسی و هشت نماینده فعلی تهران تایید نشد.

اسامی نامزدهای انتخابات مجلس روز چهارشنبه ۲۳ بهمن اعلام شد و جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، خبر داد که هفت هزار و ۱۴۸ نفر برای ۲۹۰ کرسی مجلس تایید صلاحیت شده‌اند.

تایید این تعداد نامزد در حالی است که ١۶ هزار و ١۴۵ نفر برای انتخابات مجلس یازدهم کاندیدا شده بودند و به این ترتیب صلاحیت حدود ۵۶ درصد آنها رد شده است.

در انتخابات مجلس دهم ۱۲ هزار و ۱۲۳ نفر نامزد شده بودند که صلاحیت پنج هزار و ۹۴۴ نفر تایید شده بود که نشان می‌داد صلاحیت حدود ۵۱ درصد نامزدها رد شده است.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا، علی مطهری، محمود صادقی، الیاس حضرتی، غلامرضا حیدری، فاطمه سعیدی، بهروز نعمتی، طیبه سیاوشی و علیرضا رحیمی در فهرست افراد رد صلاحیت شده هستند.

شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان پیش از این اعلام کرده بود که برای انتخابات مجلس یازدهم در حوزه انتخابیه تهران فهرست نمی‌دهد.

این شورا از رد صلاحیت ۹۰ درصد نامزدهای خود در انتخابات مجلس خبر داده و اعلام کرده بود که در صورت ادامه این روند، برای ۲۳۰ کرسی از ۲۹۰ کرسی مجلس نامزد ندارند.

این در حالی است که احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، مدعی شده که «برخلاف برخی اظهارات نادرست، انتخابات آتی کاملا رقابتی است و نمایندگان همه جناح‌ها در انتخابات حضور دارند».

معاون سیاسی سپاه پاسداران هم روز چهارشنبه گفته که «دشمن، ضد انقلاب و غربگرایان در تکاپوی این هستند که یک مجلس غیر انقلابی شکل بگیرد».

یدالله جوانی اعلام کرد که سپاه پاسداران در مقابل این موضوع بی‌تفاوت نخواهد بود و برای اینکه «یک مجلس در تراز انقلاب و قوی شکل بگیرد، فعالیت می‌کند».

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز ۱۶ بهمن به منتقدان شورای نگهبان هشدار داده بود که حمله به این شورا «غلط‌ترین کارهاست».

پس از اعتراضات آبان‌ماه گروه کثیری از معترضان اعلام کردند که انتخابات مجلس را تحریم خواهند کرد. بسیاری از گروه‌های سیاسی خارج از کشور نیز انتخابات را تحریم کرده‌اند.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، هم از مردم خواسته است تا به پای صندوق‌های رای در انتخابات مجلس شورای اسلامی و میان دوره‌ای خبرگان نروند و انتخابات را تحریم کنند.

محمدرضا باهنر از چهره‌های شاخص اصولگرایان گفته که در انتخابات پیش روی مجلس، اصولگرایان «رقیب قدری» ندارند و «اگر به نقاط ضعف خود نبازیم» این انتخابات «میدان بازی اصولگرایان است».

برخی از گروه‌های اصول‌گرا فهرست انتخاباتی خود را اعلام کرده و از محمد باقر قالیباف به عنوان رئیس احتمالی مجلس آینده نام برده‌اند.

با این حال گروه جبهه پایداری که طیف تندروی اصولگرایان است، فهرستی ۶۰ نفره از نامزدهای اولیه خود برای تهران منتشر کرده که نام آقای قالیباف در آن وجود ندارد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG