لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۲۵

یک فرد مسلح در بلژیک دو پلیس و یک رهگذر را کشت


مأموران پلیس حاضر در صحنه تیراندازی روز سه‌شنبه. لیژ

رسانه‌های محلی بلژیک خبر می‌دهند روز سه‌شنبه یک فرد مسلح با تیراندازی‌های خود دو مأمور پلیس و یک رهگذر را در مرکز شهر لیژ کشته و پس از آن با گلوله پلیس از پای درآمده است.

این فرد پس از درخواست مأموران پلیس برای نشان دادن کارت شناسایی اقدام به تیراندازی به مأموران و قتل آنها می‌کند. در این اقدام وی یک رهگذر نیز کشته شده و دو نفر نیز زخمی شده‌اند.

این فرد سپس به محوطه یک مدرسه گریخته و در آنجا حین گروگان‌گیری زن نظافتچی مدرسه با شلیک مأموران پلیس کشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بلگا، مقام‌های محلی می‌گویند ممکن است اقدام وی که با سر دادن شعار الله اکبر همراه بوده و در نزدیکی یک کافه رخ داده، تروریستی باشد.

رسانه‌های بلژیکی می‌گویند بررسی‌های اولیه آنها نشان می‌دهد فرد مسلح «بنجامین هرمن» نام دارد که ۳۶ ساله و یک زندانی سابق است.

ژان ژامبن، وزیر کشور بلژیک، در توئیتر اعلام کرده که علاوه بر تروریسم، انگیزه‌های دیگری نیز می‌تواند عامل این اقدام فرد مسلح باشد و پرونده این حمله در مرکز ملی بحران ضدتروریستی در حال بررسی است.

محل رویداد روز سه‌شنبه
محل رویداد روز سه‌شنبه

سخنگوی این مرکز نیز اعلام کرده که همه سناریوها در حال حاضر در دست بررسی هستند و انگیزه تروریسم، تنها یکی از گزینه‌های روی میز است.

هنوز جزئیات بیشتری از این گروگانگیری منتشر نشده‌است.

لیژ شهری صنعتی و فرانسه‌زبان است که در مرز آلمان قرار دارد و در سال ۲۰۱۱ نیز مرد مسلحی، قبل از این که خود را با اسلحه بکشد، چهار نفر را کشت و بیش از یکصد نفر را زخمی کرد.

بلژیک و به ویژه شهر بروکسل، در کنار پاریس در سال‌های اخیر هدف حملات تروریستی اعضای گروه دولت اسلامی (داعش) بوده‌است.

در سال ۹۵ خورشیدی، دو انفجار انتحاری در فرودگاه بروکسل منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۶ نفر و انفجار بمبی در متروی این شهر منجر به قربانی شدن ۱۶ نفر دیگر شد.

محله مسلمان‌نشین مولِن‌بِک در بروکسل در پی حملات تروریستی در اروپا در سه سال اخیر، تحت مراقبت مأموران مبارزه با تروریسم قرار دارد.

در این مدت، پلیس چندین عملیات در این محله انجام داده و ده‌ها مظنون را بازداشت کرده‌است. گزارش‌ها حاکی از این است که این محله، مرکز استقرار تعدادی از افرادی بوده که در حملات و انفجارهای پاریس و بروکسل دست داشتند.

حملات نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در فرانسه ۱۳۰ قربانی بر جا گذاشت و منجر شد سطح هشدار امنیتی بلژیک و فرانسه برای مدت‌ها در بالاترین سطح قرار بگیرد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو فردا. / ب.ب / پ.پ

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG