لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۴ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۵۳

معاون امور ویژه دفتر خامنه‌ای از سخنانش در مورد مسکن مهر دفاع کرد


وحید حقانیان در حال بازدید از ساختمان‌های تخریب‌شده مسکن مهر در سر پل ذهاب

معاون امور ویژه دفتر رهبر جمهوری اسلامی ضمن دفاع از اظهاراتش در مورد مسکن مهرد و بدون عذرخواهی از سخنانش درباره معاون اول رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که «قصد توهین و جسارت» به اسحاق جهانگیری را نداشته است.

وحید حقانیان، روز یکشنبه ۲۸ آبان، در فیلمی که در خبرگزاری فارس منتشر شده است، با دفاع دوباره از طرح مسکن مهر اعلام کرد که نباید «مسائل این‌چنینی را سیاسی کنیم».

او درباره سخنان منتشر شده از او گفت که ظاهراً این سخنان به آقای جهانگیری «برخورده در حالی که بنده ۲۵ سال با ایشان همکار بودم و قصد توهین و جسارت نداشتم».

آقای حقانیان اعلام کرد که این سخنان «در یک جمع خصوصی صورت گرفت و قرار بر انتشار آن نبود».

او در عین حال ضمن دفاع از مسکن مهر اعلام کرد که «بخشی از این منطقه از جمله محل مسکن مهر بر روی گسل بوده که بسیاری از خانه‌های بتنی که توسط خود مردم هم ساخته شده کاملاً فرو ریخته اما سازه مسکن مهر سالم است».

آقای حقانیان روز شنبه ضمن انتقاد از به گفته او برخورد «سیاسی» و «شلوغ‌کاری» مقام‌های دولت حسن روحانی درباره آسیب‌پذیری پروژه‌های مسکن مهر در زمین‌لرزه کرمانشاه گفته بود که «خدا لعنت کند معاون اول رئیس‌جمهور، آقای جهانگیری را که اولین تخم لق سیاسی را گذاشت و در جلسه اقتصاد مقاومتی اعلام کرد» که خانه‌های مسکن مهر در زلزله تخریب شده است.

پس از انتشار تصاویری از تخریب ساختمان‌های مسکن مهر در زمین‌لرزه کرمانشاه، اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، نیز روز دوشنبه ۲۲ آبان، اعلام کرده بود که «بیشتر خانه‌های تخریب شده در زلزله متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر است».

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نیز اعلام کرده است که سالم ماندن منازل مسکونی خودساخته از سوی مردم در سرپل ذهاب و فروریختن ساختمان‌های ساخت دولت در این منطقه نشان‌دهنده این است که در ساخت‌وساز آنها «فساد» وجود داشته است.

در همین حال بر اساس فیلم منتشر شده در خبرگزاری ایلنا، مجتبی نیک‌کردار، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه، روز شنبه اعلام کرده بود که دو ساختمان مسکن مهر در سرپل ذهاب «به‌طور کامل» فروریخت و ۱۰۰ نفر از ساکنان آن کشته شدند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران، نیز از کشته شدن ۷۰ نفر در خانه‌های مسکن مهر خبر داده است.

سخنان آقای حقانیان در روز گذشته بازتاب زیادی در شبکه‌های اجتماعی داشته است.

با این حال رضا تقوی، حسین ابراهیمی، مهدی چمران و یحیی آل‌اسحاق از چهره های اصولگرا در پاسخ به سؤال خبرنگار وب‌سایت اعتماد از اظهار نظر در این باره خودداری کرده‌اند و احمد توکلی، از چهره‌های اصولگرا، نیز به رسانه‌ها توصیه کرده است که «به این موضوع وارد نشوند و به آن دامن نزنند».

عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین سازمان صداوسیما، تنها چهره اصولگراست که از گفته‌های آقای حقانیان ابراز تأسف کرده است.

حسن قربانخانی، رئیس سازمان نظام مهندسی ایران، پس از گفته‌های مقام‌های دولتی درباره وضعیت خانه‌های مسکن مهر در زلزله کرمانشاه اعلام کرده بود که این سازمان «هیچ نظارتی» بر ساخت این پروژه نداشته‌است.

مسکن مهر یکی از طرح‌های دولت محمود احمدی‌نژاد بود. رئیس‌جمهور پیشین ایران در سال ۹۰ گفته بود که با اجرای پروژه مسکن مهر تا پایان دوره ریاست جمهوری‌اش، مشکل مسکن در ایران ریشه‌کن خواهد شد.

در این میان، مقام‌های دولت حسن روحانی از جمله وزیر راه و رئیس سازمان محیط زیست و همچنین تعدادی از نمایندگان مجلس بارها از این طرح انتقاد کرده‌اند.

به گفته آنها، «بسیاری از مجموعه‌های مسکونی مسکن مهر سیستم تصفیه آب و فاضلاب ندارند» و در محل‌هایی ساخته شده‌اند که «فاقد امکانات زیربنایی است».

با این حال، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در شهریور سال ۹۳ در دیدار هیئت دولت با او گفته بود که «چند میلیون نفر چشم‌انتظار تکمیل مسکن مهر هستند و باید این کار به‌طور جدی پیگیری شود و به اتمام برسد».

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، نیز در فروردین ۹۵ گفته بود که دولت با وجود همه مشکلات، «مسکن مهر» را تکمیل می‌کند و تحویل می‌دهد.

XS
SM
MD
LG