لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۷ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۳۰

هالک‌ بانک ترکیه اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران را رد کرد


شعبه‌ای از هالک بانک در استانبول

هالک بانک ترکیه روز چهارشنبه ۲۴ مهر اعلام کرد، اتهاماتی که آمریکا علیه این بانک مبنی بر دور زدن تحریم‌های ایران وارد کرده، در واقع فشار ایالات متحده بر ترکیه به‌خاطر ورود نظامی به مناطق کردنشین سوریه است.

رئیس‌جمهوری ترکیه نیز فشارهای جدید آمریکا را «اقدامی غیرقانونی و زشت» خوانده است.

مقامات قضایی ایالات متحده روز سه‌شنبه هالک‌ بانک ترکیه را به دست داشتن در یک طرح چندین میلیارد دلاری برای گریز از تحریم‌های آمریکا علیه ایران متهم کردند. این اقدام به افت هفت درصدی سهام هالک‌ بانک منجر شد، اما دوباره ارزش سهام آن مقداری افزایش یافت.

پیش از این محمد هاکان آتیلا، از مقامات ارشد این بانک دولتی ترکیه، نیز در دادگاه فدرال منهتن به همین اتهام محاکمه و گناهکار شناخته شده بود، امری که باعث شد ۳۲ ماه زندانی شود.

پرونده آقای آتیلا و محکومیت وی با واکنش تند دولت ترکیه مواجه شده بود.

آمریکا روز دوشنبه نیز سه وزیر و دو وزارتخانه ترکیه را به‌خاطر حمله این کشور به شمال شرق سوریه تحریم و دارایی‌های آنها در ایالات متحده را مسدود کرد.

هالک‌ بانک، دومین بانک بزرگ ترکیه، با انتشار بیانیه‌ای گفته است این بانک به هیچ اقدامی برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران دست نزده و اصولا هیچ شعبه یا کارمندی در ایالات متحده ندارد و اتهامی که آمریکا مطرح کرده، رویکرد بی‌سابقه‌ای است.

آمریکا در سال‌های گذشته چندین بانک بزرگ بین‌المللی، از جمله بانک‌هایی از بریتانیا و فرانسه را به سوء استفاده از سیستم مالی آمریکا برای دور زدن تحریم‌ها علیه ایران متهم کرده و میلیاردها دلار از آنها جریمه گرفته است.

رضا ضراب، تاجر ترک ایرانی‌تبار که سال ۲۰۱۶ در آمریکا بازداشت شد، اعتراف کرده است که در دور زدن تحریم‌های ایران نقش کلیدی در ترکیه داشته و در دادگاه شهادت داده بود که ایران با کمک هالک‌ بانک، مقامات ارشد ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری کشور شبکه گسترده‌ای از شرکت‌های صوری در ترکیه برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران ایجاد کرده بود.

این اتهامات به دور قبل تحریم‌ها که ابتدای سال ۲۰۱۶ با توافق هسته‌ای موسوم به برجام برچیده ‌شد، مرتبط است.

ترکیه این اتهامات را «توطئه‌ای سیاسی علیه دولت اردوغان» خوانده است.

آقای اردوغان روز سه‌شنبه گفت که پرونده هالک‌ بانک بسته شده و اقامه دوباره اتهامات «اقدامی غیرقانونی و زشت» است.

وی گفت منتظر خواهد ماند تا ببیند آمریکا در رابطه با هالک‌ بانک چه اقدامی می‌کند تا پاسخ لازم داده شود.

یک کارشناس بانکی به رویترز گفته است: «پرونده هالک‌ بانک به عنوان ابزار سیاسی همیشه روی میز آمریکا خواهد بود».

با استفاده از گزارش‌های روزنامه دیلی صباح، خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG