لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ تهران ۱۰:۰۵

حریری بازدید فرمانده گروه شبه‌نظامی شیعه عراق از مرز لبنان و اسرائیل را محکوم کرد


سعد حریری به روسای دستگاه‌های امنیتی لبنان فرمان داده که مانع ورود قیس الخزعلی به لبنان شوند.
سعد حریری به روسای دستگاه‌های امنیتی لبنان فرمان داده که مانع ورود قیس الخزعلی به لبنان شوند.

انتشار ویدئوی بازدید فرمانده یک گروه‌ شبه‌نظامی شیعه عراقی از مرز لبنان و اسرائیل، اعتراض سعد حریری نخست‌وزیر لبنان را به دنبال داشت و آن را «غیرقانونی» نامید.

روز شنبه ۱۸ آذر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد قیس الخزعلی رهبر گروه «عصائب اهل الحق» از گروه‌های مورد حمایت ایران در عراق همراه با شماری از شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان از مرز لبنان و اسرائیل بازدید می‌کند.

وی در این ویدئو می‌گوید که «آماده است کنار مردم لبنان بایستد» و «برای آرمان فلسطین» مبارزه کند.

خبرگزاری رویترز در گزارشی از واکنش نخست‌وزیر لبنان به این رخداد، حضور قیس‌الخزعلی در لبنان و مرز اسرائیل را نشانه‌ای از نفوذ ایران در لبنان توصیف می‌کند و می‌نویسد این باور وجود دارد که تهران می‌خواسته با چنین اقدامی نفوذ خود را یادآور کند.

این رخداد اما واکنش منفی سعد حریری را به دنبال داشت که با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که بازدید یک شبه‌نظامی یونیفرم‌پوش از مرز در تعارض با قوانین لبنان است.

وی به روسای دستگاه‌های امنیتی لبنان فرمان داد که «به هیچ کس اجازه ندهند که در سرزمین لبنان دست به اقداماتی بزند که ماهیت نظامی دارد» و مانع ورود قیس‌الخزعلی به لبنان شوند.

عرصه سیاسی در لبنان هنوز تحت تاثیر استعفای ناگهانی سعد حریری در عربستان سعودی است. وی در نطق استعفای خود ایران و گروه حزب‌الله را متهم به دخالت در امور کشورهای دیگر منطقه کرد. مقامات ایران اما با رد این اظهارات می‌گویند که عربستان آقای حریری را وادار به استعفاء کرد. سعد حریری در نهایت به لبنان بازگشت و استعفای خود را پس گرفت.

ویدئوی مورد اشاره، شخصی را کنار قیس‌الخزعلی نشان می‌دهد که احتمالا از فرماندهان حزب‌الله است و به مناطقی در اسرائیل اشاره می‌کند و به خزعلی شرح می‌دهد که حزب‌الله در نبردهای سابق خود با اسرائیل آن مناطق را هدف موشک‌های خود قرار داده است.

قیس‌الخزعلی نیز در ویدئو می‌گوید: «ما اکنون همراه برادران‌مان از حزب‌الله در مرزی هستیم که جنوب لبنان را از فلسطین اشغالی جدا می‌کند و از همین جا آمادگی کامل خود را اعلام می‌کنیم که متحدانه... علیه اسرائیل اشغالگر می‌ایستیم».

XS
SM
MD
LG