لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۲

آمریکا از عربستان سعودی خواست در منطقه «سنجیده‌تر عمل کند»


رکس تیلرسون (راست) در کنار سعد حریری در پاریس

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، که روز جمعه به عنوان نماینده کشورش در نشست پاریس شرکت داشت از عربستان سعودی خواست تا در منطقه و با همسایگان خود «سنجیده‌تر عمل کند».

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای تیلرسون همچنین با اشاره به محاصره قطر به دست عربستان، بمباران‌های این کشور در یمن و مسئله لبنان از ریاض خواست تا «عواقب اقدامات خود را کاملا بسنجد».

نمایندگان «گروه حمایت بین‌المللی لبنان» شامل پنج عضو شورای امنیت به علاوه آلمان و ایتالیا و مصر روز جمعه، ۱۷ آذرماه، در پاریس، پایتخت فرانسه، گرد هم آمدند.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه ایالات متحده، هم در این نشست بین‌المللی که سعد حریری، نخست وزیر لبنان، مهمان ویژه آن به شمار می‌رفت شرکت داشت.

آقای حریری روز ۱۳ آبان، یک روز پس از سفر به ریاض، پایتخت عربستان سعودی، با انتقاد شدید از ایران و حزب‌الله، از نخست وزیری استعفا کرد.

سعد حریری پس از بازگشت به لبنان و در پی ملاقات با میشل عون، رئیس جمهوری این کشور، استعفایش را به حال تعلیق درآورد و گفت که برای دستیابی به موفقیت در گفت‌وگوهای داخلی و تامین شرط بی طرف ماندن لبنان در کشمکش‌های منطقه‌ای، کناره‌گیری از نخست وزیری را تعلیق کرده است.

بالاخره با پادرمیانی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، آقای حریری روز سه‌شنبه، ۱۴ آذر، استعفایش را پس گرفت و به این ترتیب به بحران سیاسی یک ماهه در این کشور تا حدودی پایان داد.

در همین زمینه آقای مکرون روز جمعه از همه قدرت‌های منطقه‌ای خواست از دخالت در امور داخلی لبنان خودداری کنند. او همچنین خواستار آن شد که احزاب و گروه‌های لبنانی طی توافقی از مناقشه‌های منطقه‌ای دوری گزینند.

این نکته‌ای است که سعد حریری نیز روز جمعه بر آن پا فشرد و تعهد کرد که لبنان به «اصل بی‌طرفی و دوری‌گزینی [از مسائل خارج از مرزهایش] احترام بگذارد».

در پی این نشست بود که رکس تیلرسون از با اشاره به درگیری‌های عربستان سعودی در چند نقطه از منطقه خاورمیانه گفت: «ما تشویق‌شان می‌کنیم که سنجیده‌تر و بافکرتر عمل کنند و عواقب اقدامات‌شان را کاملا بسنجند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نشست روز جمعه در پاریس با برنامه‌ریزی برای سه گردهم‌آیی دیگر در این زمینه به پایان رسید: یکی در پاریس برای افزایش سرمایه‌گذاری در لبنان، دیگری در رم، پایتخت ایتالیا، با موضوع تقویت ارتش لبنان، و سومی در بروکسل.

هدف از سومین کنفرانس با موضوع لبنان کمک به این کشور برای رسیدگی به وضع آوارگان سوری عنوان شد.

طبق گزارش‌ها، در حال حاضر حدود یک و نیم میلیون آواره سوری در لبنان روزگار می‌گذرانند.

XS
SM
MD
LG