لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۵۴

فرماندهان ارتش یمن: ۹۶ نفر در نبردهای منطقه مارب طی دو روز کشته شدند


خودروهای زرهی نیروهای دولتی یمن در منطقه مارب

فرماندهان نیروهای دولتی یمن روز جمعه ۲۷ فروردین گفتند طی دو روز گذشته در جریان درگیری‌های منطقه مارب که یکی از آخرین مناطق تحت کنترل حکومت در شمال یمن است ۹۶ نفر از نیروهای دو طرف کشته شده‌اند.

شورشیان حوثی که تهاجم به این منطقه را از دو ماه پیش آغاز کردند در روزهای اخیر حملات خود را تشدید کرده‌اند.

یکی از فرماندهان نیروهای دولتی یمن به خبرگزاری فرانسه گفت: «در جریان نبردهای روزهای چهارشنبه و پنجشنبه در جبهه‌های مختلف در منطقه مارب ۳۶ نیروی دولتی و ۶۰ نفر از شورشیان کشته شده‌اند.»

شورشیان حوثی به ندرت آمار تلفات خود را منتشر می کنند. در این نبردها هواپیماهای ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی از نیروهای دولتی یمن حمایت هوایی می‌کنند.

یک فرمانده دیگر نیروهای دولتی یمن در منطقه مارب به خبرگزاری فرانسه گفت: «پیشروی کند شورشیان حوثی ادامه دارد و اکنون در جبهه‌های کسره و مشجه، واقع در شمال غرب شهر مارب به یک خطر جدی بدل شده است.»

سقوط منطقه استراتژیک مارب برای دولت یمن و عربستان سعودی، حامی اصلی آن، ضربه بزرگی خواهد بود.

شهر مارب و مناطق نفت‌خیز اطراف آن آخرین منطقه مهم تحت کنترل نیروهای دولتی در شمال یمن است. سایر نواحی شمالی کشور از جمله صنعا، پایتخت یمن از سا ل۹۴ در کنترل شورشیان حوثی قرار دارد.

سقوط شهر مارب درعین حال می‌تواند به یک فاجعه بشری منجر شود. صدها هزار نفر از آوارگانی که از جنگ در مناطق دیگر یمن گریخته‌اند در شهر مارب و اردوگاه‌های موقت اطراف آن زندگی می‌کنند.

به گفته دولت یمن، حدود ۲ میلیون آواره در ۱۴۰ اردوگاه که در صحراهای اطراف شهر مارب دایر شده است سکونت دارند.

آنتونی بلنیکن، وزیر خارجه آمریکا هشدار داده که مصائب مردم و بحران انسانی یمن فقط از طریق یک توافق سیاسی و مصالحه بین نیروهای دولتی و شورشیان حوثی پایان خواهد یافت.

تصرف شهر مارب و مناطق نفت‌خیز اطراف آن در مذاکرات صلح احتمالی با دولت یمن برای شورشیان حوثی یک برگ برنده خواهد بود.

جنگ یمن از سال ۹۴ با دخالت ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی در حمایت از دولت رسمی این کشور گسترش یافت و از نگاه بسیاری از تحلیلگران به یک جنگ نیابتی بین ریاض و تهران بدل شده است.

دهها هزار نفر در این جنگ جان خود را از دست داده و میلیون‌ها نفر آواره شده‌اند. اکثر جمعیت یمن با خطر قحطی روبرو است و سازمان ملل از چند سال پیش این کشور را بزرگترین فاجعه بشری جهان اعلام کرده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG