لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۰

گروه حزب الله از حکومت لبنان خواست با تحریم‌های آمریکا مقابله کند


حسن نصرالله رهبر حزب الله لبنان می‌گوید تحریم‌های آمریکا علیه این گروه روی تشکیل دولت جدید تاثیر نخواهد داشت

رهبر حزب الله لبنان روز جمعه از حکومت آن کشور خواست از شهروندان لبنانی که توسط آمریکا تحریم شده‌اند دفاع کند و گفت این تحریم‌ها به ضرر مردم است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، شیخ حسن نصرالله روز جمعه در یک سخنرانی تلویزیونی گفت دولت جدید که روز گذشته سعد حریری مامور تشکیل آن شد نمی‌تواند به این افراد «پشت کند.»

دولت آمریکا که حزب الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌داند از دهه‌ها پیش این گروه را تحریم کرده است. اما آمریکا و متحدان عرب آن در منطقه خلیج فارس در ماه جاری تحریم‌های جدیدی علیه رهبری حزب الله از جمله شیخ نصرالله و تجار و شرکت‌هایی که به گفته واشنگتن به این گروه کمک مالی می‌دهند وضع کردند.

شیخ حسن نصرالله در مورد تحریم‌ها علیه رهبری حزب الله گفت «ما پولی برای گذاشتن در بانک نداریم و هیچ حساب بانکی و یا نقل و انتقال بانکی هم نداریم.» وی افزود، اما این تحریم‌ها به افراد آسیب می‌زنند و حکومت «به جای آنکه حتی از آمریکا نیز آمریکایی‌تر رفتار کند » باید از این افراد دفاع کند.

شیخ حسن نصرالله در عین حال به مایک پومپئو وزیر خارجه آمریکا نیز حمله کرد که روز سه شنبه گفته بود نتایج انتخابات پارلمانی لبنان چیزی نیست که آمریکا و یا «اکثر مردم لبنان امیدوار بودند اتفاق بیافتد.»

آقای نصرالله گفت: «آنچه مردم لبنان می‌خواهند به شما ربطی ندارد.»

حزب الله لبنان و گروه‌های متحد آن در انتخابات پارلمانی که روز ۶ مه برگزار شد به پیروزی قابل ملاحظه‌ای دست یافتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌افزاید حسن نصرالله روز جمعه به مناسبت هجدهمین سالگرد خروج ارتش اسرائیل از جنوب لبنان صحبت می‌کرد. جنگ‌های چریکی حزب الله لبنان در خروج ارتش اسرائیل نقش مهمی داشت. این روز در لبنان «روز رهایی» نامیده می‌شود و تعطیل رسمی است.

رهبر حزب الله گفت تحریم‌های آمریکا علیه این گروه روی تشکیل دولت جدید تاثیر نخواهد داشت. سعد حریری که مورد حمایت غرب است امیدوار است بتواند به سرعت دولت جدید را تشکیل دهد که به احتمال فراوان شبیه به دولت قبلی وحدت ملی خواهد بود که اعضای حزب الله نيز در آن شرکت داشتند.

حسن نصرالله در سخنان روز جمعه خود در عین حال حمایت از جبهه پولیساریو در صحرای غربی را تکذیب کرد و گفت هیچ تماسی بین حزب الله و آن گروه وجود ندارد.

چندی پیش مراکش در اعتراض به ارتباط حزب الله لبنان با جبهه پولیساریو روابط دیپلماتیک خود با ایران را قطع کرد.

وزیر خارجه مراکش گفت دولت آن کشور شواهدی در دست دارد که ثابت می‌کند حزب الله لبنان از سال ۲۰۱۶ از طریق آموزش و دادن کمک مالی از جبهه پولیساریو حمایت کرده است.

شیخ حسن نصرالله گفت شواهدی در تایید این ادعا ارائه نشده است.

منبع: خبرگزار آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن

XS
SM
MD
LG