لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۰

حسن نصرالله، عربستان را به‌ «راه انداختن جنگ داخلی» در لبنان متهم کرد


حسن نصرالله می‌گوید واکنش ریاض به اظهارات اخیر یک وزیر لبنانی در باره جنگ یمن، «بسیار اغراق‌آمیز» است.

دبیرکل حزب‌الله لبنان روز پنج‌شنبه ۲۰ آبان عربستان سعودی را متهم کرد که به‌دنبال راه انداختن جنگ داخلی در لبنان است.

حسن نصرالله گفت واکنش ریاض به اظهارات اخیر یک وزیر لبنانی در باره جنگ یمن، «بسیار اغراق‌آمیز» است.

او ریاض را متهم کرد که جرقه بحران با بیروت را «عامدانه» و با هدف «تقابل با حزب‌الله» زده است.

این نخستین اظهار نظر عمومی حسن نصرالله از زمان بروز بحران دیپلماتیک میان لبنان و عربستان، در پی اظهارات جرج قرداحی، وزیر اطلاع‌رسانی لبنان، است.

آقای قرداحی، وزیر در ائتلاف دولتی مورد حمایت حزب‌الله، تابستان امسال و پیش از ورود به دولت نجیب میقاتی، عربستان را متهم کرده بود که به یمن «تجاوز» کرده و حوثی‌های یمن تنها از خود و مردم خویش دفاع می‌کنند.

مصاحبه آقای قرداحی بعد از رسیدن او به مقام وزارت منتشر شد.

عربستان که از اظهارات آقای قرداحی خشمگین است، سفیر خود را از لبنان فرا خواند، سفیر لبنان در ریاض را طرد کرد و واردات هر نوع کالا از این کشور را نیز ممنوع کرد.

بحرین، کویت و امارات متحده عربی نیز در حمایت از عربستان، سفیران‌ خود را از لبنان فرا خوانده و از اتباع‌شان خواستند که خاک لبنان را ترک کنند.

این بحران سیاسی وضعیت اقتصادی لبنان را وخیم‌تر کرده است، در حالی‌که این کشور به یاری فوری بین‌المللی و به ویژه کمک کشورهای ثروتمند عرب منطقه نیاز دارد تا از باتلاق مالی و سیاسی خارج شود.

حسن نصرالله در سخنرانی تلویزیونی خود گفت: «واکنش بسیار اغراق‌آمیز عربستان به سخنان جرج قرداحی غیر قابل درک است در حالی‌که این وزیر با متانت واقعیات عینی را بیان کرده، به کسی حمله نکرده و عبارات تند به کار نبرده است».

نجیب میقاتی، نخست‌وزیر لبنان، گفته بود اگر کناره‌گیری جرج قرداحی عربستان سعودی را آرام می‌کند، او اطمینان دارد که این وزیر «به خاطر حفظ منافع ملی» کناره‌گیری خواهد کرد.

اما حسن نصرالله گفت حزب‌الله با درخواست‌ها برای کنار رفتن قرداحی مخالف است. او پرسید: «آیا تسلیم شدن در برابر دیکته کشورهای خارجی در خدمت منافع ملی است؟»

وزیر خارجه سعودی گفته بود که تنها اظهارات قرداحی نیست که باعث بروز اختلافات دیپلماتیک میان کشورش و لبنان شده، بلکه «تسلط حزب‌الله بر لبنان» مسئله اصلی است.

دبیرکل حزب‌الله گفت جنبش او «منکر این نیست که یک قدرت بانفوذ است...اما کنترل لبنان را در دست ندارد و ادعای تسلط حزب‌الله بر لبنان مضحک است و مضحک‌تر از آن، ادعای اشغال لبنان توسط ایران است».

او با این حال تاکید کرد که حزب‌الله در پی تشدید تنش با امیرنشین‌های خلیج فارس نیست و نمی‌خواهد با عربستان و دیگر کشورهای خلیج فارس درگیری ایجاد شود.

او این را نیز افزود که مذاکرات عربستان و ایران «از هیچ زاویه‌ای به لبنان نپرداخته است».

حسن نصرالله مدعی شد که عربستان از ایران خواسته بود تا در جنگ یمن «میانجی‌گری» کند اما مقامات ایرانی پاسخ دادند که «این موضوع به یمنی‌ها مربوط می‌شود».

اشاره حسن نصرالله به چند دور مذاکرات میان ایران و عربستان است که به تازگی در عراق برگزار شده است. اما این نخستین بار است که یک شخصیت لبنانی نزدیک به ایران، جزئیاتی از این مذاکرات را بازگو می‌کند.

به گفته دبیرکل حزب‌الله، «سقوط مارب در یمن، در واقع شکست بزرگ عربستان در این جنگ است و سعودی‌ها نیز خود با این واقعیت روبرو شده‌اند».

عربستان در صدر یک ائتلاف نظامی در منطقه از سال ۱۳۹۴ در یمن، از جمله با نیروهای حوثی در جنگ است.

عربستان و چند کشور دیگر خلیج فارس، حزب‌الله را که مورد حمایت ایران است و از سوی تهران تامین مالی و تسلیحاتی و معنوی می‌شود، موجودیت «تروریستی» می‌دانند.

بر اساس گزارش خبرگزاری‌های خارجی/ف.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG