لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۴۸

احکام زندان طولانی مدت دو فعال حقوق زنان ایران قطعی شد


هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان (سمت راست) و نجمه واحدی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی و فعال حقوق زنان

احکام زندان دو فعال حقوق زنان که تابستان ۹۷ توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بودند، از سوی دادگاه تجدیدنظر قطعی اعلام شد.

گزارش‌ها حاکی است که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، محکومیت نجمه واحدی و هدی عمید، را عینا تایید کرده است.

هدی عمید، وکیل دادگستری و فعال حقوق زنان، پیشتر توسط شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال زندان و دو سال محرومیت از برخی حقوق اجتماعی از جمله اشتغال به وکالت دادگستری محکوم شده بود.

دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی همچنین نجمه واحدی، دانش‌آموخته جامعه‌شناسی و فعال حقوق زنان، را به هفت سال زندان و دو سال محرومیت از برخی فعالیت‌های اجتماعی محکوم کرده بود.

شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، اتهام این دو شهروند را «همکاری با دولت متخاصم آمریکا علیه جمهوری اسلامی در موضوع زنان و خانواده» عنوان کرده است.

هدی عمید و نجمه واحدی پیش از دستگیری، در زمینه برگزاری «کارگاه‌های آموزشی شروط عقد و ازدواج» ویژه زنان فعالیت داشتند.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی می‌گوید که اقدامات این دو فعال حقوق زنان در راستای «پروژه نفوذ» از طریق سست کردن بنیان خانواده با هدف «براندازی» انجام گرفته است.

این دو فعال حقوق زنان پس از بازداشت توسط ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در تابستان ۹۷، با تودیع قرار وثیقه در اواسط آبان‌ماه همان سال از بند دو الف زندان اوین تا پایان مراحل دادرسی و به‌طور موقت آزاد شدند.

بر اساس گزارش سایت هرانا، بیدارزنی و رادیو فردا/ آ.ت/ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG