لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۰۴

صدها هزار نفر با راهپیمایی در لندن خواستار همه‌پرسی دیگری درباره برگزیت شدند


این بزرگ‌ترین تظاهرات ضدبرگزیت تاکنون بوده است

صدها هزار نفر از مردم بریتانیا که مخالف جدایی این کشور از بریتانیا هستند روز شنبه ۳ فروردین با راهپیمایی در مرکز لندن خواستار برگزاری همه‌پرسی دیگری در این زمینه شدند.

این راهپیمایی در شرایطی رخ داده که بحران بر سر جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا عمیق‌تر شده و دولت ترزا می را که ناتوان از ارائه راهکاری در این مورد بوده، به مخاطره انداخته است. سه سال پس از رای مثبت اکثریت مردم بریتانیا به برگزیت هنوز مشخص نیست که این امر چگونه و چه زمانی به وقوع خواهد پیوست.

در این حال راهپیمایان با افراشتن پلاکاردهایی در مرکز لندن خواستار آن شدند که بریتانیا همچنان عضو اتحادیه اروپا باقی بماند. از جمله شعارهایی که بر پلاکارد معترضان نوشته شده بود عبارتند از «بهترین توافق، عدم خروج از اتحادیه اروپاست» و «ما خواستار رای‌گیری از مردم هستیم».

در برخی گزارش‌ها شمار راهپیمایان بیش از یک میلیون نفر برآورد شده است. با این حال همه گزارش‌ها بر سر این امر اتفاق نظر دارند که این بزرگ‌ترین تظاهرات ضدبرگزیت تاکنون بوده است.

در حالی که مردم بریتانیا و سیاستمداران آن بر سر برگزیت دو پاره شده‌اند، بسیاری هم‌عقیده‌اند که این مهم‌ترین تصمیم استراتژیکی‌ست که بریتانیا پس از جنگ جهانی دوم می‌گیرد.

هزاران نفر ظهر شنبه در ماربل آرچ (طاق نصرت مرمر) در کناره هاید پارک لندن گردآمدند و سپس به سوی میدان پیکادلی، میدان ترافالگار، دفتر نخست وزیری در خیابان داونینگ و در نهایت پارلمان بریتانیا حرکت کردند.

گروه‌های سازماندهنده این راهپیمایی برآورد کرده‌اند که بیش از یک میلیون نفر در آن شرکت داشته که چیزی حدود سیصد هزار نفر بیشتر از تظاهرات پاییز گذشته است.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد که نمی‌تواند این آمار را تایید کند، اگرچه گزارشگر این خبرگزاری می‌گوید شمار راهپیمایان بسیار بوده به طوری که برخی دسته‌ها ناگزیر شده‌اند که مسیر خود را تغییر بدهند.

اما اگر آمار یک میلیون نفر درست باشد، این بزرگترین تظاهرات در لندن پس از راهپیمایی سال ۲۰۰۳ بر ضد جنگ عراق به شمار می‌آید که در آن حدود دو میلیون نفر شرکت کردند.

ترزا می تاکنون نتوانسته پارلمان بریتانیا را با توافقی که بر سر برگزیت با اتحادیه اروپا داشته است، همراه کند. در این حال احتمال خروج بدون توافق بریتانیا از اتحادیه اروپا قوت گرفته است.

منبع: خبرگزاری رویترز؛ س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG