لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۱۱

واکنش ایران به گزارش آسوشیتدپرس: برنامه موشکی غیر قابل مذاکره است 


نمایش موشک شهاب ۳ در تهران (عکس از آرشیو)

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه ۲۵ تیرماه گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس در خصوص تمایل ایران برای مذاکره درباره برنامه موشکی خود را تکذیب کرد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی به مصاحبه محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی اشاره کرده بود که در آن آقای ظریف گفته «اگر آمریکا مایل است درباره برنامه موشکی گفت‌وگو کند، ابتدا باید فروش سلاح به منطقه که شامل موشک می شود به دولت های منطقه را متوقف کند.»

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که برداشت خبرگزاری آسوشیتدپرس از این اظهارات محمد جواد ظریف مبنی بر تمایل ایران به مذاکره درباره برنامه موشکی خود اشتباه است.

در این بیانیه تصریح شده است:«موشک های ایران به هیچ وجه با هیچ کسی و هیچ کشوری در هیچ زمانی مذاکره شدنی نیستند.»

در همین حال، روز سه شنبه مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، هم از آمادگی ایران برای مذاکره بر سر برنامه موشکی‌اش خبر داد.

«ایران نشان دهد که آماده مذاکره است»

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری روزانه خود درباره بیانیه نمایندگی ایران در سازمان ملل گفت که هنوز این بیانیه را ندیده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ولی تاکید کرد که دونالد ترامپ و مایک پومپئو بارها آمادگی خود را جهت مذاکرات بدون پیش شرط با ایران اعلام کرده اند، اما ایرانی‌ها باید نشان دهند که آماده مذاکره هستند.

مورگان اورتگاس در ادامه اضافه کرد، همانطور که برایان هوک گفته است حکومت ایران اغلب اقدامات دیپلماتیک را با رفتارهای تهاجمی پاسخ می دهد. ما شاهد بودیم هنگامی که شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن در تهران حضور داشت، آنها نفتکش ژاپنی و همچنین به نفتکش های اماراتی را مورد حمله قرار دادند. دو هفته پیش نیروی دریایی سپاه هم برای نفتکش بریتانیایی ایجاد مزاحمت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه گفت، ما آماده مذاکره هستیم اما باید در نظر داشت که ۱۲ گامی که وزیر خارجه آمریکا سال پیش مطرح کرد، همچنان روی میز است.

وی تصریح کرده است که ایران می بایست رفتارهای بی ثبات کننده خود را در منطقه تغییر دهد.

مورگان اورتگاس در پاسخ به این پرسش که وقتی وزیر امور خارجه آمریکا درباره مذاکره بر سر برنامه موشکی حرف می زد منظورش چه بود؟، گفت، فکر کنم منظور او گزارش رسانه ها در این باره بود.

یک سال پیش مایک پومپئو ۱۲ خواسته فراگیر را برای رسیدن به توافقی جدید با تهران تعیین کرد که از برنامه اتمی تا توقف حمایت از گروه‌های نیابتی، از آزادی شهروندان آمریکایی، پایان‌ دادن به تولید موشک‌های بالیستیک و خروج از سوریه تا پایان دادن به عملیات مخرب سایبری یا توقف حمایت از طالبان را در بر می‌گرفت.

با استفاده از ایرنا، یوتیوب و رادیو فردا؛ خ

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG