لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۶:۲۴

نشست خبری مدیرکل آژانس درباره ایران برای دومین بار به تعویق افتاد


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه یکشنبه دوم خرداد در حساب توئیتری خود اعلام کرد که نشست خبری رافائل گروسی، مدیرکل این آژانس، به دلیل ادامه رایزنی با مقامات ایرانی بار دیگر به تعویق افتاده و به صبح دوشنبه موکول شده است.

پیش از این قرار بود آقای گروسی ظهر یکشنبه در نشستی خبری درباره آخرین تحولات نظارت و راستی‌آزمایی برنامه هسته‌ای ایران سخن بگوید.

آژانس در هفته‌های اخیر مشغول رایزنی با مقامات جمهوری اسلامی بوده است تا راهی برای تداوم نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران بیابد

با این حال، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس ایران، اوایل روز یکشنبه اعلام کرد که آژانس از روز اول خرداد «حق دسترسی به تصاویر» برنامه هسته‌ای ایران و انتقال اطلاعات را ندارد.

توافق همکاری سه‌ماهه ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۳۱ اردیبهشت (۲۱ ماه مه) پایان یافت.

به‌رغم مخالفت رئيس و نمایندگان مجلس با تمدید توافق نظارتی ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، خبرگزاری ایرنا به نقل از «یک مقام مطلع در دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی» گزارش داده است که «احتمال تمدید مشروط» این توافق به مدت یک ماه وجود دارد.

دولت آمریکا در اردیبهشت ۹۷، در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، از برجام خارج شد و تحریم‌های شدیدی علیه ایران وضع کرد.

تهران نیز یک‌سال بعد به صورت تدریجی از تعهدات خود در برجام عدول کرد و اجرای پروتکل الحاقی برای بازرسی سرزده بازرسان آژانس از تاسیسات هسته‌ای ایران را به حال تعلیق در آورد.

با استفاده از پایگاه اطلاع‌رسانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سایت رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
XS
SM
MD
LG