لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۰۶

صندوق بین‌المللی پول: رشد اقتصادی جهان منفی می‌شود اما سال آینده بهبود می‌یابد


موسسه بین‌المللی مالی، مستقر در پاریس، دوشنبه اعلام کرد انتظار می‌رود که اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی رشد منفی ۱.۵ درصدی را تجربه کند.

صندوق بین‌المللی پول با انتشار گزارشی می‌گوید ویروس کرونا جهان را وارد رکود می‌کند، به طوری که در سال جاری رشد اقتصادی منفی را تجربه خواهد کرد، اما این شاخص در سال آینده میلادی دوباره مثبت خواهد شد.

کریستالینا جیورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول دوشنبه اعلام کرد، صدمات انسانی همه‌گیر شدن ویروس کرونا از حد خارج شده و همه کشورها باید دست در دست هم برای مبارزه با آن تلاش کنند.

خانم جیورجیا دقیقا نگفت اقتصاد جهان تا چه حد سقوط خواهد کرد، اما موسسه بین‌المللی مالی، مستقر در پاریس، دوشنبه اعلام کرد انتظار می‌رود که اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی رشد منفی ۱.۵ درصدی را تجربه کند.

رئیس صندوق بین‌المللی پول بعد از حضور در نشست وزرای اقتصاد و رؤسای بانک مرکزی ۲۰ اقتصاد بزرگ جهان گفت تاثیر ویروس کرونا بر اقتصاد جهان چشمگیر خواهد بود، اما زمانی که متوقف شد، رشد اقتصادی جهان در سال آینده با سرعت بیشتری از سر گرفته خواهد شد.

او همچنین از تدابیر بسیاری از کشورها برای تقویت سیستم بهداشتی خود قدردانی کرد و از بانک‌های مرکزی خواست تا سیاست تسهیل اعطای کمک‌های اقتصادی را در پیش بگیرند.

به گفته خانم جیورجیوا، کشورهای قدرتمند شرایط بهتری برای مبارزه با کرونا دارند، اما کشورهای در حال پیشرفت و فقیر با چالش‌هایی مواجه هستند.

قبلا صندوق بین‌المللی پول اعلام کرده بود، آماده اهدای وام ۵۰ میلیارد دلاری برای کشورهای نیازمند است.

ایران نیز درخواست کمک ۵ میلیارد دلاری از این نهاد بین‌المللی کرده بود.

صندوق بین‌المللی پول هنوز به درخواست ایران واکنشی نشان نداده، اما اتحادیه اروپا می‌گوید از این درخواست حمایت می‌کند.

خانم جیورجیوا همچنین گفت صندوق بین‌المللی پول حتی آماده است از تمامی ظرفیت دارایی هزار میلیارد دلاری خود برای کمک به کشورهای نیازمند در قالب وام استفاده کند.

XS
SM
MD
LG