لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۰:۳۱

طوفانی با سرعت ۲۰۰ کيلومتر در ساعت در سواحل شرقی هند را درنوردید


تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی از وزش باد شدید در شرق هند.

طوفان شدید «فنی» روز جمعه ۱۳ اردیبهشت سواحل شرقی هند را در نوردید و باعث بارش شدید باران در مناطق ساحلی شد. سرعت باد ناشی از این طوفان در مسیر حرکت به سوی شهر کلکته به ۲۰۵ کیلومتر در ساعت رسید و هوای مناطق بسیار دور از مرکز طوفان از جمله قله اورست را تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس اداره هواشناسی هند اعلام کرد که یک طوفان «بسیار شدید» حوالی ساعت ۸ صبح سواحل خلیج بنگال و ایالت اودیشا را در نوردیده و روی هوای سایر بخش های کشور تاثیر خواهد گذاشت.

طبق پیش بینی اداره هواشناسی هند این طوفان شدید در ایالت راجستان در جوار مرز با پاکستان طوفان غبار، در ایالت ماهاراشترا در سواحل دریای عمان موجی از هوای گرم و در نواحی شمال شرقی کشور در جوار مرز با چین باران شدید و در کوهستان هیمالایا برف شدیدی به همراه خواهد آورد.

به گفته اداره ملی مقابله با فجایع طبیعی هند حدود ۱.۲ میلیون نفر از ساکنان مناطق کم ارتفاع ایالت اودیشا تخلیه شده و به ۴ هزار سرپناه موقت منتقل شده اند.

نیروی زمینی، نیروی هوایی، نیروی دریایی و گارد ساحلی در حالت آماده باش قرار گرفته اند. مسئول عملیات امداد در ایالت اودیشا گفت ابعاد تخلیه و انتقال مردمی که در خطر قرار دارند بی سابقه است.

به گزارش اداره هواشناسی هند در بعد از ظهر جمعه تا حدی از قدرت طوفان «فنی» کاسته شد و پس از عبور از ایالت ساحلی اودیشا حوالی غروب جمعه به ایالت بنگال غربی در شمال غرب هند خواهد رسید.

بخش اعظم خسارت های ناشی از این طوفان صبح امروز و در اوج شدت آن در ایالت اودیشا روی داد.

از روی پنجشنبه اقدامات برای پیشگیری از خسارات ناشی از طوفان اجرا شد. علاوه بر تخلیه جمعیت وسیعی از اهالی ایالت اودیشا، رفت و آمد قطار به مقاصد توریستی این ایالت متوقف و اکثر جهانگردان خارجی از منطقه تخلیه شدند.

فرودگاه شهر کلکته، مرکز ایالت بنگال غربی، روز جمعه حوالی سه بعد از ظهر به وقت محلی تعطیل شد و رفت و آمد تمامی قطارها در این ایالت متوقف شده است.

در سراسر هند حرکت حداقل ۲۰۰ قطار متوقف شده است.

این طوفان اواسط دوره شش هفته ای برگزاری انتخابات سراسری هند روی می دهد و در شهر کلکته احزاب سیاسی به خاطر بارش شدید باران مجبور شده اند اجتماعات خود را لغو کنند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس؛‌ش.ر/خ
XS
SM
MD
LG