لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۱۶:۱۰

«رزمایش قطع اینترنت» در ایران هفتم بهمن برگزار می‌شود


(عکس از آرشیو)

براساس گزارش‌ها، روز هفتم بهمن ماه «رزمایش قطع اینترنت » به مدت دو ساعت در ایران اجرا می‌شود و در آینده نیز این «رزمایش» به طور مرتب تکرار خواهد شد.

شرکت پرداخت الکترونیک سداد، یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده درگاه پرداخت اینترنتی، در در نامه‌ای به مشترکان خود اعلام کرد که روز هفتم بهمن از ساعت ۱۰ تا ۱۲ «رزمایش قطع اینترنت» برگزار می‌شود.

براساس متن این نامه که در خبرگزاری تسنیم منتشر شده است، در این مدت «تمام پذیرندگان دارای سرور خارج از کشور، از دسترس خارج خواهند شد».

این شرکت اعلام کرد که «در آینده نزدیک این رزمایش به‌تناوب تکرار شده و در نهایت تمامی پذیرندگانی که دارای سرویس خارج از کشور (سرویس پرداخت الکترونیکی) هستند، از سرویس پرداخت خارج خواهند شد».

براساس این نامه، این «رزمایش» با دستور سازمان پدافند غیر عامل ایران برگزار می‌شود.

دولت ایران سال‌هاست طرحی برای جدا کردن اینترنت مورد استفاده کاربران خانگی داخل کشور از شبکه جهانی وب را در دستور کار خود قرار داده و بخش‌هایی از این طرح با عنوان «شبکه ملی اطلاعات» رونمایی شده است.

منتقدان نگرانند که علاوه بر کیفیت پایین این شبکه، دولت ایران از تسلط خود برای کنترل هر چه بیشتر کاربران پرتعداد اینترنت در ایران استفاده کند.

در همین حال غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل، هفته گذشته در نشست مجلس خبرگان رهبری اعلام کرده بود که « ما می‌توانیم اینترنت ایرانی ــ اسلامی داشته باشیم».

این رزمایش در حالی قرار است برگزار شود که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز دوشنبه به شکست سیاست فیلترینگ در ایران اذعان کرده بود.

با این حال رهبر و دیگر مقامات جمهوری اسلامی و روحانیون اصول‌گرا شبکه‌های مجازی را عامل نفوذ کشورهای خارجی می‌دانند و خواهان کنترل شدید آنها هستند.

در همین حالی طرحی در مجلس ایران با عنوان «سامان‌دهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» در حال بررسی است که در یک ماده آن خواستار سلب اختیار گذرگاه اینترنت از دولت و واگذاری سرورهای اینترنت به نیروهای مسلح شده است.

براساس گزارش برخی سایت‌ها اگر این طرح توسط مجلس تصویب شود، روی هر گوشی جدید باید چند پیام‌رسان داخلی نصب شود تا وارد شبکه شود.

با استفاده از خبرگزاری تسنیم، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا / ا.م / خ

دیدن نظرات (۷۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG