لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۳۵

هشدار ایران نسبت به دور جدید مسابقه هسته‌ای


عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران

معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید مدرن‌سازی تسلیحات هسته‌ای از سوی آمریکا، «نقض تعهدات» واشینگتن در این زمینه است و منجر به دور جدید «مسابقه» سلاح‌های مدرن هسته‌ای خواهد شد.

به گزارش روز سه‌شنبه (چهارم مهر) خبرگزاری ایرنا، عباس عراقچی این اظهارات را در نشست بزرگداشت روز بین‌المللی امحای کامل سلاح‌های هسته‌ای در نیویورک بیان کرد.

آقای عراقچی افزود که «عملکرد اخیر آمریکا برای تضمین اینکه زرادخانه سلاح‌های هسته‌ای‌اش قوی‌تر از دیگران باشد، دعوتی آشکار به آغاز دور جدیدی از مسابقه سلاح‌های هسته‌ای است.»

به گفته این دیپلمات، این در حالی است که در گذشته برخی اقدامات برای جلوگیری از مسابقه سلاح‌های هسته‌ای آغاز شده بود.

معاون وزیر امور خارجه ایران، رفتار ایالات متحده در این زمینه را «نگران‌کننده» خواند و افزود «جهان پایبند نبودن کشورهای هسته‌ای به تعهدات خود را برای امحای سلاح‌های هسته‌ای تحمل نخواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اظهارات وی در واکنش مستقیم به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماه فوریه سال جاری است.

آقای ترامپ گفته بود خلع سلاح کامل هسته‌ای همه کشورهای جهان، «رؤیا» است، اما اگر قرار باشد کشورهای جهان بدنبال سلاح هسته‌ای باشند، در رأس آنها آمریکا قرار خواهد داشت.

به گفته عراقچی، «هدف اصلی» پیمان‌نامه منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای (ان‌پی‌تی) این بوده که «هیچ‌کس» نباید سلاح هسته‌ای داشته باشد و بنابر این اسرائیل نیز باید به این پیمان بپیوندد.

آمریکا، چین، بریتانیا، روسیه و فرانسه، قدرت‌های هسته‌ای بزرگ جهان هستند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در حال بررسی موضوع توسعه سلاح‌های هسته‌ای با قدرت پایین است. این در حالی است که منتقدان می‌گویند در این صورت، استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ‌ها افزایش خواهد یافت.

معاون وزیر خارجه ایران در اظهاراتش در عین حال از تصویب معاهده ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای در سال جاری در سازمان ملل و تلاش‌های گذشته شماری از کشورهای عضو ان‌پی‌تی از جمله روسیه و آمریکا برای کاهش زرادخانه هسته‌ای و کم‌رنگ کردن نقش سلاح هسته‌ای در امنیت مورد نظر آنها تقدیر کرد.

وی همچنین امضای توافقنامه برجام میان ایران و گروه پنج به علاوه یک را «نشانه موفقیت تاریخی دیپلماسی» ایران دانست و خواستار پایبندی همه کشورها به تعهدات خود بر اساس این توافقنامه شد.

دولت آمریکا و رئیس جمهور آن بارها از توافقنامه برجام انتقاد کرده‌اند. دونالد ترامپ، این توافقنامه را «مایه شرمساری آمریکا» خوانده‌است.

وی بارها گفته که ایران با «حمایت از تروریسم» و توسعه برنامه موشکی خود «روح برجام» را نقض کرده و باید مجازات شود. ایران این اتهام‌ها را رد می‌کند.

دیدن نظرات (۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG