لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۰۵

پاسخ تهران به محرومیت از میزبانی بازی‌های لیگ آسیا: «ایران از امن‌ترین کشورهاست»


کنفدراسیون فوتبال آسیا با ارسال یک نامه رسمی به فدراسیون فوتبال ایران اعلام کرد که در فصل جدید از مسابقات لیگ قهرمانان آسیا، مسابقاتی را که تیم‌های ایرانی در آن میزبان هستند در ایران برگزار نخواهد کرد.

به گفته این کنفدراسیون، این بازی‌ها «در زمین بی‌طرف» برگزار خواهد شد.

فدراسیون فوتبال ایران روز شنبه، ۲۸ دی‌ماه، با صدور بیانیه‌ای، ضمن تایید دریافت این نامه گفت که «تصمیم مقتضی» و «موضع نهایی باشگاه‌های ایران» در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

رضا صالحی‌ امیری، رئيس کمیته ملی المپیک ایران، روز شنبه اما در واکنش به این تصمیم کنفدراسیون تهدید کرد که اگر این تصمیم «قطعی» شود، «ما در مسابقات شرکت نخواهیم کرد».

به گفته این مقام، محروم‌ کردن از میزبانی بخشی از یک «پروژه» است که از نظر او به «دشمنی استکبار جهانی با انقلاب اسلامی» ارتباط دارد و می‌خواهند «نشاط و شادکامی را از مردم بگیرد».

رئيس کمیته ملی المپیک به حادثه سقوط هواپیما اشاره کرده و گفت: «حادثه‌ای که اتفاق افتاد ناگوار بود و رسما جمهوری اسلامی مسئولیت آن را پذیرفت، اما ادامه دادن آن به نوعی انتقام‌جویی از ملت است.»

آقای صالحی امیری در ادامه تاکید کرد که «ما در یک فضای امنی هستیم و ایران در منطقه از امن‌ترین کشورها است».

به پیروی از این مقام، حیدر بهاروند، سرپرست فدراسیون فوتبال ایران، نیز روز شنبه گفت: «در کشور دیگری به میدان‌ نمی‌رویم و تبعات تصمیم خود را می‌پذیریم.»

در فصل جدید لیگ قهرمانان آسیا، تیم‌های پرسپولیس، استقلال، سپاهان و شهرخودرو به نمایندگی از ایران شرکت دارند.

مصطفی هاشمی‌طبا، رئيس پیشین سازمان تربیت بدنی ایران نیز به خبرگزاری ایسنا گفت: «به نظر می‌رسد این تصمیم مربوط به اتفاقات اخیر است.»


کمتر از ده روز پیش یک هواپیمای مسافربری اوکراین در آسمان تهران هدف موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و ۱۷۶ مسافر آن از پنج کشور جان خود را از دست دادند.

سپاه پاسداران مسئولیت شلیک به این هواپیما را بر عهده گرفت، اما هنوز به تمام پرسش‌ها در این باره پاسخ نداده است.

فرهاد حمیداوی، مالک باشگاه شهر خودرو، هم با اشاره به نکته مورد نظر آقای هاشمی طبا گفت: «اگر بپذیریم که در کشور ثالث بازی کنیم، یعنی قبول کرده‌ایم که کشورمان ناامن است.»

او با تاکید بر این که این تیم در زمین ثالث بازی نمی‌کند، گفت: «آبرو و عزت ایران اسلامی را فدای چند بازی آسیایی» نمی‌کنیم.

محمدحسن انصاری‌فرد، مدیرعامل باشگاه پرسپولیس هم گفته است این تصمیم در «کمیته مسابقات» گرفته شده و هنوز نظر قطعی کنفدراسیون آسیا محسوب نمی‌شود.

با این حال او کنفدراسیون فوتبال آسیا را به داشتن «رویکرد سیاسی» متهم کرده و گفت که در کشورهای عراق و عربستان جنگ است، «چگونه است عربستان و عراق می‌توانند و ما نمی‌توانیم؟»

نخستین بازی تیم‌های ایرانی در این رقابت‌ها بازی تیم‌ استقلال با الکویت کویت است که قرار بود روز یکم بهمن برگزار شود.

رسانه‌های عربی گزارش داده‌اند که تیم کویتی درخواست کرده است که این بازی در قطر برگزار شود.

دیدن نظرات (۱۰۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG