لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۳۸

دیده‌بان حقوق بشر: ایران کودکان افغان را به جنگ سوریه اعزام می‌کند


یکی از یادواره‌های کشته‌شدگان افغان لشکر فاطمیون در سوریه که در اردیبهشت ۹۴ در تهران برگزار شده است.

سازمان دیده‌بان حقوق بشر، سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که کودکان مهاجر افغان را به عنوان سرباز به جنگ سوریه اعزام می‌کند.

این سازمان روز یکشنبه ۹ مهر در گزارشی عنوان کرد، کودکان افغان که گاهی حتی ۱۴ سال بیش ندارند در لشکر فاطمیون به کار گرفته می‌شوند تا کنار نیروهای ایرانی در سوریه بجنگند. قوانین بین‌المللی اعزام افراد کمتر از ۱۵ سال به جبهه را جنایت جنگی می‌نامد.

گزارش دیده‌بان حقوق بشر با عکس‌هایی از سنگ قبر هشت نوجوان افغان همراه است که در گورستان‌های ایران، بخش‌های مخصوص به کشته‌شدگان جنگ سوریه، به خاک سپرده شده‌اند.

این سازمان می‌گوید که گزارش رسانه‌های ایران نیز شماری از موارد یادشده را تأیید می‌کند و در برخی از آنها عنوان شده که دست‌کم شش سرباز نوجوان افغان در سوریه کشته شده‌اند.

عکس‌های سنگ قبر دو تن کشته شدگان افغان نشان می‌دهد که بالای ۱۸ سال داشته‌اند، اما اعضای خانواده این دو به رسانه‌های ایرانی گفته‌اند که سن آنها را تغییر داده بودند تا بتوانند به لشکر فاطمیون بپیوندند.

همچنین پنج نفر از آنها تنها ۱۴ سال داشته‌اند که در قطعه شهدا بهشت زهرا تهران به خاک سپرده شده‌اند.

دیده‌بان حقوق بشر سپس اضافه می‌کند که توانسته سه نفر دیگر از کشته شدگان را شناسایی کند که دو نفر آنها ۱۷ ساله بوده‌اند و یک نفر نیز ۱۵ ساله.

این سازمان در ادامه گزارش خود اظهارات سارا لی ویتسون مدیر بخش خاورمیانه دیده‌بان حقوق بشر را بازتاب داده که از مقامات ایران خواسته به روند سربازگیری از کودکان خاتمه دهند و آنها را بلافاصله از جبهه بازگرداند.

او دراین باره گفت: «مقامات ایران به جای این که کودکان پناهجو و بی‌دفاع را قربانی خود کنند باید از آنها حمایت کنند و کسانی را که آنها را به عنوان سرباز به کار گرفته‌اند باید به محکمه بکشانند.»

وزارت کشور ایران دو سال قبل تخمین زد که حدود دو و نیم میلیون افغان در ایران هستند که بسیاری از آنها مدارک اقامت ایران را ندارند. دیده‌بان حقوق بشر اما چندی پیش گزارشی منتشر کرد که می‌گفت برخی از پناهجویان افغان به امید دریافت اجازه اقامت قانونی برای خانواده خود داوطلب اعزام به جنگ سوریه شده‌اند.

این مهاجران لشکر فاطمیون را شکل داده‌اند و خبرگزاری تسنیم شمار آنان را حدود ۱۴ هزار نفر عنوان کرده است.

دیدن نظرات (۶۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG