لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۴۱

اذعان دادستان کل به بازداشت افراد بی‌گناه در آبان؛ گرانی بنزین «ربطی به قوه قضاییه ندارد»


محمدجعفر منتظری

در ادامه اذعان مقامات جمهوری اسلامی به بازداشت و مرگ بی‌دلیل مردم در بحبوحه اعتراضات آبان‌ماه، دادستان کل ایران نیز روز پنج‌شنبه، ۲۱ آذرماه، اعلام کرد که «ممکن است افراد بی‌گناه» هم بازداشت شده باشند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدجعفر منتظری که از اعتراضات گسترده در اواخر آبان‌ماه گذشته با عنوان «اغتشاشات» یاد کرده گفت: «ممکن است در میدان اغتشاشات افرادی بی‌گناه بازداشت شوند. ما به دنبال این بودیم که افراد بی‌گناه از گناهکاران به سرعت تفکیک شوند.»

این اظهار نظر در همان روزی منتشر می‌شود که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، هم با اشاره به کشته‌شدگان سرکوب تجمعات اعتراضی اخیر در ایران مدعی شد که «بیش از ۸۵ درصد از جان‌باختگان حوادث اخیر در شهرستان‌های تهران در هیچ‌یک از تجمع‌ها حضور نداشتند».

به این ترتیب بنا بر گفته این مقام امنیتی که روز پنج‌شنبه به دیدار خانواده عده‌ای از قربانیان سرکوب رفته بود، جان‌باختگان تقریباً به تمامی از گروه معترضان جدا بودند و توسط «افرادی... به صورتی مشکوک» به قتل رسیدند.

این در حالی است که در مقابل به‌ویژه در روزهای پس از وصل شدن اینترنت در ایران، فیلم‌های زیادی از شلیک مستقیم گلوله به سوی مردم به دست ماموران امنیتی در شهرهای مختلف منتشر شد.

در مورد بازداشتی‌های آبان‌ماه گذشته نیز از همان ابتدا حرف از «غربال» کردن به میان آمده است.

اعتراضاتی که از روز ۲۴ آبان‌ماه به افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور شروع شد به‌سرعت به خشونت گرایید و در نهایت صدها کشته و هزاران بازداشتی بر جای گذاشت، بازداشتی‌هایی که هر روز هم‌چنان بر تعدادشان افزوده می‌شود.

طبق گزارش‌های موجود از آغاز اعتراضات تاکنون بیش از هشت هزار نفر دستگیر شده‌اند.

گرانی بنزین «اصلاً ربطی به قوه قضائیه ندارد»

دادستان کل کشور روز پنج‌شنبه در ادامه سخنانش، درباره موضوع افزایش ناگهانی قیمت بنزین در کشور نیز گفت: «نباید این‌ طور القا شود که سران سه قوه این تصمیم را در خصوص بنزین گرفتند.»

او افزود: «این مسئله اصلاً ربطی به قوه قضائیه ندارد. این مسئله سه بار مطرح شد و یکی، دو بار هم آقای [ابراهیم] رئیسی [رئیس قوه قضائیه] گفتند که این مسئله در حوزه اختیارات دولت است.»


این سخن محمدجعفر منتظری یک روز پس از آن بیان می‌شود که حسن روحانی، رئیس جمهور، در جلسه هیئت دولت درباره تصمیم افزایش بهای بنزین گفت: «اگر تصمیمی گرفته شده و هر سه قوه آن را پذیرفته‌اند، صراحتاً بگوییم که همه نسبت به این تصمیم یکی بودیم.»

سخن دادستان کل در رد این موضوع که این تصمیم از سوی سران سه قوه گرفته شده در حالی بیان می‌شود که پیش از این همواره اعلام شده است که افزایش قیمت بنزین با تصمیم سران سه قوه انجام شد و رهبر جمهوری اسلامی نیز از این اقدام حمایت کرد.

علی خامنه‌ای در نخستین واکنش خود به اعتراضات به سه برابر شدن بهای بنزین در ایران، روز یک‌شنبه ۲۶ آبان گفته بود که با این‌که در این خصوص «سررشته‌ای» ندارد ولی از «تصمیم سران قوا» حمایت می‌کند و باید اجرا شود.

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز بامداد ۲۴ آبان اعلام کرد که بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بنزین را برای تمام وسایل نقلیه بنزین‌سوز سهمیه‌بندی کرده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG