لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۸:۱۱

افزایش قیمت بنزین؛ خامنه‌ای: سررشته ندارم ولی از تصمیم سران قوا حمایت می‌کنم


رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید خاندان پهلوی و مجاهدین خلق «مرتباً در فضای مجازی» تشویق به اعتراض می‌کنند

در پی بروز ناآرامی‌های گسترده در ایران به‌دنبال افزایش قیمت بنزین، رهبر جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه ۲۶ آبان در جلسه درس خارج فقه خود درباره تصمیم مربوط به این افزایش قیمت گفت که «بنده در این قضیه سررشته ندارم یعنی تخصص این کار را ندارم.»

علی خامنه‌ای که در نخستین واکنش خود به اعتراضات به سه برابر شدن بهای بنزین در ایران سخن می‌گفت افزود که با این‌که در این خصوص «سررشته‌ای» ندارد ولی از تصمیم سران قوا حمایت می‌کند و باید اجرا شود. وی همچنین از «مسئولان حفظ امنیت» خواست «به وظایف خود عمل کنند.»

مقام‌های دولتی در روزهای اخیر بارها اعلام کرده‌اند که تصمیم افزایش قیمت بنزین با تایید شورای عالی هماهنگی قوای سه‌گانه گرفته شده است.

این شورا از خرداد سال ۱۳۹۷ با دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی شروع به کار کرد و زیر نظر خود او کار می‌کند.

رهبر جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه گفت که «در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت می‌کنم. من این را گفتم، حمایت هم می‌کنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانهٔ کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم.»

آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کرد: «سران قوا به پشتوانه کارشناسی یک تصمیمی گرفتند و طبعاً باید اجرا شود یقیناً برخی مردم از این تصمیم نگران و ناراحت می‌شوند یا به ضرر آنهاست اما تخریب و آتش زدن کار مردم نیست کار اشرار است.»

فراکسیون امید (اصلاح‌طلبان) در مجلس در دو روز اخیر کوشش داشت تا طرحی را برای بازگشت قیمت بنزین به بهای قبلی ارائه کند اما پس از سخنرانی علی خامنه‌ای در جلسه درس فقه، این طرح روز یک‌شنبه از دستور کار مجلس خارج شد.

تأیید کشته شدن تعدادی از معترضان

رهبر جمهوری اسلامی روز یک‌شنبه در جلسه درس خارج فقه خود با اشاره به برخی رویدادهای دو روز گذشته گفت که «در برخی از شهرهای کشور، و متأسفانه مشکلاتی هم درست شد، تعدادی جان باختند و مراکزی تخریب شد».

تا پیش از این گفته آیت‌الله خامنه‌ای، گزارش‌های رسمی تنها کشته شدن یکی از معترضان در سیرجان را در روز جمعه تأیید کرده بودند.

روز یک‌شنبه همزمان با سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی، اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئيسه مجلس ایران از کشته‌شدن یک نفر از معترضان به افزایش قیمت بنزین در شهرستان شهریار خبر داد و علی‌اکبر جاویدان، فرمانده انتظامی استان کرمانشاه نیز گفت که یک مأمور پلیس روز شنبه در پی «هجوم معترضان به سمت کلانتری ۲۴ الهیه» کرمانشاه کشته شده است. نام این مأمور پلیس، ایرج جواهری اعلام شده است.

گزارش‌های غیررسمی حاکی از کشته شدن ده‌ها نفر در شهرهای اصفهان، بهبهان، کرمانشاه، کرج و شیراز است. بنا بر این گزارش‌ها، یک نفر هم در جاده ساوه هدف گلوله قرار گرفته است.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه در مورد ناآرامی‌های دو روز اخیر در اعتراض به سه برابر شدن قیمت بنزین، بروز این اعتراضات را «کار اشرار، کینه‌ورزان و انسان‌های ناباب» دانست و این اعتراضات را «مفاسد» لقب داد.

علی خامنه‌ای در ادامه گفت: «شما ملاحظه کنید در این دو روز تقریباً یعنی دو شب و یک روزی که از این قضایا گذشته همهٔ مراکز شرارت دنیا علیه ما این کارها را تشویق کردند، از خانوادهٔ منحوس خبیث خاندان پهلوی تا مجموعهٔ خبیث و جنایتکار منافقین، اینها دارند مرتباً در فضای مجازی و در جاهای دیگر دارند تشویق می‌کنند ترغیب می‌کنند که این شرارت‌ها انجام بگیرد. من عرضم این است هیچ‌کس به این اشرار کمک نکند.»

او در ادامه از مسئولان خواست تا «مراقبت» کنند که افزایش قیمت بنزین «موجب افزایش قیمت اجناس و کالاها نشود» و از مردم نیز خواست تا از معترضان «فاصله بگیرد.»

شاهزاده رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، در پیام توئیتری خود درباره اعتراضات دو روز اخیر گفته است: «نظامی که با وعده مجانی کردن آب و برق بر سر کار آمد، نفت را برای حامیان غیرایرانی‌اش، و فقر و رنج را برای ایرانیان رایگان کرده است.»

او «تنها راه چاره» را «برانداختن» جمهوری اسلامی دانسته است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG