لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۳۴

نامه ورزشکاران به کمیته بین‌المللی المپیک برای تحریم ایران 


گروهی از ورزشکاران و فعالان حقوق بشر از کمیته بین‌المللی المپیک خواستند تا برنامه‌های المپیک ایران را تحریم کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این فعالان سابقه طولانی‌مدت جمهوری اسلامی در دستور دادن به ورزشکاران برای خودداری از رقابت با ورزشکاران اسرائیلی در مسابقات جهانی را دلیل این درخواست نامیدند.

رئیس کارزار «اتحاد برای نوید»، که در اعتراض به اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی تشکیل شده است، این هفته نامه‌ای در این باره به توماس باخ، رئیس کمیته بین‌المللی المپیک، ارسال کرده است.

در این نامه موارد پرشماری در جریان ۱۶ سال گذشته از فشار حکومتی بر ورزشکاران ایرانی برای باختن در رقابت‌های طی جهانی به منظور رویارو نشدن با رقبای اسرائیلی درج و ذکر شده است.

در این نامه، سردار پاشایی، کشتی‌گیر سابق ایران، خطاب به توماس باخ نوشته است که این اقدام جمهوری اسلامی «نقض آشکار منشور المپیک و ارزش‌های المپیک است.»

یک سخنگوی کمیته بین‌المللی المپیک به آسوشیتدپرس گفت که این کمیته «نامه را مورد بررسی قرار می‌دهد و به ارزیابی موارد ادعایی ادامه خواهد داد.»

ماه گذشته، دادگاه حکمیت ورزش، پرونده فدراسیون جودوی ایران را برای تعیین وضعیت به کمیته انضباطی فدراسیون جهانی جودو ارجاع داد.

فدراسیون جهانی جودو، ایران را به دلیل «دخالت سیاست در ورزش، نقض مکرر مقررات بین‌المللی و اعمال تصمیمات نژادپرستانه» در عدم انجام مبارزه با ورزشکاران اسرائیلی، از هرگونه فعالیت بین‌المللی محروم کرده است.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در ملاقات با ورزشکارانی که از مبارزه با حریفان اسرائیلی خودداری کرده بودند، گفته است: «مبادا شما را بترسانند؛ بگویند که اگر فلان مسابقه را ندهید، فلان فدراسیون بین‌المللی از شما ناراضی می‌شود. به درک که ناراضی می‌شود، هیچ غلطی نمی‌توانند بکنند. تسلیم این تهدیدها نشوید.»

با استفاده از آسوشیتدپرس و رادیوفردا/ پ. پ./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG