لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ تهران ۲۲:۰۴

رئیس‌ بانک مرکزی: قیمت‌های فعلی بازار ارز ماندگار نیست


عبدالناصر همتی معتقد است، دلالان و فرصت‌جویان با هدف فروش ارزهای بالاخریده خود، ثبات بازار را برهم می‌زنند

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه در واکنش به افزایش نسبی قیمت انواع ارز در روزهای گذشته در ایران در صفحه اینستاگرام خود، این نرخ‌ها را «ماندگار» ندانسته و توصیه کرد که مردم دارایی خود را در معرض ریسک بازار قرار ندهند.

شاخص دلار در روزهای کاری این هفته با افزایش قیمتی با شیبی آرام توانست حتی تا کانال ۱۲ هزار و ۳۰۰ تومان نیز گذر کند.

روز پنج‌شنبه، قیمت فروش اسکناس دلار روی قیمت ۱۱ هزار و ۸۵۰ تومان ثبت شده بود که از میانگین ماهانه قیمت دلار حدود ۶۰۰ تومانی بیشتر بود.

البته قیمت‌های روز پنج‌شنبه در سامانه سنا نسبت به قیمت‌های روز چهارنسبه، با کاهش اندک همراه بود، اما در مجموع شیب قیمت‌ها در هفته گذشته شیبی فزاینده ارزیابی می‌شد.

سامانه نظارت ارز یا سامانه سنا سامانه‌ای است که دادوستدهای انواع ارز در شبکه بانکی و صرافی‌های مجاز در آن ثبت و منتشر می‌شود.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران، در پست اینستاگرامی خود تاکید کرده است که افزایش قیمت‌ها در بازار ارز را حاصل تلاش «فرصت‌جویانی» دانسته است که قصد دارند با «فروش ارزهای بالاخریده خود» کسب سود کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در این پست ایستاگرامی خود، ابراز تاسف کرده است که در روزهای اخیر، «برخی افراد و صاحب منصبان و بعضا ذی‌نفعان به تریبونی که دسترسی پیدا می‌کنند به جنگ تبلیغاتی و روانی دشمنان علیه کشورمان و در حد خود، آینده منفی را به غلط برای اقتصاد کشورمان به تصویر می کشند.»

او در ادامه نوشت: «دلالان و نوسان‌گیران هم سوار بر این گونه القائات و بزرگ‌نمایی‌ها، بحث هایی مانند تاثیر رد یا قبول پالرمو و سازوکار مالی اروپا اس‌پی‌وی و سایر بهانه ها، به کسب و کار خود رونق می دهند.»

اشاره عبدالناصر همتی، به ماجرای در دستور کار قرار گرفتن لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام است که در نهایت بی‌نتیجه مانده است. ضمن آن که در هفته‌های اخیر شماری از اصولگرایان و از جمله امامان جمعه به انتقاد از اصرار و تلاش دولت برای تصویب لوایح چهارگانه مربوط به اف‌ای‌تی‌اف، پرداختند.

​ در ابتدای این هفته، مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان نتوانست این لایحه را تعیین تکلیف کند و به هفته بعد سپرده شد.

لایحه کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو، یکی از لوایح چهارگانه دولت برای تامین نظر اف‌ای تی‌اف است که به دلیل اختلاف نظر مجلس و شورای نگهبان، در انتظار تعیین تکلیف در مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

از دیگر سو، سازو کار مالی ویژه اتحادیه اروپا برای تداوم تجارت با ایران نیز سرنوشتی مبهم دارد، هرچند که خبرگزاری آلمان روز پنج‌شنبه در گزارشی تاکید کرد که این سازوکار با نامی جدید تحت عنوان اینس‌تکس از روز پنج‌شنبه امروز راه‌اندازی خواهد شد.

هر دو این موضوعات، به عنوان یکی از عوامل روانی در بازار ارز عمل کرده‌اند، چرا که نشانه‌ای از آینده تجارت و روابط مالی و بانکی ایران با اتحادیه اروپا و دیگر کشورها خواهندبود که سمت عرضه ارز در بازار ارز را تحت تاثیر قرار خواهند داد.

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در جای دیگری از پست اینستاگرامی خود تصریح کرد که «بانک‌ مرکزی در موقع مقتضی تدابیر پیش‌بینی شده را عملیاتی خواهد کرد.»

سکاندار سیاست‌گذاری پولی و بانکی ایران تاکید کرده است که «زمان و نوع مداخله را بانک‌ مرکزی تعیین می کند، نه فضاسازی دلالان و فرصت‌جویان».

این که بزرگ‌ترین بازیگر بازار ارز ایران و به نوعی بازارساز اصلی بانک مرکزی است مورد اجماع تحلیلگران و فعالان بازر است اما توان بانک مرکزی ایران برای انجام وظیفه بازارسازی را امکانات این بانک در کسب درآمدهای نفتی تعیین می‌کند که اعمال تحریم‌ها و محدودیت‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران، می توان این توان را تحت‌تاثیر قرار دهد.

بازار ارز ایران در بهار امسال، با جهش‌های قیمتی شدید روبه‌رو شد که در پی آن بانک مرکزی و دولت سیاست‌هایی را در این بازار اجرایی کردند.

ناکام ماندن بانک مرکزی و دولت در کنترل بازار منجر به تغییر رئیس کل بانک مرکزی و سیاست‌های این بانک شد که ثبات نسبی را برای این بازار به همراه داشت.

در آخرین سیاست از مجموعه سیاست‌های بانک مرکزی ایران، این بانک تلاش دارد تا بازار غیرمتشکل ارز در ایران را به بازاری متشکل و رسمی تبدیل کند.

منابع: رادیوفردا، اینستاگرام، سامانه سنا/ آ. ن./ ف. دو.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG