لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۱:۲۸

افت چشمگیر تجارت دوجانبه ایران و چین در نیمه اول سال ۲۰۱۹


تازه‌ترین آمار گمرکی چین نشان می‌دهد که تجارت دوجانبه این کشور با ایران در نیمه اول ۲۰۱۹ نسبت به دوره مشابه در سال گذشته به شدت افت کرده است.

چین در این مدت کلا چهار میلیارد و ۵۵۲ میلیون دلار صادرات به ایران داشته که نسبت به دوره مشابه پارسال نزدیک به ۴۶ درصد افت داشته و واردات این کشور از ایران نیز در همین دوره با افتی نزدیک به ۲۸ درصد به هشت میلیارد و ۱۳۱ میلیون دلار رسیده است.

اهمیت چین در تجارت با ایران در این نکته است که این کشور نه تنها بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است، بلکه بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران نیز بوده و حتی بعد از لغو معافیت‌های نفتی آمریکا به مشتریان ایران در اردیبهشت‌ماه، واردات نفت خام از ایران را هر چند محدود ادامه داده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز دوشنبه ۳۱ خرداد شرکت «ژوهی ژن رانگ» چین و خانم یومین لی، مدیر آن را به خاطر ادامه واردات نفت ایران تحریم کرد، اقدامی که با واکنش تند دولت پکن مواجه شد.

شرکت ردیابی نفتکش‌ها، رفینیتو، می‌گوید این شرکت شش هفته قبل یک محموله نفتی از ایران دریافت کرده است.

البته بر اساس آمارهایی که دیگر شرکت ردیابی نفتکش‌ها، کپلر، در اختیار رادیوفردا قرار داده، شرکت سینوپک و «سی‌ان‌پی‌سی» چین نیز در قالب دریافت بدهی‌های خود از ایران، طی ماه گذشته ۱۸۶ هزار بشکه در روز نفت از ایران دریافت کرده‌اند، اما این محموله‌ها خریداری نشده، بلکه ایران در ازای بدهی خود به این شرکت‌ها از بابت توسعه میادین آزادگان و یادآوران، طبق قرارداد به جای پول نقد، نفت به آنها تحویل می‌دهد.

چین در ماه مه نیز ۲۹۹ هزار بشکه نفت از ایران وارد کرده بود، اما بخش اعظم آن، محموله‌هایی بود که قبل از پایان معافیت‌های آمریکا خریداری شده بود.

منبع: آمارهای کپلر
منبع: آمارهای کپلر

جزئیات آمارهای گمرک چین که روز سه‌شنبه، اول مردادماه، در سایت رسمی آن منتشر شد، نشان می‌دهد که کل صادرات ایران (نفتی و غیرنفتی) به این کشور در ماه ژوئن به حدود ۹۶۰ میلیون دلار سقوط کرده که حداقل در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

جزئیات آمارهای گمرک چین حاکی است که کل تجارت خارجی این کشور در شش ماه ابتدایی سال به بیش از دو تریلیون و ۱۶۱ میلیارد دلار رسیده که بیش از ۵۴ درصد آن صادرات چین به خارج بوده است.

صادرات چین در این مدت نسبت به دور مشابه پارسال تقریبا ثابت مانده، اما واردات آن ۴.۳ درصد افت داشته که بیشتر به‌خاطر جنگ تعرفه‌ها با آمریکا است.

به هر تقدیر، کل تجارت چین با ایران تقریبا شش دهم درصد از کل تجارت خارجی چین بوده است که رقم چشمگیری نیست.

همچنین تجارت چین و آمریکا در نیمه اول سال به بیش از ۲۵۸ میلیارد دلار رسیده که ۱۴ درصد افت را نشان می‌دهد، اما با این حال، تجارت چین با آمریکا نیز بیش از ۲۱ برابر تجارت آن با ایران است.

صادرات چین به آمریکا در این مدت شهت درصد افت کرده، اما وارداتش از آمریکا نزدیک ۳۰ درصد سقوط کرده است.

منابع: گمرک چین، رفینیتو، کپلر، رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG