لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۰۱:۵۱

احتمال افزودن زبان چینی به دروس زبان‌های خارجی مدارس ایران


علی محبی، سرپرست معاونت برنامه‌ریزی درسی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ایران، روز یک‌شنبه از احتمال ورود زبان‌های چینی و عربی به فهرست آموزش زبان‌های خارجی مدارس سخن گفت.

وی در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا گفت: «در برنامه درسی ملی و مصوبات شورای عالی، تدریس زبان‌های انگلیسی، فرانسه، آلمانی، ایتالیایی، اسپانیایی و روسی تصویب و به رسمیت شناخته شده است.»

آقای محبی دربارهٔ پیشنهاد مطرح شده از سوی رئیس سابق سازمان پژوهش برای ورود زبان جدیدی چون چینی و عربی به فهرست انتخابی آموزش زبان‌های خارجی در سال گذشته گفت: «قطعاً وقتی می‌گوییم زبان خارجی، باید اگر زبان خارجی رسمی بین‌المللی دیگری وجود دارد آن را به فهرست زبان‌های مصوب اضافه کنیم.»

محبی ادامه داد: «این احتمال وجود دارد که بحث زبان‌های خارجی دیگر هم برای سال آینده به‌طور جدی مطرح شود.»

مقام‌های جمهوری اسلامی پیش از این از اقبال مردم ایران به آموختن زبان انگلیسی ابراز ناخشنودی کرده‌اند. این اولین بار است که بحث آموزش زبان چینی در مدارس ایران به‌طور جدی مطرح می‌شود.

رهبر جمهوری اسلامی سال ۹۵ ضمن انتقاد از ترویج زبان انگلیسی در نهاد‌های آموزشی ایران گفته بود که «اکنون کار به جایی رسیده است که آموزش زبان انگلیسی به مهد کودک‌ها کشیده شده است».

زبان انگلیسی در برنامه درسی رسمی ایران برای ۶ سال دوره ابتدایی وجود ندارد. اما مدارس گوناگون غیر دولتی، نیمه‌دولتی و یا بخش کوچکی از مدارس دولتی انگلیسی را بصورت فوق برنامه به دانش‌آموزان درس می‌دهند و این کلاس‌ها اجباری نیستند.

پس از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، آموزش و پرورش تدریس زبان انگلیسی در مدارس ابتدایی را ممنوع اعلام کرد.

پس از آن در مهرماه سال گذشته ۵۷ نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به سخنان رهبر جمهوری اسلامی طرحی یک فوریتی را برای حذف درس زبان انگلیسی از تمام مدارس ایران ارائه کرده‌اند.

در صورت تصویب طرح این نمایندگان در مجلس، آموزش زبان انگلیسی از مدارس حذف و تنها در آموزشگاه‌های آزاد تحت نظارت این وزارتخانه انجام می‌شد.

در این طرح همچنین استخدام معلمان زبان انگلیسی در آموزش و پرورش ممنوع می‌شد. این طرح اما به تصویب نرسید.

منابع: ایسنا و رادیو فردا / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG