لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸ تهران ۲۲:۱۲

ایران «حادثه تروریستی» نیویورک را محکوم کرد


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران.

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی روز چهارشنبه، دهم آبان‌ماه، اقدام تروریستی و مرگبار روز گذشته در شهر نیویورک آمریکا را محکوم کرد، اما در عین حال ریشه آن را در سیاست‌های آمریکا و متحدانش دانست.

روز چهارشنبه در ادامه واکنش‌های جامعه بین‌الملل به این حادثه تروریستی تازه در نیویورک، دبیرکل اتحادیه عرب نیز آن را محکوم کرد.

راننده یک خودرو وانت روز سه‌شنبه با ورود به خط ویژه دوچرخه‌سواران و حرکت در مسیر مخالف به عابران پیاده و چند دوچرخه‌سوار در منهتن نیویورک حمله کرده و به دنبال خود دست‌کم هشت قربانی بر جای گذاشت.

پنج شهروند آرژانتین و یک شهروند بلژیک در میان هشت قربانی حمله بودند و این حادثه بیش از ده نفر را نیز زخمی و روانه بیمارستان کرد.

یک روز بعد بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در واکنش به این حادثه آن را محکوم کرده و به بازماندگان قربانیان آن تسلیت گفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، آقای قاسمی در عین حال «ریشه پدیده شوم» تروریسم و حوادثی از این دست را در سیاست‌های آمریکا و متحدانش در منطقه خاورمیانه دانست.

او گفت: «ریشه پدیده شوم، غیرانسانی و بی‌رحم تروریسم سیاست و رویکردی است که... آمریکا و متحدان آنها در منطقه خاورمیانه برای ایجاد، پرورش، حمایت و استفاده ابزاری از این گروه‌ها در پیش گرفتند.»

گزارش رسانه‌های آمریکا حاکی است که راننده خودروی روز سه‌شنبه سیف‌الله حبیب‌الله‌ویچ صاحب‌اف شهروند ازبکستان است و در سال ۲۰۱۰ وارد آمریکا شده است. گفته می‌شود که وی از ایالت فلوریدا به نیویورک سفر کرده بود.

این نخستین بار از تاریخ یازده سپتامبر ۲۰۰۱ در نیویورک است که حمله تروریستی مشابهی در این شهر رخ می‌دهد.

در عین حال این نخستین حمله «تروریستی» با استفاده از خودرو در خاک ایالات متحده نیز هست، حمله‌ای که شبیه آن اخیراً در شهرهای اروپایی رخ داده و ده‌ها کشته برجای گذاشته‌ است.

چنین حمله‌ای در سال گذشته از جمله در شهر نیس فرانسه و شهر برلین آلمان اتفاق افتاد.

روز چهارشنبه احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب، نیز در واکنش به حادثه نیویورک با دولت آمریکا و بازماندگان قربانیان ابراز همدردی کرد.

به گفته آقای ابوالغیط، این گونه حوادث «مسئولیت بیشتری برای جامعه بین‌الملل» ایجاد می‌کند تا در نبرد با تروریسم همکاری بیشتری داشته باشند.

دیدن نظرات (۱۹)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG