لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۳:۳۵

آمار رسمی قربانیان کرونا در ایران از ۱۱ هزار نفر گذشت


مقام‌های وزارت بهداشت ایران از چند ماه پیش اعلام آمار تفکیکی را بدون هیچ دلیلی متوقف کرده‌اند.

وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۱۲ تیرماه، از فوت ۱۴۸ نفر در کشور طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و بدین ترتیب شمار کل فوتی‌های رسمی در کشور به ۱۱ هزار و ۱۰۶ نفر رسید.

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین گفت ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۵۲ مبتلای جدید به این ویروس شناسایی شده‌اند که از این تعداد ۱۵۹۵ نفر در بیمارستان‌های سطح کشور بستری شده‌اند.

به این ترتیب مجموع بیماران مبتلا به ویروس کرونا بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت تا امروز به عدد ۲۳۲ هزار و ۸۶۳ نفر رسید.

براساس گفته‌های سخنگوی وزارت بهداشت ۳۰۹۷ نفر از مبتلایان در وضعیت بد این بیماری به سر برده و در بخش‌های مراقبت ویژه بستری هستند.

وی از روند رو به رشد شمار بستری شده‌ها در بیمارستان‌ها خبر داد.

آمار روزانه کرونا در ایران در حالی اعلام می‌شود که تردیدهای جدی نسبت به صحت آنها ابراز شده و به باور برخی ناظران، دست‌کم در مورد شمار جان‌باختگان این احتمال هست که تعداد آنها چند برابر آمار رسمی باشد.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران از چند ماه پیش اعلام آمار تفکیکی را بدون هیچ دلیلی متوقف کرده‌اند.

آمار مرگ‌ومیر ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال در سه‌ماهه بهار ۹۹ حدود ۱۹ هزار نفر بیش از مدت مشابه پارسال است.

آمار ثبت‌شده در سامانه ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که در سه‌ماهه نخست امسال مجموعاً ۱۱۰ هزار و ۳۸۴ نفر به علت‌های گوناگون درگذشته‌اند.

این تعداد نسبت به بهار پارسال حدود ۱۹ هزار نفر، و نسبت به بهار دو سال پیش حدود ۲۰ هزار نفر افزایش نشان می‌دهد.

با این حال وزارت بهداشت ایران تعداد جان‌باختگان کرونا در سه‌ماهه نخست امسال را حدود ۹ هزار نفر گزارش کرده است.

آمارهای رسمی وزارت بهداشت نشان می‌دهد ایران در میان کشورها از لحاظ موارد ابتلا مقام دهم و از لحاظ شمار قربانی‌ها مقام نهم را دارد.

مقامات ایران در آغاز اسفندماه برای نخستین بار ابتلای شهروندانی از قم به ویروس کرونا را تأیید کردند، اما گزارش‌های زیادی است که نشان می‌دهد جمهوری اسلامی بسیار پیشتر از این تاریخ از ورود کرونا به کشور خبر داشته است.

در هفته‌های اخیر دستور دولت مبنی بر لغو محدودیت‌ها و باز شدن اماکن عمومی با موجی از اعتراض‌ها روبه‌رو شده‌است.

با این حال به دنبال افزایش شدید مرگ‌ومیر روزانه، سرانجام حسن روحانی، رئیس‌جمهوری اسلامی، روز هشتم تیر اعلام کرد که از هفته آینده ماسک زدن در مکان‌های همگانی الزامی خواهد شد.

موارد روزانه ابتلا به کرونا تا نیمه اول فروردین امسال روند صعودی داشت، اما با اعمال محدودیت‌ها در نیمه‌های اردیبهشت به مقدار قابل توجهی کاهش یافت. با این حال بعد از کاهش و سپس لغو محدودیت‌ها، دوباره موارد ابتلا در کشور اوج گرفته است.

منابع: خبرگزاری فارس، وورلد و مترز، رادیو فردا / ف.ق / پ.پ
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG