لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۲:۱۶

اشاره به نقش «برخی نهادها» در ازدواج نجفی با میترا استاد در جلسه اول دادگاه


محمدعلی نجفی در نخستین جلسه دادگاه، ۲۲ تیر ۱۳۹۸

در جلسه دادگاه محمدعلی نجفی، نماینده دادستان به بازخوانی یادداشتی که از وی به دست آمده پرداخت و به‌ نقل از نجفی گفت: «برخی نهادها وارد قضیه شدند و در نتیجه، علی‌رغم میل من، میترا استاد به عقد دائمی با مهریه هنگفت درآمد.»

نخستین جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد، همسر دوم شهردار پیشین تهران، روز شنبه، ۲۲ تیرماه، به صورت علنی به ریاست قاضی کشکولی، رئیس شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران، برگزار شد.

به گفته قاضی، این دادگاه با موافقت دادستان کل کشور و رئیس قوه قضائیه و به دلیل «ابعاد اجتماعی» آن علنی است.

در این جلسه که با حضور محمدعلی نجفی به‌ عنوان متهم و شاهدان و وکلای پرونده و بدون حضور اولیای دم برگزار شد، پس از سخنان رئیس دادگاه، نماینده دادستان به قرائت کیفرخواست پرداخت و اتهامات محمدعلی نجفی را «مباشرت در قتل عمدی، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح غیرفوتی» عنوان کرد.

نماینده دادستان در اظهارات خود با اشاره به پیدا شدن دست‌نوشته آقای نجفی در آپارتمانش گفت: «در این دست‌نوشته تأکید شده بود همسر دوم من بارها تهدید کرده بود با مردان اجنبی که شما به آنها حساس هستید همبستر خواهم شد و تا این کار را انجام ندهم دست‌بردار نخواهم بود.»

به‌ گفته محمد شهریاری، نماینده دادستان، محمدعلی نجفی در این دست‌نوشته با اظهار این‌ که همسرش «شروع به تماس گرفتن با مردانی کرده که با آنها سر و سری داشته است»، از «تهدید و توهین‌های زشت» همسرش یاد کرده و نوشته است «از نظر من مهدورالدم بودن وی ثابت شده بود.»

نماینده دادستان همچنین افزود که در یادداشتی که از متهم به دست آمده قید شده که «برخی نهادها وارد قضیه شدند و در نتیجه، علی‌رغم میل من، میترا استاد به عقد دائمی با مهریه هنگفت درآمد».

این بخش از سخنان نماینده دادستان واکنش قاضی دادگاه را در پی داشت که تذکر داد «اعلام برخی مطالب در دادگاه غیرعلنی باید باشد».

آقای شهریاری در ادامه افزود که محمدعلی نجفی در یادداشت‌هایش به سابقه آشنایی خود با میترا استاد در اردیبهشت ۱۳۹۶ اشاره کرده و نوشته است: «میترا می‌گفت مطلقه و مسلمان است اما مشخص شد که قبل از مسلمان شدن با فردی رابطه داشته. بعد با دیپلماتی آشنا و مسلمان شد. چند بار با افراد مختلف عقد کرده بود. در نهایت با بافتن دروغ‌هایی در تیرماه به عقد موقت من درآمد که خیلی اشتباه کردم.»

در ادامه جلسه دادگاه، وکیل مدافع اولیام دم میترا استاد با بیان این‌که دفاعیات مشروح را طی لایحه‌ای به دادگاه ارائه داده است، از دادگاه حکم قصاص و اشد مجازات را برای متهم به قتل درخواست کرد.

در پایان این جلسه، راننده محمدعلی نجفی و زهرا نجفی، دختر متهم، نیز به‌عنوان شاهدان پرونده به تشریح صحنه جرم و بیان اطلاعات خود پرداختند.

قاضی کشکولی پس از جلسه دادگاه در پاسخ به این سؤال که گفته می‌شود برخی‌ها اصرار دارند شهردار اسبق تهران قتل را به گردن گرفته، گفت: «این موضوع در رابطه با ماهیت پرونده است و اجازه دهید در جلسه دادگاه بررسی شود.»

وکیل مدافع محمدعلی نجفی نیز در پایان جلسه دادگاه از «تقاضای مذاکره» با اولیا دم میترا استاد خبر داد و درباره اظهارت متهم در باب «مهدورالدم بودن» مقتول که در کیفرخواست آمده، گفت: «این موضوع در جلسات غیرعلنی باید مطرح شود. این موضوع به خانواده و به مذاکرات صدمه می‌زند و امیدواریم مطرح نشود.»

جلسه بعدی رسیدگی به این پرونده ساعت ۹ صبح روز چهارشنبه، ۲۶ تیر، برگزار خواهد شد.

میترا استاد، همسر محمدعلی نجفی، صبح روز سه‌شنبه، ۷ خردادماه، به ضرب گلوله به قتل رسید و عصر همان روز قاضی شهریاری، سرپرست دادسرای امور جنایی تهران، از اعتراف نجفی به قتل همسرش خبر داد.

محمدعلی نجفی دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه ام‌آی‌تی، وزیر علوم دولت‌های دهه ۶۰، وزیر آموزش و پرورش دولت هاشمی ‌رفسنجانی، معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت محمد خاتمی، عضو دوره سوم شورای اسلامی شهر تهران، رئیس سازمان میراث فرهنگی و مشاور اقتصادی دولت حسن روحانی و دوازدهمین شهردار تهران بوده است.

منابع: خبرگزاری‌های ایسنا، مهر، ایرنا، رادیوفردا/ ر. ش./ ف. دو.

دیدن نظرات (۲۵)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG