لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۳

کشف ۱۴ تن مواد مخدر در ایران در هفته نخست سال جدید


رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر در ایران روز چهارشنبه، هشتم فروردین‌ماه، از کشف ۱۴ تن مواد مخدر در کشور تنها در هفته نخست سال جدید، ۱۳۹۷، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیمای ایران به نقل از این مقام پلیس، کشف این میزان مواد مخدر در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته یعنی ۱۳۹۶ بیانگر افزایش «۳۶ درصدی» است.

به گفته محمدمسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، از ۱۴ تن ماده مخدری که در گوشه و کنار کشور کشف و ضبط شده «حدود ۷۸ درصد» در استان‌های شرق ایران به دست آمده است.

استان‌های شرقی خراسان رضوی و خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در شرق کشور با کشورهای افغانستان و پاکستان هم‌مرزند که از این میان افغانستان مقام بزرگ‌ترین تولید تریاک و هرویین در جهان را دارد.

به دلیل همسایگی با افغانستان، ایران همواره در مسیر انتقال مواد مخدر، به‌ویژه تریاک و هرویین، به غرب و اروپا قرار داشته است.

پیشتر در همین زمینه مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان به بیش از هشت هزار تن در سال‌ ۲۰۱۷ را یکی از دلایل افزایش کشفیات پلیس ایران اعلام کرده است.

این در حالی است که به گفته این مقام استانداری تولید افغانستان در سال ۲۰۰۱ تنها صد تن بود.

کشف ۱۴ تن ماده مخدر تنها در یک هفته در کشور در حالی است که به گفته مقام پلیس مواد مخدر در سال ۱۳۹۶ میزان ماده مخدر مکشوفه «بیش از ۷۱۳ تن» بوده است.

اما در ایران هفته‌ای نیست که مقام‌های پلیس از کشف مواد مخدر و بازداشت افرادی در ارتباط با این مواد اطلاع‌رسانی نکنند.

در مهرماه سال گذشته، یک مقام ستاد مبارزه با مواد مخدر از کشف بیش از ده تن انواع مواد مخدر و روان‌گردان طی هفته اول این ماه خبر داده و گفت که ۷۷۲۵ تن نیز در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

یک ماه پیشتر یعنی در شهریور ۹۶ مقام استانداری کرمان از کشف بیش از ۵۰ تن انواع مواد مخدر در چهار ماه نخست سال‌ جاری در این استان خبر داده بود.

اما ایران تنها بخشی از گذرگاه انتقال مواد مخدر جهان نیست؛ مقدار قابل توجهی از این مواد در خود کشور فروخته و مصرف می‌شود تا آنجا که، طبق گزارش‌های رسمی، مصرف مواد مخدر و روان‌گردان در مدارس و دبیرستان‌های ایران رواج دارد.

در آذرماه سال ۹۶، انوشیروان محسنی بندپی، رئیس سازمان بهزیستی، تعداد معتادان شناسایی شده در ایران را دو میلیون و هشتصد هزار نفر و گروه سنی آنها را ۱۵ تا ۶۴ سال اعلام کرد.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری صدا و سیما، مهر و رادیو فردا / ف.دو / ج
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG