لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۵:۵۶

هلال احمر ایران: کمک‌های مردم به سیل‌زدگان رکورد زده‌است


هلیکوپتری حامل کمک‌ها در بامدژ

رئیس هلال احمر ایران می‌گوید تا کنون ۶۵ میلیارد تومان کمک نقدی برای سیل‌زدگان، از سوی شهروندان به حساب این نهاد واریز شده، که رکورد کمک‌های نقدی زلزله کرمانشاه را «شکسته است».

علی‌اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران، بامداد روز دوشنبه گفته است تا عصر روز یک‌شنبه، ۱۸ فروردین، مردم ۶۵ میلیارد تومان به حساب­‌های هلال احمر پول نقد واریز کردند و بالغ بر ۲۵ میلیارد تومان «اقلام زیستی» در اختیار این سازمان قرار داده‌اند.

کمک‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی نیز بازتاب یافته‌است

رئیس سازمان داوطلبان جمعیت هلال احمر نیز روز گذشته در یک برنامه تلویزیونی رقم مشابهی از کمک‌های جمع‌آوری شده ارائه کرده بود.

محمد نصیری گفته در همان روزهای اول سیل، شهروندان ۸ میلیارد تومان کمک نقدی به استان گلستان اهدا کردند.

روز گذشته گزارش شده بود که شهروندان در سرپل ذهاب که در پی زمین‌لرزه همچنان در چادر و کانکس زندگی می‌کنند، ۱۵۰ میلیون تومان به سیل‌زدگان گلستان کمک کرده‌اند.

پیشتر کمک‌های نقدی مردمی برای زلزله در کرمانشاه رقمی در حدود ۶۳ میلیارد تومان اعلام شده بود.

با همه این وجود نحوه و مدیریت کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، بارها با انتقاد شهروندان، ناظران، کاربران شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های داخل ایران همراه شده بود.

این اعتراضات و انتقادها البته در جریان دیگر حوادث و سوانح طبیعی در ایران نیز شکل گرفت؛ از جمله زمین‌لرزه مرگبار بم که از نظر میزان بالای دریافت کمک‌های خارجی خبرساز شده بود، با این حال تا سال‌ها بسیاری از مردم همچنان در کانکس زندگی می‌کردند.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، روز دوشنبه در جریان نشست هیئت وزیران ایران دوباره وعده داد که خسارت‌ها در مناطق سیل‌زده «فورا جبران خواهد شد».

برآورد خسارت‌ها

علی‌اصغر پیوندی، رئیس هلال احمر ایران می‌گوید «برآوردهای اولیه نشان می‌دهد خسارت سیل در استان‌های لرستان، ایلام، خوزستان، گلستان و مازندران بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال است».

تا ۱۳ فروردین ماه مجموع خسارت‌ها بیش از ۱۱ میلیارد تومان برآورد شده بود که از آن زمان، هم برآوردها تغییر کرد و هم سیل ادامه یافت.

برخی از کارشناسان می‌گویند برآورد تخمینی از خسارت‌ها تا هفته‌های پیش‌رو امکان‌پذیر نخواهد بود.

مهدی قمشی، رئیس دانشکده علوم آب دانشگاه چمران اهواز، به خبرگزاری ایلنا گفته «باید برای ارزیابی خسارات که احتمالا بیشتر از این خواهد بود، منتظر بمانیم؛ احتمالا بیست تا سی روز آینده قابل برآورد باشد و زودتر از آن نمی‌شود تخمینی نزدیک به واقعیت از ماجرا عرضه کرد».

سیل روزهای اخیر در برخی مناطق خرابی‌های گسترده به بار آورده‌است، و برخی از روستاها را به‌کلی ویران کرده‌است. مردم در برخی مناطق و روستاها، خانه، زراعت و محل کسب و کار خود و تقریبا تمامی داشته‌ها و دارایی‌هایشان را از دست داده‌اند. برخی از شهرها نیز به‌طور گسترده‌ای زیر آب رفتند.

تا روز شنبه، احمد شجاعی، رئیس سازمان پزشکی قانونی ایران، از جان باختن دست‌کم ۷۰ نفر در ۱۳ استان خبر داده بود. هنوز شمار تازه‌‌ای از جان‌باختگان ارائه نشده‌است.

خبرگزاری‌های ایران، شبکه‌های اجتماعی|ت

دیدن نظرات (۲۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG