لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۵:۱۳

سازمان حقوق بشر ایران: حکم اعدام پنج نفر از معترضان دی ۹۶ قطعی شده است


تصویری از اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ در اصفهان

سازمان حقوق بشر ایران روز جمعه با انتشار دو صفحه از اوراق قضایی مربوط به پنج نفر از معترضان دی ۹۶ که در اصفهان بازداشت شده‌اند، تاکید کرد که حکم اعدام این پنج نفر صادر و قطعی شده است.

اوراق قضایی منتشره دو برگ از دادنامه صادره از سوی شعبه نوزدهم دیوان عالی کشور است که به گفته سازمان حقوق بشر حکم اعدام این پنج نفر را تایید کرده است.

بر اساس این گزارش، مهدی صالحی قلعه شاهرخی، محمد بسطامی، مجید نظری کندری، هادی کیانی و عباس محمدی با اتهاماتی چون «محاربه» و «افساد فی‌الارض» به اعدام محکوم شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران تاکید کرده است که متهمان در جلسات دادگاه گفته‌اند که برای اعتراف کردن «تحت شکنجه قرار داشتند».

بحث درباره حکم اعدام معترضان آبان در اصفهان نخستین بار روز شش تیرماه از سوی رئیس کل دادگستری استان اصفهان مطرح شد.

محمدرضا حبیبی که سخنران خطبه پیش از نماز جمعه شهر اصفهان بود گفت حکم «فساد فی‌الارض» برای هشت نفر از شرکت‌کنندگان در اعتراضات چند سال گذشته صادر شده است.


این اظهارات بازتاب زیادی در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی یافت و گزارش‌هایی درباره اجرای حکم این افراد نیز منتشر شد.

با افزایش گمانه‌زنی‌ها، روابط عمومی دادگستری استان اصفهان در اطلاعیه‌ای نوشت خبر «قطعی‌ شدن حکم اعدام ۸ نفر»، «کذب محض بوده و تاکنون هیچ ‌گونه تائید اجرای حکمی از سوی مراجع عالی قضایی در این خصوص» دریافت نشده است.

دادگستری اصفهان همچنین اشاره کرد که حکم این هشت نفر مربوط به سال‌های ۹۶ و ۹۸ بوده است.

در جریان اعتراض‌های دی‌ماه ۹۶ و آبان ۹۸، هزاران نفر در شهرهای مختلف ایران بازداشت و برخی از آنها به زندان‌های طولانی‌مدت و اعدام محکوم شدند.

پس از ادعای تازه دادگستری استان اصفهان، سازمان حقوق بشر ایران روز ۷ مرداد خبر داد که حکم اعدام پنج نفر از این افراد در دیوان عالی کشور تایید شده است.

پس از انتشار این خبر،‌ گمانه‌‌هایی درباره اجرای احکام اعدام نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

در واکنش به این گمانه‌زنی‌ها روز ۱۰ مرداد محمدرضا حبیبی، رئيس‌ کل دادگستری استان اصفهان در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس تاکید کرد که هیچ‌ گونه وقتی برای اجرای حکم اعدام پنج نفر که «تشریفات قانونی اجرای آن طی شده باشد»، تعیین نشده و اخبار منتشره در این زمینه «کذب است».

در واقع این مقام قضایی اخبار مربوط به «اجرای حکم» را تکذیب کرده و درباره صدور یا تایید این احکام اظهارنظری مبنی بر تکذیب نداشته است.

گزارش‌های مربوط به تایید حکم اعدام پنج نفر از معترضان دی‌ماه ۹۶ در حالی تقویت شده است که در طول چند هفته گذشته اعتراض‌های گسترده‌ای به صدور حکم اعدام برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی، سه جوان بازداشت‌شده در اعتراضات آبان ۹۸ صورت گرفته است.

تائید حکم اعدام این سه جوان به موجی گسترده و خبرساز در فضای مجازی با هشتگ «#اعدام_نکنید» انجامید، که بازتاب بین‌المللی پیدا کرد.

این موج اعتراضی با یادآوری قتل‌ها، اعدام‌ها و شکنجه‌هایی که طی چهار دهه گذشته در تاریخ جمهوری اسلامی انجام گرفته، همچنین خواستار لغو حکم اعدام از سوی قوه قضاییه ایران شد.

پس از بازتاب گسترده این اعتراض‌ها، مقام‌های قضایی با ورود وکلای معترضان به پرونده موافقت کردند و اجرای احکام اعدام متوقف شد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG