لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۱۷

رافائل گروسی در تهران: در حال کار برای دستیابی به توافق هستیم


محمد جواد ظریف و رافائل گروسی

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران روز سه شنبه چهارم شهریور دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «بسیار سازنده» توصیف کرد. رافائل گروسی نیز گفته در حال کار برای رسیدن به یک توافق با تهران است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با هدف تحت فشار قرار دادن حکومت ایران برای بازرسی از تاسیساتی که ظن آن می‌رود محل نگهداری و یا استفاده از مواد هسته‌ای اعلام نشده هستند، وارد تهران شد. آقای گروسی سال گذشته و در پی فوت ناگهانی یوکیا آمانو به ریاست آژانس منصوب شد.

رافائل گروسی روز سه شنبه با علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و سپس محمد جواد ظریف دیدار کرد.

مدیرکل آژانس پس از دیدار با علی اکبر صالحی در توییتی نوشت، در حال کار برای دستیابی به توافقی درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی پادمان‌های آژانس در ایران هستیم.

در حالی این دیدار صورت می گیرد که دولت آمریکا چند روز پیش پشنهاد خود برای فعال کردن «مکانیسم ماشه» در چارچوب برجام و از سرگیری تحریم‌های بین المللی علیه ایران را به شورای امنیت تسلیم کرد.

تا سال گذشته که دولت ایران در واکنش به خروج آمریکا از برجام و از سرگیری تحریم‌ها اجرای بخشی از تعهدات خود در قبال برجام را متوقف کرد آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش‌های خود اعلام کرده بود که تهران تمامی تعهدات خود بر اساس توافق هسته‌ای را اجرا می کند.

در حال حاضر ایران هیچیک از حد نصاب‌های تعیین شده در توافق هسته ای موسوم به برجام در مورد حجم غنی سازی و غلظت غنی سازی را رعایت نمی‌کند ولی کماکان به بازرسان آژانس اجازه می‌دهد از تمامی تاسیسات هسته‌ای کشور بازدید و بر فعالیت آنها نظارت کنند.

به گزارش ایرنا، علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک نشست خبری مشترک با رافائل گروسی در تهران گفت:«به طور قطع ایران هیچ مطالبه‌ای فراتر از تعهدات هسته‌ای را نمی پذیرد. ما بر مبنای منافع ملی خود عمل می‌کنیم.»

خبرنگاران ایرانی در این نشست خبری در سئوالات خود از رئیس آژانس انتقاد کردند و یکی از محورهای اصلی سئولات آنها اعمال فشار بر ایران برای بازرسی از تاسیسات هسته‌ای مربوط به سالهای دوهزار و سالها قبل از امضای توافق هسته‌ای بود. حکومت ایران همواره تاکید کرده که آژانس حق بازرسی از این تاسیسات را ندارد.

رافائل گروسی در بخشی از سخنان خود گفت:«ما بر چند موضوع تاکید کرده‌ایم که باید راهی برای توافق در مورد آنها پیدا کنیم. در رابطه با ایران سئوالات و نکات متعددی مطرح است و ایرن روند ادامه خواهد یافت.»

علی اکبر صالحی هم گفت «فصل جدیدی» در مناسبات با آژانس آغاز شده و مذاکرات با آقای گروسی را «سازنده» توصیف کرد. او گفت دو طرف مشغول کار روی بیانیه مشترکی در مورد همکاری‌های بیشتر در آینده هستند.

آقای گروسی بعد از ظهر روز سه شنبه نیز با محمد جواد ظریف، دیدار کرد. به گزارش رسانه‌های ایران آقای ظریف پس از این دیدار ضمن ابراز امیدواری در مورد هماهنگی‌های بیشتر با آژانس گفت:«بیشترین همکاری‌های ایران و آژانس در زمینه تضمین هاست و همکاری‌ها می تواند در همین چارچوب ادامه یابد.»

وزیر خارجه ایران افزود:«از طریق حل اختلاف‌ها و تکیه بر اعتماد متقابل می توان همکاری‌ها را گسترش داد.»

ایران روز یکشنبه گفت آژانس خواهان بازرسی از دو محل در حومه شهرهای تهران و اصفهان است.

آژانس می‌گوید، احتمال دارد در این دو سایت در اوایل دهه ۲۰۰۰ میلادی، فعالیت‌هایی انجام شده باشد که ایران پیشتر دربارهٔ آن گزارش نداده بود.

تهران با رد این رویکردها یکی از دلایل مخالفت با دسترسی را مبنای ادعاهای آژانس عنوان می‌کند: آرشیو هسته‌ای که توسط ماموران اسرائیل از ایران خارج شد.

بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران ۳۱ خرداد گفت که درخواست آژانس برای بازرسی از دو سایت مشکوک به فعالیت هسته‌ای در ایران «مبتنی بر مدارک ادعایی و جعلی» است که از «طریق عملیات جاسوسی اسرائیل» به دست آمده است.

خبرگزاری‌های بین‌المللی، از جمله رویترز، با اشاره به این که برخی گزارش‌های آژانس را دیده‌اند می‌گویند، این دو محل سایت‌هایی هستند که در سال‌های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ احتمالا با هدف از بین بردن رد اورانیوم تخریب شده‌اند.

در گزارش‌ها گفته شده یکی از این دو محل احتمالاً منطقه تورقوزآباد در جنوب تهران است، مکانی که نخستین بار بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، آن را در صدر اخبار بین‌المللی قرار داد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG