لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱ تهران ۱۰:۲۹

نهادهای اقتصادی زیر نظر دفتر خامنه‌ای وارد بورس می‌شوند


محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای

محمدجواد ایروانی، معاون نظارت و حسابرسی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، گفته است نهادهای اقتصادی زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی وارد بورس می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس، او که روز سه‌شنبه، یک بهمن، در همایش «هم‌اندیشی سالانه نهادهای ذیل دفتر رهبری» سخنرانی می‌کرد، گفت در این زمینه با وزیر اقتصاد هماهنگ شده «که حضور این شرکت‌ها در بورس سرعت بگیرد».

آقای ایروانی همچنین با دفاع از عملکرد نهادهای اقتصادی زیرنظر دفتر خامنه‌ای گفت که این نهادها «کارهای ویژه‌ای» با ابتکار خود می‌کنند که بخشی از آن مربوط به تحریم‌هاست.

به گفته این عضو دفتر خامنه‌ای، «نهادهای انقلابی» در زمینه مقابله با تحریم‌ها «کارهای عجیب و غریب انجام دادند که نمی‌توانیم آنها را بازگو کنیم».

او جزئیاتی از این کارهای عجیب ارائه نداده، ولی گفت که در صنعت فولاد ایران که «در انحصار دو جا بود»، همکاری نهادهای زیر نظر دفتر رهبر باعث شد که این «دو جا» پس از تحریم به زمین نخورند.

آقای ایروانی همچنین گفته است نهادهای زیر نظر دفتر رهبر جمهوری اسلامی «کمتر از هشت دهم درصد در اقتصاد ملی نقش دارند». او به منبع آمار خود اشاره نکرد.

پیش از این بهزاد نبوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفته بود ۶۰ درصد از ثروت ملی ایران در اختیار چهار نهاد «ستاد اجرایی فرمان امام»، «قرارگاه خاتم»، «آستان قدس» و «بنیاد مستضعفان» است که از مجموعه نهادهای وابسته به دفتر رهبر جمهوری اسلامی محسوب می‌شوند.

پس از انتشار حرف‌های بهزاد نبوی، معاونت حقوقی سپاه مدعی شد که «مجموع ثروت چهار نهاد زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی، دو درصد ثروت ملی هم نیست».

معاونت نظارت و حسابرسی دفتر رهبر جمهوری اسلامی به جز نهادهای اقتصادی سپاه پاسداران، از طریق موسسه «مفید راهبر» بر عملکرد سه نهاد دیگر نظارت مالی دارد.

این معاونت همچنین مسئولیت تأمین بخشی از هزینه‌های دفتر رهبر را بر عهده دارد. تأمین این هزینه‌ها از محل نهادهای اقتصادی زیر نظر رهبر صورت می‌گیرد.

برای مثال، بر اساس گزارش مالی سال ۱۳۹۵ بنیاد جانبازان و مستضعفان، این نهاد اقتصادی سالانه بین ۲۶۰ تا ۳۲۰ میلیارد تومان کمک بلاعوض به معاونت نظارت و حسابرسی پرداخت کرده است.

در واقع این معاونت نقش «دیوان محاسبات» و «خزانه‌دار» را برای دفتر رهبر جمهوری اسلامی بازی می‌کند. محمدجواد ایروانی از سال ۱۳۸۶ به بعد مسئولیت این معاونت را بر عهده داشته است. او همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG