لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۵۶

تاکید غیرمستقیم خامنه‌ای بر اهمیت نظر شورای نگهبان در دیدار با مجمع تشخیص


در دیدار روز چهارشنبه، محمود احمدی‌نژاد (راست، پشت به دوربین) روبه‌روی علی خامنه‌ای نشسته بود.
در دیدار روز چهارشنبه، محمود احمدی‌نژاد (راست، پشت به دوربین) روبه‌روی علی خامنه‌ای نشسته بود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای روز چهارشنبه، ۲۲ شهریور، در دیدار با اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران به طور غیرمستقیم بر اهمیت نظر شورای نگهبان تاکید کرده و گفت که تشخیص مصلحت باید «برای مدتی معین و موقت» باشد.

رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار که فقهای شورای نگهبان نیز در آن حضور داشتند تاکید کرد که «اعمال مصلحت» باید با «حضور فعال همه اعضا از جمله فقهای شورای نگهبان انجام شود».

این در حالی است که مطابق قانون اساسی ایران مهم‌ترین مسئولیت مجمع تشخیص مصلحت در کشور حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان است.

بر اساس اصل ۱۱۲ قانون اساسی، مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می‌دهد و سایر وظایفی که در قانون ذکر شده، از دیگر وظایف مجمع است.

مطابق گزارش این دیدار در وب‌سایت رسمی رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای روز چهارشنبه در این باره گفت: «مجمع در مواقعی که... نظر مجلس شورای اسلامی را بر تشخیص شورای نگهبان ترجیح می‌دهد، باید توجه کند مصلحتی که تحت عنوان ثانویه است، طبعاً باید بسیار مهم، مسجّل و واضح باشد و با نظر اکثریت قاطع و قابل قبول مجمع، آن‌هم برای مدتی معین و موقت اعمال شود.»

او همچنین در دیدار با رئیس و اعضای دوره جدید مجمع تاکید کرد که «مجمع باید صد در صد انقلابی، فکر و عمل کند و انقلابی باقی بماند».

رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار همچنین به اعضای مجمع تشخیص که محمود احمدی‌نژاد نیز جزء آنهاست تذکر داد که در مقوله سیاست‌های کلی نظام «از ورود به چگونگی اجرای» قوانین پرهیز کنند.

او در جایی هم اشاره کرد که «ممکن است برخی از سیاست‌های کلی نیازمند بازنگری و به‌روز شدن باشد و برخی هم کلاً زمانش سپری شده باشد».

در گزارش وب‌سایت رسمی رهبر ایران توضیحی در این باره نیامده است.

آیت‌الله خامنه‌ای در مردادماه سال جاری در حکمی آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس سابق قوه قضائیه، را برای یک دوره پنج ساله به عنوان رئیس این نهاد منصوب کرد.

ریاست مجمع تشخیص مصلحت ‌نظام از زمان تجدید ساختار مجمع در دوره رهبری آیت‌الله خامنه‌ای بر عهده اکبر هاشمی‌ رفسنجانی بود و پس از درگذشت او، محمدعلی موحدی‌ کرمانی موقتاً به عنوان رئیس مجمع معرفی شد.

همچنین بنا بر حکم رهبر جمهوری اسلامی، محسن رضایی در سمت دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ابقا شد و محمود احمدی‌نژاد نیز که در سال‌های گذشته به‌تدریج از رهبر جمهوری اسلامی دور شده است در این مجمع ماندگار شد.

XS
SM
MD
LG