لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ تهران ۰۶:۳۹

ادامه اعتصاب بازاریان در استان کردستان


اعتصاب بازاریان تعدادی از شهرهای استان کردستان از جمله بانه، جوانرود، مریوان و سقز، در اعتراض به محدود شدن ورود کالا از مرزها، روز سه‌شنبه، ۲۸ فروردین، نیز ادامه یافت.

این اعتراضات از روزهای ابتدایی فروردین ماه آغاز شد اما به مرور گسترده‌تر شد به طوری که برخی گزارش‌ها حکایت از آن دارد که بازاریان شهرستان‌های مریوان و سقز نیز روز سه شنبه «با بستن مغازه‌ها و پهن کردن سفره خالی به این اعتصاب پیوستند».

به گزارش برخی از وب سایت‌ها از جمله «کردپا»، معترضان اعلام کرده‌اند که بسته‌شدن مرزهای کولبری در استان‌های غربی، بازار مغازه‌داران شهرهای مرزی را که اجناس خود را از کولبران می‌خریدند، کساد کرده است.

در همین حال محسن بیگلری، نماینده بانه در مجلس، در اعتراض به بسته‌ شدن مرزهای غربی گفته بود: «از آنجا که در مناطق غرب ایران، مشاغل جایگزین وجود ندارد، بسته شدن این مرزها، اشتغال مردم محلی را با مشکل مواجه می‌کند و نه تنها کولبران، بلکه کاسبکاران محلی نیز ضرر می‌کنند».

دولت ایران در ماه‌های گذشته اقدام به محدودتر کردن معابر کولبری و محل‌های عبور غیر رسمی کالا در مرزهای ایران و عراق کرد.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، روز یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶ از مصوبه هیئت دولت برای «متوقف شدن کولبری» و ایجاد ۱۵ بازارچه مرزی خبر داده و در عین حال گفته بود که این تصمیم «آثار اجتماعی و امنیتی در پی خواهد داشت».

در اسفند ماه سال گذشته نیز در شهر بانه طرح «مبادلات مرزی کالا به شیوه پیله‌وری و با استفاده از کارت الکترونیک مرزنشینان» آغاز شد.

علی معقول، سرپرست مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران، تخفیف ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان بابت ورود کالا و معافیت کامل ۴ درصد مالیات کارت بازرگانی را از جمله مزایای این کارت اعلام کرده بود.

در مقابل معترضان اعلام کرده‌اند که بسته شدن معابر کولبری باعث بیکاری کولبران و ایجاد مشکل برای مغازه داران شده است.

با این حال روز یک شنبه ۲۶ فروردین، نژاد شهیدی، معاون سیاسی فرماندار بانه مدعی شد که «عوامل خارجی» در تشویق بازاریان و اصناف به اعتصاب و اعتراض « نقش دارند».

وی گفته است که معابر موقت مرزی «به درخواست دولت مرکزی عراق بسته شد و جمهوری اسلامی ایران در بسته شدن آنها نقشی ندارد».

به گفته آقای شهیدی، طرح ساماندهی مبادلات مرزی به دستور شورای عالی امنیت ملی در چهار استان مرزی با هدف «ساماندهی مبادلات مرزی و حفط امنیت در مرزها و به درخواست دولت مرکزی عراق» اجرا شده است.

وی همچنین اضافه کرده که به بازاریان نه روز فرصت داده شده تا کالاهای خود را وارد کنند.

معاون فرماندار بانه در ادامه عنوان کرده که « نیروهای نظامی و انتظامی نیز برای کنترل معترضان در خیابان‌های شهر به‌ویژه مقابل فرمانداری حضور دارند».

پیش از این نیز موضوع برخورد و تیراندازی به کولبران اعتراض‌هایی را به دنبال داشته است.

کولبرها به افرادی گفته می‌شود که برای کسب درآمد زندگی خود اجناسی را از مرزهای ایران وارد یا خارج می‌کنند. آنها بیشتر در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان و کرمانشاه به این کار اشتغال دارند.

در این میان، همواره گزارش‌هایی درباره کشته شدن تعدادی از کولبران بر اثر شلیک ماموران مرزی ایران منتشر می‌شود. از جمله در شهریور ماه سال گذشته و در اعتراض به کشته شدن دوکولبر ساکن بانه، اعتراض‌هایی در این شهر و همچنین سنندج انجام شد و تعدادی از تجمع‌کنندگان بازداشت شدند.

در بهمن ماه سال ۹۵ پس از کشته شدن پنج کولبر، ۶۰ فعال ‌مدنی و سیاسی در نامه‌ای از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، و نمایندگان مجلس خواسته بودند که در کوتاه مدت از خانواده آسیب دیدگان دلجویی و در دراز مدت، برای ایجاد شغل‌های بیشتر در استان‌های غربی ایران اقدام کنند.

دیدن نظرات (۱۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG