لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۵ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۳:۱۴

اذعان نماینده مجلس به «کشته شدن تعداد زیادی» از معترضان در ماهشهر


امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه، ۲۰ آذر، اذعان کرد که در جریان سرکوب اعتراضات در ماهشهر در استان خوزستان «تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند».

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای قاضی‌زاده در مراسمی در تهران گفت: «در ماهشهر تعداد زیادی از افراد کشته شده‌اند، دقیق می‌دانیم چه کسانی بوده‌اند، سلاح از کجا رفته است.»

او در ادامه مدعی شد که معترضان «می‌خواستند به خطوط اصلی انتقال انرژی کشور صدمه بزنند.»

سرکوب شدید اعتراضات به افزایش سه‌ برابری قیمت بنزین در ایران منجر به کشته‌ شدن دست‌کم ۲۰۸ نفر شد و این سرکوب در ماهشهر به نقطه اوج رسید و برخی روایت‌ها مانند گزارش نیویورک‌تایمز می‌گویند ۴۰ تا ۱۰۰ نفر در این شهر کشته شده‌اند.

حال با گذشته بیش از سه هفته از این اعتراضات و کمتر شدن فشار بر رسانه‌ها برای پوشش اخبار مربوط به این وقایع، هر روز خبری تازه از ابعاد سرکوب در نقاط مختلف کشور منتشر می‌شود.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در توجیه کشتن تعداد زیادی از معترضان در ماهشهر نیز گفت: «بعد آنجا مسئول امنیت آن خطوط باید چه کار می‌کرد؟ آیا کسی نمی‌داند وقتی می‌خواهد به خطوط اصلی انرژی کشور حمله کند چه اتفاقی رخ می‌دهد؟»

وی افزود: «در این میان ممکن است به جمع بی‌گناهی هم آسیب وارد شده باشد که حاکم اسلامی وظیفه دارد آن را جبران کند، دیه پرداخت و به خانواده آنان رسیدگی شود.»

اما در همین روز، صبح چهارشنبه، محمود واعظی، رئیس دفتر رئیس‌ جمهور، دربارهٔ جزئیات اتفاقات ماهشهر سخنانی متفاوت با قاضی‌زاده هاشمی بیان کرده و مدعی شد که «بر اساس تصاویری که از این اتفاقات موجود است عده‌ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می‌کردند» و گفت که «این کار خیلی عجیبی است».

به گزارش ایسنا، محمود واعظی در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران همچنین مدعی شد: «در ماهشهر و عسلویه شاهد بودیم که اینها سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که این موضوع عجیبی بود؛ عده‌ای از کشته‌ها هم توسط همین‌ها انجام شده است.»

او شاهد و مدرکی در مورد این ادعا که معترضان خود دست به قتل مردم زده باشند ارائه نکرد.

برایان هوک، نماینده آمریکا در امور ایران، در روزهای اخیر با اشاره به کشتن معترضان در نیزارهای ماهشهر گفت که بیش از صد نفر کشته شده‌اند و «اجساد کشته‌شدگان سپس در کامیون‌ها ریخته و منتقل شده‌اند».

نماینده آمریکا در امور ایران همچنین گفت از خانواده قربانیان «پول تیر» گرفته شده است.

پیش از این، رضا پاپی، فرمانده نیروی انتظامی ماهشهر، در این زمینه مدعی شده بود که «گروه‌های معاند در این نیزارها پنهان شده و به مأموران شلیک می‌کردند». در گزارش پخش شده از تلویزیون ایران، سخنان آقای پاپی بارها برش خورده بود.

در مقابل کریم دحیمی، فعال حقوق بشر، در واکنش به این گزارش به رادیوفردا گفت که تلویزیون ایران با نمایش این فیلم قصد دارد کشتار معترضان در ماهشهر و تیراندازی نیروهای امنیتی به نیزار را توجیه کند.

به گفته آقای دحیمی، این نیزار که «هور حمیدی» خوانده می‌شود در نقطه انتهایی شهرک چمران در شهرستان ماهشهر واقع شده و در واقع معترضان پس از تعقیب شدن توسط نیروهای امنیتی به این نیزار پناه برده بودند.

وی اظهار داشت: مأموران امنیتی حدود ساعت ۱۰ و نیم صبح روز ۲۷ آبان به سمت معترضانی که به نیزار پناه برده بودند شلیک کردند.

این فعال حقوق بشر افزود: این نخستین بار بود که به معترضان در نیزار تیراندازی می‌شد و تیراندازی مرتبه دوم در شب صورت گرفت.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG