لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ تهران ۲۱:۳۹

تعلیق فعالیت‌های بانک مرتبط با صدر هاشمی‌نژاد در مالت ساعاتی پس از بازداشت او در آمریکا


معترضان در مالت با عکس علی صدر هاشمی‌نژاد در حمایت از کار خانم گالیزیا

نهاد ناظر بر خدمات مالی و بانکی در کشور مالت روز چهارشنبه، اول فروردین‌ماه، در حکمی فوری ضمن برکناری علی صدر هاشمی‌نژاد از ریاست بانک پیلاتوس، تمامی کارهای خدماتی این بانک را نیز معلق اعلام کرد.

ساعاتی پیشتر در همین روز گزارش‌هایی در آمریکا منتشر شد مبنی بر این که یک ایرانی به نام علی صدر هاشمی‌نژاد، ۳۸ ساله، به اتهام دور زدن تحریم‌های ایالات متحده و انتقال ۱۱۵ میلیون دلار به ایران بازداشت شده ‌است.

به گفته دادستانی نیویورک، خانواده صدر کنترل شرکتی با نام «استارتوس» را در دست دارند که مجموعه‌ای مالی‌ است و فعالیت‌های اقتصادی بین‌المللی دارد.

این گروه مسئولیت یک پروژه برای ساخت هزاران خانه در ونزوئلا را برعهده دارد، پروژه‌ای که ناشی از توافقات سال ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ میان تهران و کاراکاس است.

حال، به گزارش خبرگزاری فرانسه از مالت، «اداره خدمات مالی مالت» که نظارت بر فعالیت‌های بانکی را بر عهده دارد در حکمی آقای صدر هاشمی‌نژاد را از ریاست بانک پیلاتوس برکنار کرده است.

طبق حکم این نهاد ناظر، بانک پیلاتوس نیز حق هیچ گونه فعالیت بانکی مرتبط با مدیران و سهام‌داران خود را ندارد و از جابه‌جایی و انتقال پول و سرمایه نیز منع شده است.

در همین زمینه نخست وزیر مالت چهارشنبه شب به پارلمان این کشور اطلاع داده است که این نهاد ناظر تا مرز لغو جواز بانکی پیلاتوس پیش رفته است.

طبق گزارش‌ها، نمایندگان مجلس در مالت و همین طور عضو مالتی پارلمان اروپا خواستار لغو جواز بانک پیلاتوس شده و یک نماینده اصلا از اعطای جواز به این بانک در وهله اول انتقاد کرده است.

اما بانک پیلاتوس و بالطبع رئیس آن یعنی علی صدر هاشمی‌نژاد فقط به دلیل دور زدن تحریم‌های ایران در کانون توجه رسانه‌ها، به‌ویژه رسانه‌های مالتی، نیستند.

در مهرماه سال ۹۶، یک وبلاگ‌نویس اهل جمهوری مالت که از طریق مطالعه «اسناد پاناما» ارتباط مالت با پناهگاه‌های مخفی مالیاتی در خارج از این کشور را برملا کرده بود در پی انفجار خودرویش کشته شد.

دافنه کاروآنا گالیزیا، ۵۳ ساله، که نتایج گزارشگری تحقیقی خود را روی یک وبلاگ انتقادی منتشر می‌کرد، چند ماه پیش از مرگ برخی مقامات مالتی از جمله جوزف موسکات، نخست‌ وزیر، را به سوء استفاده یا فساد مالی متهم کرده بود.

تمام این مقامات مالتی در بانک آقای صدر هاشمی‌نژاد یعنی پیلاتوس حساب داشتند، و خانم گالیزیا زمانی به قتل رسید که پرونده‌ای علیه او در دادگاه به دست بانک علی صدر هاشمی‌نژاد باز شده بود.

حال فرزندان خانم گالیزیا که وب‌سایت پولیتیکو به او لقب «ویکی‌لیکس یک‌نفره» را داده بود در واکنش به بازداشت این تبعه ایران در آمریکا بیانیه‌ای منتشر کرده و از دستگیری او ابراز خشنودی کرده‌اند.

در بیانیه فرزندان این روزنامه‌نگار مقتول همچنین آمده است که «هاشمی‌نژاد مدام مادر ما را تهدید می‌کرد».

فرزندان این روزنامه‌نگار پیشتر خواستار استعفای نخست وزیر مالت شده بودند، با این حال جوزف موسکات و همسرش تمام اتهامات مالی علیه خود را کذب خوانده‌اند.

در همین ارتباط روز سه‌شنبه هفته جاری یک کارمند سابق بانک پیلاتوس به نام ماریا افیمووا که سال گذشته مالت را به مقصد یونان ترک کرده و به اتهام اختلاس در اروپا تحت تعقیب بود خود را به پلیس یونان تسلیم کرد.

آن طور که در بیشتر گزارش‌ها آمده است، دافنه گالیزیا از خانم افیمووا به عنوان منبعی نام برده بود که اسناد بانکی حاکی از فساد نخست وزیر مالت و همسرش را به او داده است.

ماریا افیمووا در سال ۲۰۱۶ به مدت سه ماه در استخدام پیلاتوس بود.

دیدن نظرات (۱۷)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG