لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۴۶

آتش‌سوزی در تالاب میقان مهار شد


۵۰ هکتار از اراضی میقان بر اثر این آتش‌سوزی سوخت
مقام‌های محلی در استان مرکزی ایران از مهار آتش‌سوزی در تالاب میقان خبر دادند؛ حادثه‌ای که از شامگاه پنج‌شنبه ۳۰ آبان آغاز شد و تا بعدازظهر جمعه ادامه یافت.

حسین بختیاری، فرماندار اراک، در گفت‌وگویی با خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، اظهار داشت که با به‌کارگیری هواپیماهای آب‌پاشی که از تهران عازم استان مرکزی شده بودند مهار این آتش‌سوزی میسر شده است.

به گفته این مقام محلی، ۵۰ هکتار از اراضی میقان بر اثر این آتش‌سوزی سوخت، اما «خوشبختانه قره‌داغ‌های کشت شده و نیز پرندگان آسیبی ندیدند و آنچه سوخت تنها گیاهان خشک شده و نیزارها بود».

ساعاتی پیش از این خبرگزاری کار ایران، ایلنا، به نقل از مدیران سازمان محیط زیست استان مرکزی گزارش داده بود که فرماندار اراک خواستار کمک تهران جهت اطفای حریق تالاب میقان و اعزام هواپیما و بالگرد از پایتخت به این منطقه شده است.

مصطفی رودبارانی گفته بوذ که چون منطقه باتلاقی است و جاده وجود ندارد، نیروهای آتش‌نشانی امکان مهار اتش را ندارند، اگرچه نیروهای شهرداری اراک و کارخانه‌های اطراف تالاب با ماشین‌های سنگین از جمله بولدوزر در صدد ایجاد راه برای دسترسی به تالاب میقان هستند.

تالاب میقان، یا نمکزار فراهان، در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی اراک واقع شده است و همین نزدیکی به شهر بزرگ اراک باعث شده که آتش‌سوزی در تالاب، هوای شهر را نیز آلوده کند.

رضا میرزایی، معاون حفاظت محیط زیست استان مرکزی، عنوان کرده بود که پس از شروع آتش‌سوزی، کیفیت هوا در اراک دچار افت محسوس شده و از جمله میزان منوکسید کربن نسبت به روزهای دیگر سه برابر و میزان گوگرد هم دو برابر افزایش یافته است.

این مقام سازمان محیط زیست همچنین علت آتش‌سوزی در تالاب میقان را «با توجه به فصل سرما و شروع آتش‌سوزی از نیمه‌شب» عیرطبیعی دانسته است.

مصطفی رودبارانی هم احتمال داده که «علت آتش‌سوزی بی‌احتیاطی شکارچیان غیرمجاز یا افراد ناآگاه در این منطقه باشد».

تالاب میقان به عنوان یکی از زیستگاه‌های پرندگان مهاجر به شمار می‌رود. این تالاب از مناطقی بود که سال گذشته در ایران با شیوع آنفلوآنزای پرندگان مواجه شد و پرندگان مهاجر در آنجا بیشترین تلفات ناشی از این بیماری را داشتند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری‌های ایسنا و ایلنا؛ ا.ع./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG