لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۲:۳۱

تأکید نخست وزیر بریتانیا بر اهمیت برجام در دیدار با وزیر خارجه آمریکا


ترزا می، نخست وزیر بریتانیا
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا

در ادامه استدلال‌ها، له و علیه توافق اتمی ایران با شش قدرت جهانی، نخست وزیر بریتانیا روز پنج‌شنبه، ۲۳ شهریورماه، در دیدار با وزیر خارجه آمریکا در لندن بر اهمیت توافق اتمی موسوم به برجام تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی نخست وزیر بریتانیا، خانم می در دیدار کوتاهش با رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، که روز پنج‌شنبه اتفاق افتاد بر نقش مهم این توافق در «بازداشتن ایران از دستیابی به جنگ‌افزار اتمی» تاکید کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در جریان کارزار انتخاباتی خود بارها شدیداً از توافق اتمی انتقاد کرده و حتی گفت که در صورت پیروزی آن را لغو خواهد کرد.

هرچند از زمان پیروزی او، توافق هم‌چنان پابرجا است و دولت آمریکا نیز آن را تائید کرده، واشینگتن چند بار هم تاکید کرده است که ایران به «روح» توافق پایبند نیست.

در پی این اظهار نظرهای منفی درباره برجام، در مقابل، چند کشور و سازمان و کارشناس هم در باره آن نظر مساعد اعلام کرده و بر نکته مورد اشاره نخست وزیر بریتانیا تاکید کرده‌اند.

از جمله ده‌ها کارشناس هسته‌ای و منع گسترش جنگ‌افزارهای هسته‌ای در بیانیه‌ای که روز ۲۲ شهریور منتشر شد از دولت دونالد ترامپ خواستند تا توافق ایران و شش قدرت جهانی برای محدود کردن فعالیت‌های اتمی تهران و برچیدن تحریم‌های مربوط به آن را کنار نگذارد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز روز ۲۰ شهریور رسماً اعلام کرد که ایران تاکنون به تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با کشورهای ۱+۵ پایبند بوده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یوکیا آمانو در بیانیه خود خطاب به اعضای شورای حکام گفت که آژانس از روز آغاز اجرای توافق هسته‌ای تاکنون همچنان در حال راستی‌آزمایی و نظارت بر فعالیت‌های ایران است و ایران هم مطابق مفاد توافق تاکنون متعهد به اجرای آن بوده است.

اظهار نظر خانم ترزا می در روزی منتشر می‌شود که قرار است آمریکا طبق ضرب‌الاجل رسمی در روز پنج‌شنبه بار دیگر تعلیق تحریم‌ها در نتیجه برجام را تمدید کند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از چند مقام دولتی می‌گوید که آقای ترامپ به‌رغم مخالفت‌های مکررش با برجام قرار است روز پنج‌شنبه بار دیگر بر تعلیق تحریم‌های اتمی ایران مهر تایید بزند.

آن طور که خبرگزاری رویترز می‌گوید، رکس تیلرسون برای گفت‌وگو درباره کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان توفان ایرما، آخرین آزمایش اتمی کره شمالی که تحریم‌هایی تازه را به دنبال داشت، و دیدار با وزرای خارجه چند کشور درباره لیبی به بریتانیا سفر کرده است.

XS
SM
MD
LG