لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۴ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۰۳

آمار رسمی کرونا در ایران: شمار مبتلایان از ۵۰ هزار نفر گذشت


سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز پنج‌شنبه، ۱۴ فروردین، تازه‌ترین آمار رسمی دولتی از شمار مبتلایان به ویروس کرونا و درگذشتگان ناشی از آن را اعلام کرد و وزیر بهداشت نیز از اجرای طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» خبر داد.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت، دربارهٔ آخرین وضعیت کرونا در ایران گفت که در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۲۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع قربانیان این بیماری در کشور به ۳۱۶۰ نفر رسید.

آقای جهانپور افزود که از ظهر دیروز تا امروز (۱۴ فروردین ۱۳۹۹) بر اساس «معیارهای رسمی وزارت بهداشت»، ۲۸۷۵ بیمار جدید کووید ۱۹ در ایران شناسایی شده و مجموع بیماران شناسایی‌شده به ۵۰۴۶۸ مورد رسیده است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت که در مجموع تاکنون ۱۶۷۱۱ نفر از مبتلایان بهبود یافته یا ترخیص شده‌اند، ضمن آن‌ که ۳۹۵۶ نفر هم‌اکنون در وضعیت سخت این بیماری و اغلب در بخش‌های مراقبت ویژه به سر می‌برند.

آماری که وزارت بهداشت جمهوری اسلامی به‌ طور روزانه اعلام می‌کند با آمار واقعی شمار مبتلایان و درگذشتگان تفاوت دارد.


بر اساس آماری که رادیوفردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تاکنون بیش از ۷۰ هزار نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که تا دو روز پیش دست‌کم ۴۷۶۲ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

آمار رادیوفردا درباره افراد بستری شده یا تحت نظر در استان‌های ایران مستند به سخنان مقام‌های بهداشتی محلی و گزارش‌هایی است که در خبرگزاری‌های ایران منتشر شده است.

در این آمار افرادی که مبتلا به علائم بالینی بوده‌اند مد نظر قرار گرفته‌اند.

مقام‌های رسمی ایران هنوز حاضر نیستند آمار جان‌باختگان در استان‌های تهران و قم را منتشر کنند که احتمال می‌رود دلیل آن میزان بالای مرگ‌ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در این دو استان باشد.

وزارت بهداشت ایران همچنین آمار افرادی را که در استان‌های مختلف جان خود را بر اثر کرونا از دست داده‌اند، به تفکیک اعلام نمی‌کند.

مقام‌های این وزارتخانه اعلام می‌کنند که آمار آنان به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی را که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند در آمار خود لحاظ نمی‌کنند. تعدادی از نمایندگان مجلس ایران نیز اعلام کرده‌اند که آماری که وزارت بهداشت اعلام می‌کند بسیار کمتر از رقم واقعی است.

روز پنج‌شنبه سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، نیز از غربالگری ۶۷ میلیون نفر و ارجاع بیش از ۱۹ هزار نفر به بیمارستان‌ها خبر داد.

وزیر بهداشت گفت: «حدود ۵۵ میلیون نفر از این افراد به صورت تلفنی و ۱۲ میلیون نفر هم با مراجعه به سامانه اینترنتی غربالگری شده‌اند.»

وزیر بهداشت همچنین با بیان این‌ که «اکنون در مرحله مدیریت بیماری هستیم و این به معنای مهار بیماری نیست» افزود به‌زودی طرح «فاصله‌گذاری هوشمند» نیز اجرا خواهد شد.

آقای نمکی گفت: «پس از فاصله‌گذاری فیزیکی که تا بیستم فروردین در حال اجراست طرحی را با عنوان فاصله‌گذاری هوشمند اجرا خواهیم کرد که برای بازگرداندن کسبه که خدمات خاصی ارائه می‌دهند یا مراکز علمی فرهنگی و مذهبی با پروتکلی که کارشناسان ما اعلام می‌کنند، فعالیت خواهند کرد.»

وزیر بهداشت جزئیات بیشتری درباره این طرح بیان نکرد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG