لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۵

سخنگوی وزارت بهداشت تعداد مبتلایان به کرونا را ۷۶ هزار نفر اعلام کرد، معاون وزارتخانه ۸۰۰ هزار


مرکز پژوهش‌های مجلس ایران آمار واقعی جان‌باختگان را حدود دو برابر آمار رسمی اعلام کرد

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه از افزایش تعداد مبتلایان به کرونا در کشور به حدود ۷۶ هزار نفر خبر داد، با این حال معاون این وزارتخانه از آمار غیررسمی ۸۰۰ هزار نفر سخن گفت.

کیانوش جهانپور، سخنگوی وزارت بهداشت که روز چهارشنبه، ۲۷ اردیبهشت، در نشست خبری روزانه خود آمار رسمی مربوط به کرونا در ایران را ارائه می‌داد، گفت در ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۱۲ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد و مجموع «مبتلایان قطعی» به ۷۶۳۸۹ نفر رسید.

او همچنین از مرگ ۹۴ بیمار در طول این مدت خبر داد. تاکنون طبق آمار رسمی وزارت بهداشت، ۴۷۷۷ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ایران جان باخته‌اند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، همچنین در مجموع تاکنون ۴۹۳۳۳ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

آمارهای رسمی در روزهای اخیر نشان‌دهنده کاهش مرگ و میر کرونا در ایران است، اما در روزهای اخیر برخی مقامات جمهوری اسلامی اذعان کرده‌اند که آمار واقعی مبتلایان و درگذشتگان بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

امروز علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزیر بهداشت، با اعلام این‌ که امکان برآورد دقیق همه مبتلایان به ویروس کرونا در هیج کشوری نیست، گفت: «این‌ که ۸۰۰ هزار مبتلا شدند و چندین برابر آمار اعلام‌شده مرگ داریم، قطعا درست است.»

او در عین حال افزود: «این‌ که آمار رسمی را ضرب در ۲ یا سه یا عدد دیگری بکنیم، درست نیست».


با این حال آماری که آقای رئیسی روز چهارشنبه ارائه کرد آماری را تایید می‌کند که یک روز پیشتر از طرف مجلس ایران منتشر شده بود.

روز گذشته مرکز پژوهش‌های مجلس ایران نیز در گزارشی بر اساس تخمین‌ها اعلام کرد که آمار واقعی تعداد افراد جان‌باخته حدود دو برابر و آمار مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آمار اعلام‌شده توسط وزارت بهداشت است.

بر اساس آمار تخمینی این مرکز که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین منتشر شد، تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و ۶۰۹ نفر و تعداد مبتلایان بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

وزارت بهداشت ایران پیش از این توضیح داده که آمار آنان به استناد معیارهای رسمی و پاسخ تست نهایی از افراد است و افرادی را که علائم بالینی داشته‌اند یا دارند در آمار خود لحاظ نمی‌کنند.

بر اساس آماری که رادیوفردا از اظهارات پراکنده مقام‌های رسمی محلی و منابع وزارت بهداشت جمع‌آوری کرده است، تا روز ۲۲ فروردین، ۱۴۱ هزار و ۷۳۶ نفر به دلیل داشتن علائم بالینی کرونا در ۳۱ استان ایران بستری شده یا تحت نظر قرار گرفته‌اند.

این آمار همچنین نشان می‌دهد که ۹۱۵۶ نفر در ۳۱ استان ایران جان خود را از دست داده‌اند.

گزارش رادیوفردا یک برآورد حداقلی است و ممکن است آمار مبتلایان و قربانیان کرونا در ایران بیش از این تعداد باشد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG