لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۳:۰۲

تخمین مرکز پژوهش‌های مجلس درباره کرونا: ابتلای ۶۰۰ هزار نفر و جان باختن ۸۶۰۰ نفر


رعایت نکردن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در همدان
رعایت نکردن طرح فاصله‌گذاری اجتماعی در همدان

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارشی بر اساس تخمین‌ها اعلام کرد که آمار واقعی تعداد افراد جان‌باخته حدود دو برابر و آمار مبتلایان بین ۸ تا ۱۰ برابر آمار اعلام شده توسط وزارت بهداشت است.

بر اساس آمار تخمین زده شده توسط این مرکز که روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین منتشر شد، تعداد افراد جان‌باخته بر اساس ابتلا به کرونا هشت هزار و ۶۰۹ نفر و تعداد مبتلایان بین ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

این مرکز در این گزارش اعلام کرده که براساس مدل‌سازی «کار گروه اپیدمیولوژی» وزارت بهداشت، بدون هرگونه مداخله دولت ۶۰ میلیون نفر در ایران به این ویروس مبتلا خواهند شد.

بر اساس این گزارش، در این صورت کرونا تا ۴۰۰ روز در کشور می‌ماند و تا آبان ۹۹ به اوج خود می‌رسد.

بر اساس پیش‌بینی این مدل‌سازی، در صورت ایزولاسیون ۴۰ درصدی انتظار می‌رود که ۸۱۱ هزار نفر به این ویروس مبتلا شده و شش هزار نفر جان خود را از دست می‌دهند.

همچنین در صورت ایزولاسیون ۲۵ درصدی نیز یک میلیون و ۱۶۰ هزار نفر مبتلا شده و ۱۳ هزار و ۴۵۰ نفر فوت خواهند شد.

در صورت ایزولاسیون ۱۰ درصدی دو میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در ایران به این بیماری مبتلا شده و ۳۰ هزار و ۷۰۰ نفر جان خواهند باخت.

در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در عین حال اعلام نشده که درصد ایزولاسیون در ایران اکنون چند درصد است.

پیش از این نیز پرویز کرمی، سخنگوی معاونت علمی ریاست‌جمهوری،​ اعلام کرده بود که در صورت مداخله نکردن دولت و ایجاد نکردن محدودیت‌ها ۳۳ هزار نفر و در صورت مداخله محدود ۱۱ هزار نفر کشته‌ می‌شوند.

دولت ایران طرح‌های مطرح شده توسط کارشناسان از جمله تعطیلی ادارات دولتی و ممنوعیت سفر را اجرا نکرده است.

مقام‌های وزارت بهداشت ایران در روزهای اخیر بارها از افزایش ترددهای شهری ابراز نگرانی کرده‌اند.

دلایل تفاوت آمار وزارت بهداشت و مرکز پژوهش‌های مجلس

یکی از نکات اصلی تفاوت این گزارش و آمار وزارت بهداشت تعداد مبتلایان به این بیماری است. وزارت بهداشت آمار افراد مبتلا به این بیماری را ۷۵ هزار نفر اعلام کرده است.

تفاوت این آمار از آن جا ناشی می‌شود که آمار وزارت بهداشت به استناد پاسخ تست نهایی از افراد است و این وزارتخانه افرادی را که در گذشته علائم بالینی داشته‌اند در آمار خود لحاظ نمی‌کند.

در همین حال، مرکز پژوهش‌های مجلس ایران در گزارش خود اعلام کرد که حدود ۸۰ درصد مبتلایان در آمار وزارت بهداشت ایران محاسبه نمی‌شوند.

به گفته این مرکز، پروتکل اعلام مبتلایان در ایران بر اساس نتایج تست آنان بوده است واین تست تاکنون در بیمارانی انجام شده که به دلیل «علائم شدید در بیمارستان بستری می‌شوند».

بر اساس این گزارش، «افرادی که به ویروس آلوده می‌شوند، ولی به دلیل عدم علامت و يا به خاطر خفیف بودن علائم نیاز به بستری ندارند یا اصلاً به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و براساس تجربه کشور چین، حدود ۸۰ درصد مبتلایان را شامل می‌شود، در این آمار محاسبه نمی‌شوند».

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران همچنین با اشاره به تجربه چین نوشت که درصد تشخیص تست کرونا حدود ۶۷ درصد بوده و در حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد افراد «با وجود علائم قطعی در اسکن ریه، تست منفی گزارش می‌شود».

مرکز پژوهش‌های مجلس ایران همچنین اعلام کرد که آمار مبتلایان به کرونا بین هشت تا ۱۰ برابر آمار پروتکل وزارت بهداشت است.

به این ترتیب تعداد افراد مبتلا بر اساس تخمین مرکز پژوهش‌های مجلس، حدود ۶۰۰ تا ۷۵۰ هزار نفر است.

در آخرین گزارش وزارت بهداشت مجموع مبتلایان به ۷۴۸۷۷ نفر رسیده و ۴۶۸۳ نفر از بیماران جان باخته‌اند.

حمید سوری، عضو ستاد ملی مدیریت کرونا، روز ۱۸ فروردین به خبرگزاری ایرنا گفت: «برآوردی که اکنون وجود دارد این است که حدود ۵۰۰ هزار نفر در کشور به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند».

مقام‌های وزارت بهداشت این اظهارات را تکذیب نکرده‌اند.

XS
SM
MD
LG